Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Arkady Fiedler - Dywizjon 303

Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera (1894-1985) to reportaż pisany w ostatnich tygodniach bitwy o Anglię i w kilka tygodni po niej. Książka opowiada o udziale w niej lotników z polskiego Dywizjonu 303.

Została napisana w 1940r, a pierwsze wydanie miała w 1942r. Do 2009r. wyszło 30 polskich wydań, w tym cztery w czasie wojny w podziemnej Polsce, z czego trzy w okupowanej przez III Rzeszę Warszawie przez Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze w 1943r. i jedno w Kielcach nakładem "Szlaku Chrobrego" w 1944r. Oprócz tego jeszcze w czasie wojny ukazały się jej tłumaczenia w językach: angielskim (sześć wydań), francuskim (dwa wydania), portugalskim, holenderskim, a w 2010 roku w języku niemieckim.

Początkowe rozdziały tłumaczą czytelnikowi ogólną sytuacji w Europie po inwazji Niemiec na Polskę. Angielscy i Francuscy sojusznicy, mimo podpisanych paktów nie przyszli Polsce z pomocą, w wyniku czego część kraju znajdowała się pod okupacją Niemiec, a część po 17 września 1939r. pod okupacją sowiecką. Jak sami Anglicy mówili: nie chcieli umierać za Gdańsk i nie wierzyli, że sami mogą zostać zaatakowani. Natomiast Hitler, atakując Wielką Brytanię, chciał pokazać siłę nazistowskich Niemiec i udowodnić, że nikt im się nie oprze. Polacy jednak swoją postawą w boju, w czasie bitwy o Anglię, pokazali, że Niemcy da się pokonać.

Zbiorowym bohaterem są polscy lotnicy, jednak autor przedstawił też ich poszczególne sylwetki. Są to: sierż. Stefan Karubin, ppor. Kazimierz Daszewski, por. Jan Zumbach, sierż. Wünsche, sierż. Józef Frantiszek i kpt. Witold Urbanowicz. Wszyscy są młodzi, mają dwadzieścia kilka lat, ale wykazują się niezwykłą odwagą, determinacją i umiejętnościami. Wiedzą, że bronią nie tylko państwa, ale także wolności, niezależności, zdawają sobie sprawę, że przegrana Niemców w tej bitwie będzie końcem ich dominacji w Europie.

Żołnierze walczyli 43 dni i ogółem strącili 126 niemieckich samolotów.

Książka była pisana na gorąco, pod wpływem emocji, jeszcze w czasie bitwy. Sam autor tak ją opisywał: Spośród wszystkich moich książek "Dywizjon 303" jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków (...).

Znajduje się w niej wiele opisów walk powietrznych, nazwy ewolucji, jakie myśliwcy - akrobaci wykonują podczas walki, opisy kabiny pilota, nazwy części samolotu. Wszystko to utrzymane jest w tonie patriotycznych uniesień, ponieważ książka miała też wydźwięk propagandowy. Utwór dowodził, że Polacy, pomimo utraty ojczyzny, która znalazła się pod niemiecką okupacją, nadal walczą o wolność, nie poddają się bierności i marazmowi, zwyciężając w bezpośrednich starciach z wrogiem. Ich dokonania potwierdziły stan ducha całego narodu, który wiele razy dawał świadectwo swej niezłomności. Książka dawała nadzieję, zachęcała do oporu i umacniała wiarę w ostateczne zwycięstwo, cieszyła się i nadal cieszy ogromną popularnością.

(Źródła: Wikipedia, Blisko Polski)


POCZYTAJ
ODWIEDŹ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie