Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Horoskop

CO TO JEST HOROSKOP?

Horoskop astrologiczny, zwany również kosmogramem, jest zapisem pozycji planet (także Słońca i Księżyca) znajdujących się w określonym miejscu nieba, w stosunku do położenia geograficznego miejscowości urodzenia (pozycji Ziemi w jej dobowym obrocie dookoła własnej osi), oraz w relacji czasowej (godzina urodzenia).

Słońce wraz z planetami i Księżycem porusza się po drodze, która jest wycinkiem nieba. Droga ta zwie się zodiakiem (z grec. zwierzyniec). Podzielna jest na dwanaście równych części, zwanych znakami zodiaku, ale nie są one powiązane z gwiazdozbiorami o tej samej nazwie. Znak zodiaku Barana jest umownym miejscem na niebie, w którym rozpoczyna się wiosenne zrównanie dnia z nocą (Słońce wchodzi w znak Barana). Położenie gwiazdozbioru Barana jest przesunięte w stosunku do "znaku" Barana o ok. 30°, na skutek zjawiska astronomicznego zwanego precesją dnia równonocy, czyli bardzo powolnego cofania się wiosennego zrównania dnia z nocą w stosunku do gwiazdozbiorów. Dlatego tak naprawdę wiosna nie zaczyna się w gwiazdozbiorze Barana, lecz Ryb, a za kilkadziesiąt lat zaczynać się będzie w gwiazdozbiorze Wodnika. Dlatego znak zodiaku Barana i gwiazdozbiór pod tą nazwą to zupełnie inne rzeczy. Współczesna astrologia nie zajmuje się gwiazdami, gdyż ich wpływ z punktu widzenia nowoczesnej astrologii jest nieistotny. Zodiak to tylko przestrzeń i droga: umowna i symboliczna, więc odnoszenie jej do gwiazdozbiorów jest błędem.

ZODIAK

Słowo "zodiak" pochodzi z języka greckiego i oznacza "zwierzyniec". Jest to pas będący kołowym wycinkiem ekliptyki, czyli sfery niebieskiej, po którym poruszają się planety (także Słońce i Księżyc traktowane przez astrologię jako planety). Jedna dwunasta tego koła zwie się "znakiem zodiaku". Liczba dwunastu znaków zodiaku bierze się z dwunastu miesięcy synodycznych Księżyca. Najprawdopodobniej Grecy nadali tym dwunastu częściom zodiaku nazwy przypisując im gwiazdozbiory, kolejno Barana, Byka, Bliźniąt itd. Po dwóch tysiącach lat pozycja wiosennego zrównania dnia z nocą, będąca momentem wejścia Słońca w znak Barana, rozminęła się z gwiazdozbiorem o tej nazwie na skutek zjawiska zwanego precesją dnia równonocy, czyli bardzo powolnego cofania się tego punktu na tle gwiazdozbiorów. W chwili obecnej zero stopni Barana (wiosenna równonoc) ma miejsce w gwiazdozbiorze Ryb.

Pomimo, że znaki zodiaku symbolizują tylko energię kosmosu, literatura przedstawia je bardzo barwnie. Czytanie ich opisów ułatwia przyswojenie sytuacji symbolizujących poszczególne znaki.

ŻYWIOŁY

Zgodnie z tradycją cztery podstawowe żywioły w przyrodzie: Ogień, Ziemia, Powietrze i Woda, ożywiają nasze ciało i duszę. W horoskopie urodzeniowym są one reprezentowane przez 12 bazowych modeli energetycznych zwanych znakami zodiaku. Do poszczególnych żywiołów przynależą następujące znaki zodiaku:

Znaki Ognia i Powietrza reprezentują aktywną, apollińską energię męską.

Znaki Wody i Ziemi reprezentują dionizyjską, bierną energię płci pięknej.

Żywioł Ognia

Znaki Ogniste stanowią kwintesencję życia w przyrodzie. Każdy znak żywiołu Ognia to jądro dynamicznej energii psychicznej, skupionej na własnej tożsamości. Znaki Ogniste promieniują i rozgrzewają swoją energią. Motywowane aspiracjami i inspiracjami, żyją w stanie pobudzonej, natchnionej aktywności. Spalają wrogów. Cechuje je: wiara w siebie, szczerość i prostota.

Żywioł Ziemi

Znaki ziemskie należą do świata form materialnych. Polegając na swoich zmysłach w życiu są praktyczne i zorientowane na materialne potrzeby. Odznaczają się dobrym kontaktem z rzeczywistością. Pomimo braku wyobraźni wyróżnia je solidność.

Żywioł Powietrza

Znaki Powietrzne żyją w świecie myśli i relacji z innymi. Są wypełnione energią umysłu, która kształtuje formę przyszłych rzeczy. Potrafią myśleć abstrakcyjnie i obiektywnie. Nie akceptują ograniczeń fizycznego świata. Przyrodę opanowują poprzez jej zrozumienie.

Żywioł Wody

Ponieważ znaki wodne żyją w świecie własnych emocji, na wszystko reagują uczuciowo. Nie są świadome motywów własnego działania. Cechuje je: uczuciowa głębia, empatyczna wrażliwość na uczucia innych oraz czasami ulegają nieodpartym żądzom.

Równowaga energetyczna organizmu

Cztery podstawowe energie życiowe, reprezentowane przez: Ogień, Ziemię, Powietrze i Wodę, są ożywczymi siłami każdego organizmu. Dobry stan zdrowia jest konsekwencją równowagi tych energii, podczas gdy choroba wynikiem ich chaosu. Należy korygować nadmiar lub brak określonych żywiołów w organizmie.

Niedobór określonej energii korygujemy przebywając z osobą, która ją posiada. Brakującą energię możemy również zdobyć obcując z tymi elementami przyrody, które ją reprezentują.

JAKOŚCI ZNAKÓW ZODIAKU

Znaki dzielimy również na Kardynalne, Stałe i Zmienne.

Baran idzie przed Bykiem, po Bliźniętach - Raki,

Lew przed Panną uchodzi - to są letnie znaki.

Waga idzie ze Skorpionem, Strzelec zimnem grozi,

Koziorożec lód wiąże, Wodnik Ryby mrozi.

Tak wróżą Słońce, Księżyc i planety.

Powróż sobie i Ty!

CHARAKTERYSTYKA ZNAKÓW
Baran

21.03-20.04

Baran, dzielny i wytrwały,

bywa łasy na pochwały

i bez przerwy, z każdej strony,

bardzo lubi być chwalony.

Lecz czasami sam się łaje,

gdy coś mu się nie udaje

i ze złością szczęką kłapie,

że sto srok za ogon łapie!

Byk

21.04-21.05

Byk porządnie się nagłowi

zanim krok do przodu zrobi,

lecz gdy wreszcie iść zaczyna,

prze do przodu jak maszyna.

Choć rozłościć trudno Byka,

lepiej niech mu nikt nie fika,

bo gdy Byk się zdenerwuje,

każdy przed nim respekt czuje!

Bliźnięta

22.05-21.06

Świat bez ruchu i hałasu

jest dla Bliźniąt stratą czasu!

Zamiast lekcji i klasówek

wolą słuchać miłych słówek!

Zwykle pracą się nie chlubią

i leniwy żywot lubią,

lecz gdy precz wygonią lenia,

to pracują bez wytchnienia.

Rak

22.06-22.07

Rak, gdy tylko czuje drakę,

woli się wycofać rakiem,

lecz gdy tkwi w rodzinnym kole,

wreszcie w swoim jest żywiole!

Tu kuzyni, wujków krocie,

tam kuzynki, babcie, ciocie -

kiedy wszyscy są w komplecie,

to cudownie jest na świecie!

Lew

23.07-22.08

Jest odważny, silny, dzielny

i okropnie samodzielny!

Czasem takie ma pomysły,

że rodzice tracą zmysły!

Dzierżąc berło i koronę,

lubi słabych brać w obronę

i królewskim obyczajem

potem im się wielbić daje...

Panna

23.08-22.09

Jak świat światem, każda Panna

jest dokładna i staranna,

nawet w głowie ma porządek,

bo ustawia myśli w rządek.

Panna boi się ryzyka,

niczym ognia go unika,

więc przeszkody całą zgrają

same z drogi jej znikają!

Waga

23.09-22.10

Waga chce wieść rajskie życie -

hulać, spać i jeść obficie!

Nie ma nawet ciut ochoty

na zmartwienia i kłopoty!

Zanim jakąś myśl wysmaży,

wszystko dobrze zmierzy, zważy...

Za to potem nie ma mowy,

by tę myśl jej wybić z głowy!

Skorpion

23.10-21.11

Skorpion pamięć ma nie lada,

przy tym głową nieźle włada,

ale bywa nieżyczliwy

i okropnie pamiętliwy!

A gdy już do celu zmierza,

ustępować nie zamierza.

Sieje przy tym straszny zamęt,

bo ma wielki temperament!

Strzelec

21.11-21.12

Strzelec wielbi ruch i zmiany!

Wciąż jest strasznie zalatany -

Meksyk, Chiny, Rzym, Hawaje,

Tokio, Kaukaz, Himalaje...

Szybko, szybko, byle prędzej!

Dużo, dużo, byle więcej!

Czemu tak bez przerwy gna?

Jakiś cel w tym chyba ma...

Koziorożec

22.12-19.01

Koziorożec jest uparty

i wytrwały nie na żarty!

Idzie w górę pomalutku,

powolutku, lecz do skutku!

A gdy znajdzie się na szczycie,

to go stamtąd nie zrzucicie -

będzie siedział zadumany,

snując jakieś nowe plany...

Wodnik

20.01-18.02

Wodnik wizje i marzenia

w rzeczywistość umie zmieniać.

Jeśli ma tylko okazję,

wykorzysta swą fantazję!

Zrobi rzeźbę lub obrazek,

machnie jakiś wynalazek...

Sto pomysłów w jednej chwili

ma, choć wcale się nie sili!

Ryby

19.02-20.03

Wszystkie Ryby wprost zachwyca

niezgłębiona tajemnica -

wyczyniają jakieś czary,

jakieś cuda nie do wiary...

Lecz są także z tego znane,

że są niezdecydowane,

więc bez przerwy się wahają,

czy w te czary wierzyć mają...

HOROSKOP CHIŃSKI

Legenda o 12 Chińskich Znakach Zodiaku

Każdy Chiński Kalendarz Księżycowy reprezentowany jest przez jedno z dwunastu zwierząt (Kolejno: Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Baran, Małpa, Kogut, Pies, i na końcu Dzik). Pięć cykli składających się z 12 lat tworzą kompletny cykl 60 lat. Kiedy Chińczyk lub Chinka obchodzą swoje 60 urodziny, świętują to nader uroczyście jako zakończenie pełnego cyklu.

Legenda opowiada, iż wiele wieków temu Chińczycy nie potrafili mierzyć czasu. Jade Emperor (Jadeitowy Cesarz), władca niebios, postanowił zorganizować konkurs. Zaprosił wszystkie zwierzęta, aby wzięły udział w wyścigu w dniu jego urodzin. Pierwsze 12 zwierząt, które przepłyną rwącą rzekę i dotrą do wyznaczonej mety zostaną patronami Zodiaku kolejnych 12 lat.

Kot i Szczur, którzy byli wówczas dobrymi przyjaciółmi, ale słabymi pływakami, przekonali Woła, aby przeniósł ich przez rzekę na swoim grzbiecie. Naiwny, dobroduszny i dobry w pływaniu Wół zgodził się. W trakcie przepływania rzeki, Szczur zaczął się jednak martwić, że kot może wygrać wyścig, więc popchnął go i kot wpadł do rzeki. To tłumaczy, dlaczego do dziś koty nienawidzą szczurów, nigdy nie mogły wybaczyć im tej zdrady. Jak tylko Wół i Szczur dotarli do brzegu, Szczur zeskoczył z karku Woła i szybko dobiegł jako pierwszy do mety.

Kiedy tylko Cesarz mianował Woła jako drugie zwierzę zodiaku, linię mety przekroczył Tygrys. Ciężko dysząc, zbliżył się do Cesarza i wytłumaczył, że miał problemy z przepłynięciem rzeki, która cały czas znosiła go w dół, ale dzięki swojej wytrwałości i sile w końcu udało mu się dotrzeć do brzegu. Cesarz nagrodził Tygrysa trzecim znakiem zodiaku.

Z oddali, tłum usłyszał dudniący odgłos. Poruszając swoim różowym nosem Królik powiedział zgromadzonym, że przekroczył rzekę przeskakując z kamienia na kamień, a na koniec, szczęśliwie, udało mu się dostać na dryfującą kłodę, na której przebył ostatni odcinek rzeki i dobił do brzegu. Cesarz nazwał Królika czwartym zwierzęciem zodiaku.

Jako piąty na metę, lecąc i ziejąc ogniem w powietrzu, przybył smok. Cesarz dziwił się dlaczego Smok, pomimo, że potrafi i latać i pływać, przybył na metę tak późno. Smok wyjaśnił, potężny i silny smok nie mógłby zostawić na pastwę losu ludzi i wszystkich innych istot, które cierpiały z powodu suszy, więc musiał się zatrzymać, aby sprowadzić deszcz. A kiedy już dotarł do rzeki zobaczył Królika na kłodzie drzewa, którego zaczęło już znosić w dół rzeki, więc postanowił mu pomóc. Delikatny smoczy podmuch sprawił iż kłoda bezpiecznie przybiła do brzegu.

Jak tylko Cesarz pochwalił Smoka za jego czyny, usłyszał galopującego konia. Tuż przed metą zza końskich kopyt wyślizgnął się przebiegły i śliski wąż. Nagłe pojawienie się i syk węża przestraszył konia, który odruchowo cofnął się, tym samym dając pierwszeństwo i szóste miejsce Wężowi. Koń został mianowany jako patron siódmego znaku zodiaku.

Wkrótce w oddali, pojawiły się kolejne zwierzęta. Kogut z dumą opowiedział, jak dostrzegł tratwę ze wzgórza i zabrał ze sobą Barana oraz Małpę. Po drodze Małpa i Baran pomagali oczyścić chwasty, pachając i ciągnąc tratwę w kierunku brzegu. cesarz pochwalił całą trójkę za ich połączony wysiłek i mianował Barana ósmym, Małpę dziewiątym, a Koguta dziesiątym znakiem zodiaku.

Zaraz po oficjalnym mianowaniu kolejnych zwierząt, na metę przybył pies. Pies zaczął usprawiedliwiać się dlaczego, pomimo, że jest dobrym pływakiem, przybył tak późno. Okazało się, że pies dawno nie zażył kąpieli, a ponieważ woda w rzece była taka czysta i świeża, musiał się zatrzymać. Tym samym zajął dopiero jedenaste miejsce.

Cesarz rozmyślał już, aby oddalić tłum i udać się na spoczynek po tym długim dniu, gdy nagle usłyszał kwik małej Świnki, która toczyła się w dół ścieżki. Nie trzeba tłumaczyć, że Świnka zgłodniała w trakcie wyścigu, więc zatrzymała się aby coś zjeść. Zaś po posiłku poczuła się zbyt zmęczona, więc ucięła sobie drzemkę. To właśnie sprawiło, że została ona ostatnim dwunastym znakiem zodiaku.

Warto zajrzeć

(Źródła: Wikipedia, Solarius, Astrologia, Magia numerologii; autorką wierszy jest Małgorzata Strzałkowska, a zostały opublikowane w Świerszczyku, 2003, nr 1)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie