Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa

Akademia Pana Kleksa to książka dla dzieci napisana przez Jana Brzechwę (właśc. Jan Wiktor Lesman, ps. Szer-Szeń, 1898-1966), wydana w 1946r.

Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.

Kontynuacją fantastycznych opowieści o panu Kleksie są: Podróże pana Kleksa oraz Tryumf pana Kleksa.

Książka została zekranizowana oraz doczekała się adaptacji musicalowej w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.

Na podstawie książki Jana Brzechwy w 1983r. nakręcono film fabularny pod tym samym tytułem w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. Jest to film dwuczęściowy: cz. I - Przygoda księcia Mateusza, cz. II - Tajemnica Golarza Filipa.

Kontynuacją filmu są kolejne: Podróże pana Kleksa z 1986r., Pan Kleks w kosmosie z 1988r. oraz częściowo animowany Tryumf pana Kleksa z 2001r.

Filmy Akademia Pana Kleksa i Podróże pana Kleksa powstały w kooprodukcji polsko - radzieckiej, film Pan Kleks w kosmosie w kooprodukcji polsko - czechosłowackiej, natomiast film Tryumf pana Kleksa w kooprodukcji polsko - szwedzko - irlandzkiej.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie