Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Jan Brzechwa - Sto bajek

Jan Brzechwa (właśc. Jan Wiktor Lesman, ps. Szer-Szeń, 1898-1966) jako autor wierszy dla najmłodszych zadebiutował przed II wojną światową. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci - Tańcowała igła z nitką wydano mu przed Wigilią 1937r., ale z datą 1938r. Znalazły się tam między innymi takie popularne do dziś wiersze, jak: Pomidor, Żuraw i czapla czy Na straganie. Rok później wyszedł tom następny - "Kaczka Dziwaczka", z wierszami m.in. Znaki przestankowe czy Sójka. Na przestrzeni następnych dwóch dekad niestrudzenie tworzył wiersze, bajki, powieści i teatrzyki, które na stałe weszły do kanonu literatury dziecięcej.

W 1958r. ukazało się pierwsze zbiorcze wydanie wierszy dla dzieci pt. Sto bajek z ilustracjami Jerzego Srokowskiego. Od tamtego czasu ten prawdopodobnie najpopularniejszy tom poetycki dla najmłodszych regularnie powraca na księgarskie półki za sprawą kolejnych wydań, które różnią się przede wszystkim szatą graficzną.

Wbrew temu, co sugeruje tytuł, zbiór obejmuje jedynie wiersze i nie jest ich 100, a w rzeczywistości 134. Ze względu na treść podzielono je na osiem kategorii tematycznych, co bardzo ułatwia odnalezienie konkretnego wiersza w spisie treści:

W Stu bajkach mieszczą się najsłynniejsze wiersze Brzechwy, które oparły się próbie czasu, a przede wszystkim socjalistycznej propagandzie. Nie ma więc np. wierszy o rzemiosłach, ale też tych ze zbiorku Z innej beczki czy tłumaczeń innych autorów.

(Źródła: Dżin z tomikiem, Culture)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie