Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Hans Christian Andersen - Baśnie

Baśnie Andersena to cykl baśni napisanych przez duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875).

W krainę baśni pierwsza wprowadziła Andersena babcia ze strony ojca. Andersen bywał z nią w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem i gdzie później przebywał jego chory psychicznie dziadek. Kilka motywów z opowieści babki zostało później wykorzystanych przez Andersena w jego utworach.

Twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. Choć zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Bardzo nie lubił, że jego baśnie od początku uznano za dzieła dla dzieci, bez głębszego sensu. Jednak właśnie baśnie przyniosły mu wielki rozgłos i sławę.

Pierwszy ich zbiór - Baśnie opowiedziane dla dzieci (oryg. Eventyr fortalte for Børn) został wydany w Kopenhadze w 1835r., a kolejne tomy ukazały się w latach 1836 i 1837. Zachęcony powodzeniem pierwszej serii, pisarz wydawał kolejne aż do 1872r.

Ilustratorami pierwszych i wielu kolejnych - do dziś - wydań baśni Andersena byli Lorenz Frølich i Vilhelm Pedersen.

Baśnie zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. Na język polski tłumaczyli je m.in. Stefania Beylin, Jarosław Iwaszkiewicz, Franciszek Mirandola, Władysław Syrokomla, Czesław Kędzierski i, po raz pierwszy bezpośrednio z języka duńskiego, Bogusława Sochańska.

W 1956r. powstała międzynarodowa nagroda dla najwybitniejszych twórców literatury dla dzieci - Medal im. H.C. Andersena, przyznawany co dwa lata przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (International Board on Books for Young People, IBBY - międzynarodowa organizacja non-profit, zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej, działająca pod patronatem UNESCO, z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii), a także Lista Honorowa im. H.C. Andersena, na której umieszczane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.

W 2005r., z okazji dwusetnej rocznicy urodzin baśniopisarza, Poczta Polska wydała dwa znaczki, na których znajdują się wizerunki postaci z dwóch popularnych baśni Andersena: Małej Syrenki oraz Królowej Śniegu. Natomiast w Danii postanowiono wydać wszystkie jego baśnie tak, jak je napisał - bez poprawek wydawnictw. To właśnie wydanie, ilustrowane wycinankami Andersena, stało się podstawą przekładu Bogusławy Sochańskiej (Baśnie i opowieści, t. 1-3, Poznań, 2006).

Baśnie Andersena były wielokrotnie adaptowane przez teatr, telewizję i kino. Jedną z ekranizacji jest zrealizowany w latach 2002-2004 irlandzko-niemiecko-duński serial animowany Pan Andersen opowiada (oryg. The FairyTaler), stworzony z okazji 200. rocznicy urodzin pisarza. Duński autor we własnej osobie przedstawia przygody bohaterów swoich baśni.

Najczęściej adaptowaną baśnią jest Królowa Śniegu - opowieść, która W odróżnieniu od innych baśni napisanych przez Andersena, zainspirowanych folklorem bądź tradycją innych narodów, zrodziła się w wyobraźni autora.

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ I POSŁUCHAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie