Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Frances H. Burnett - Tajemniczy ogród

Tajemniczy ogród (oryg. The Secret Garden) to powieść obyczajowa autorstwa Frances Hodgson Burnett (1849-1924), po raz pierwszy opublikowana w 1911r.

Burnett napisała 39 powieści, głównie dla dzieci. Twórczość dla dzieci przyniosła autorce trwałą sławę, a niektóre jej utwory - tłumaczone na wiele obcych języków - nadal cieszą się powodzeniem. Do najbardziej znanych należą Mały lord, Mała księżniczka i Tajemniczy ogród.

Tajemniczy ogród jest współcześnie uważany za najlepszą powieść tej autorki i zaliczany do klasyki literatury dziecięcej. Prócz warstwy obyczajowej, książka daje też wyraz przekonaniu o uzdrowicielskiej, wręcz mistycznej sile natury. Ludzie pozostający w silnym z nią związku są zdrowi i mocni, także moralnie, czego przykładem jest Dickon Sowerby, owo "dziecko natury". Ozdrowieńczego jej oddziaływania doświadczają także inni jej bohaterowie: Mary Lennox, oderwana od angielskich korzeni, jest brzydka - zmienia się to po powrocie do ojczyzny i poddaniu się mocy przyrody. W tej tezie widoczne są wpływy Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki, z którym Frances Hodgson Burnett była związana.

Tytułowy tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od 10 lat i otoczony murem zakątek wielkiego parku, otaczającego posiadłość wujka Mary, Archibalda Cravena. Mimo zaniedbania i braku opieki wciąż rosną w nim róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Widoczne jest tu porównanie do sytuacji Mary - dziecka zaniedbanego pod względem rozwoju psychicznego i społecznego, które jednak, przy odrobinie poświęconej mu uwagi, potrafi zmienić się w osobę pełną radości życia.

Książka doczekała się kilku ekranizacji filmowych, z których najbardziej znany jest film z 1993r. w reżyserii Agnieszki Holland.

W 1995r. brytyjska pisarka Susan Moody napisała kontynuację książki Burnett - Powrót do tajemniczego ogrodu (oryg. Return to the Secret Garden), w której Mary, Colin i Dickon nie są już dziećmi.

(Źródło: Wikipedia)


POSŁUCHAJ

Frances H. Burnett

Tajemniczy ogród

(audiobook)

POSŁUCHAJ

Frances H. Burnett

Powrót do tajemniczego ogrodu

(audiobook)

OBEJRZYJ

Tajemniczy ogród

(film, 1993)

OBEJRZYJ

Tajemniczy ogród

(film animowany, 1994)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie