Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Frances H. Burnett - Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród (oryg. The Secret Garden) to powieść obyczajowa autorstwa Frances Hodgson Burnett (1849-1924), po raz pierwszy opublikowana w 1911r.

Burnett napisała 39 powieści, głównie dla dzieci. Twórczość dla dzieci przyniosła autorce trwałą sławę, a niektóre jej utwory - tłumaczone na wiele obcych języków - nadal cieszą się powodzeniem. Do najbardziej znanych należą Mały lord, Mała księżniczka i Tajemniczy ogród.

Tajemniczy ogród jest współcześnie uważany za najlepszą powieść tej autorki i zaliczany do klasyki literatury dziecięcej. Prócz warstwy obyczajowej, książka daje też wyraz przekonaniu o uzdrowicielskiej, wręcz mistycznej sile natury. Ludzie pozostający w silnym z nią związku są zdrowi i mocni, także moralnie, czego przykładem jest Dickon Sowerby, owo "dziecko natury". Ozdrowieńczego jej oddziaływania doświadczają także inni jej bohaterowie: Mary Lennox, oderwana od angielskich korzeni, jest brzydka - zmienia się to po powrocie do ojczyzny i poddaniu się mocy przyrody. W tej tezie widoczne są wpływy Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki, z którym Frances Hodgson Burnett była związana.

Tytułowy tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od 10 lat i otoczony murem zakątek wielkiego parku, otaczającego posiadłość wujka Mary, Archibalda Cravena. Mimo zaniedbania i braku opieki wciąż rosną w nim róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Widoczne jest tu porównanie do sytuacji Mary - dziecka zaniedbanego pod względem rozwoju psychicznego i społecznego, które jednak, przy odrobinie poświęconej mu uwagi, potrafi zmienić się w osobę pełną radości życia.

Książka doczekała się kilku ekranizacji filmowych, z których najbardziej znany jest film z 1993r. w reżyserii Agnieszki Holland.

W 1995r. brytyjska pisarka Susan Moody napisała kontynuację książki Burnett - Powrót do tajemniczego ogrodu (oryg. Return to the Secret Garden), w której Mary, Colin i Dickon nie są już dziećmi.

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie