Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Janusz Christa - Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Kajko i Kokosz to seria komiksów autorstwa Janusza Christy (1934-2008), która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż - zbój Łamignat, oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.

Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w Wieczorze Wybrzeża w 1972r. i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Kolejnymi wydanymi w ten sposób tomami były: Szranki i konkury i Woje Mirmiła. Wkrótce autor przeszedł do Świata Młodych. Jedna historia ukazała się w magazynie Relax, dwie kolejne zostały od razu wydrukowane w formie albumowej. Kolejne albumy wydawano do 1990r. Niedługo później twórca przestał rysować ze względu na pogarszający się stan zdrowia. W lutym 2003r. wydawnictwo Egmont Polska rozpoczęło reedycję serii.

W 2016r. pojawiła się oficjalna kontynuacja serii zatytułowana Kajko i Kokosz - Nowe Przygody, stworzona przez innych autorów w formie krótszych historii.

Szkoła latania to pierwszy wydany w albumie komiks z serii Kajko i Kokosz.

Pierwotnie na oryginalnych planszach narysowanych przez Christę tytuł komiksu brzmiał Sztuka latania.

Przed wydaniem albumowym komiks ukazał się w czasopiśmie Świat Młodych w 1975r. w numerach od 96 do 130. Był to pierwszy komiks tego autora o Kajku i Kokoszu, który ukazał się nakładem tej gazety, z początku w formie gazetowej wydawany bez tytułu Szkoła latania, lecz jako Kajko i Kokosz. Publikowany był na ostatniej stronie - jedna strona komiksu na całej szpalcie gazety - w sumie 35 plansz, ukazujących się trzy razy w tygodniu.

W komiksie tym po raz pierwszy pojawiają się Zbójcerze.

W pierwszym wydaniu albumowym w 1981r. (nakład ponad 80 tys. egz.) komiks ten - już pod tytułem Szkoła latania - był wydany wraz z komiksem Wielki Turniej w jednym tomie jako flip-book, czyli książeczka do czytania z obu stron. Dwie historyjki wydrukowano do góry nogami względem siebie, a każda z nich posiadała własną okładkę.

W 2005r. na podstawie komiksu została oparta gra komputerowa.

Również w 2005r. wydawnictwo Egmont wydało specjalną edycję komiksu Szkoła Latania pt. Szkoła furganio. Jest to komiks przetłumaczony na gwarę śląską. Przekładu dokonał Andrzej Roczniok. Komiks zawiera załączony słownik z charakterystycznymi dla języka śląskiego głoskami.

W 2011r. komiks wydano w formie e-booka, oglądanego nie całymi stronami, lecz kadr po kadrze (jeden ekran - jeden kadr, niezależnie od rozmiaru obrazka i czcionki).

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ I OBEJRZYJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie