Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Charles Dickens - Opowieść wigilijna

Opowieść wigilijna (oryg. A Christmas Carol) to opowiadanie Charlesa Dickensa (1812-1870), nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Tłumaczone wielokrotnie i wydawane jako Opowieść wigilijna (częściej) lub - zgodnie z oryginalnym tytułem - jako Kolęda prozą.

Opowiadanie ukazało się po raz pierwszy w grudniu 1843r. z ilustracjami Johna Leecha. Było niespodziewanym sukcesem pisarza, który napisał je przede wszystkim w celu uzyskania pieniędzy na spłatę długów.

Opowiadanie jest moralitetem w stylu wiktoriańskim. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya - jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem. Początkowo nieufny Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci Scrooge pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu, przed śmiercią siostry, jedynej jak się zdawało osoby, która kiedykolwiek się o niego troszczyła.

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ
POSŁUCHAJ

Charles Dickens

Opowieść wigilijna

(audiobook)

OBEJRZYJ

Opowieść wigilijna

(film anim., 1982)

OBEJRZYJ

Opowieść wigilijna

(film, 1999)

OBEJRZYJ

Opowieść wigilijna

(film, 2009)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie