Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Antonina Domańska - Historia żółtej ciżemki

Historia żółtej ciżemki to powieść historyczna dla młodzieży autorstwa Antoniny Domańskiej (1853-1917), wydana po raz pierwszy w 1913r.

Akcja utworu toczy się w Polsce, w XV w., w czasach panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Główny bohater - Wawrzuś -jest dzieckiem ze wsi Poręba (prawdopodobnie dzisiejsza Poręba Żegoty w gminie Alwernia). Posiada uzdolnienia rzeźbiarskie, jednak nie zyskuje uznania w kręgu rodzinnym. Pewnego dnia nie przypilnował krów. Bojąc się powrócić do domu staje się mimowolnym świadkiem kradzieży z kościoła. Następnie trafia do grupy wędrownych cyrkowców. Z powodu złego traktowania ucieka od nich i trafia do Krakowa. Dzięki pomocy zakonnika Szymona z Lipnicy dostaje pracę i dom u kronikarza Jana Długosza. Kiedy kronikarz odkrywa rzeźbiarski talent chłopca, kieruje go do mistrza Stwosza. Tam Wawrzuś terminuje i uczy się rzemiosła. Sprawa komplikuje się, kiedy pojawia się Czarny Rafał - złoczyńca, którego niegdyś Wawrzuś wskazał jako sprawcę kradzieży z kościoła. Rafał chce się zemścić i usiłuje zabić chłopca, jednak schwytany trafia pod sąd i sam daje głowę. Po latach Wawrzuś wraca do rodzinnej wsi i odnajduje rodziców. Ci są dumni z syna. Stają się świadkami podniosłej uroczystości - odsłonięcia Ołtarza Mariackiego.

W 1961r. książka została sfilmowana. Ekranizacja zawiera elementy filmu historycznego, familijnego i baśni. Główną rolę zagrał 11-letni wówczas Marek Kondrat. Był to jego aktorski debiut.

Film nagrodzono Srebrnym Medalem na Międzynardowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962r.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ I POSŁUCHAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie