Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Bogdan Bartnikowski - Dzieciństwo w pasiakach

Dzieciństwo w pasiakach to zbiór opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz autorstwa Bogdana Stanisława Bartnikowskiego (ur. 1932), wydany po raz pierwszy w 1969r. Jedno z opowiadań - Żyd - w 1968r. nie zostało dopuszczone do druku przez cenzurę.

Jest to jeden z najbardziej poruszających dokumentów tragicznych losów więźniów Auschwitz i wstrząsający obraz obozu widzianego oczyma dziecka. W lapidarny sposób autor opisuje głód, strach, samotność i rozpacz dzieci, wyrwanych z bezpiecznego świata dzieciństwa i wydanych na pastwę przemocy i śmierci, a niemalże suchy sposób narracji wzmacnia jeszcze dramatyzm przedstawianych scen.

Swoją relację Bartnikowski oparł na własnych przeżyciach.

W wieku 12 lat jako łącznik uczestniczył w walkach powstańczych na Ochocie. Po opanowaniu dzielnicy przez tłumiące Powstanie Warszawskie oddziały SS wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie. Stamtąd 12 sierpnia 1944r. zostali oboje wywiezieni do Auschwitz. Ojciec zginął w powstaniu.

Autor był jednym z 500 polskich dzieci obojga płci, osadzonych w Auschwitz. Obozowe przeżycia utkwiły bardzo głęboko w jego pamięci. O swych wspomnieniach z tego okresu powiedział w jednym z wywiadów: Chciałem je wyrzucić, pozbyć się ich. Na zawsze! Zacząłem więc spisywać wspomnienia moje, moich koleżanek i kolegów. Z nadzieją, że jak je napiszę, to one ode mnie odejdą. Niestety, tak się nie stało...

(Źródło: m.in. Księgarnia e-Oświęcim)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie