Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Jacob i Wilhelm Grimm - Baśnie

Bracia Grimm to dwaj rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy Wilhelm Karl Grimm (1786-1859) i Jacob Ludwig Karl Grimm (1785-1863), którzy dużą część swoich dzieł publikowali wspólnie.

Obaj bracia byli członkami Akademii Nauk w Berlinie i uczonymi (językoznawcami) o znacznym dorobku. Najwybitniejszym ich dziełem naukowym był Słownik niemiecki (oryg. Deutches Wörterbuch), którego publikację rozpoczęli w 1852r. Dzieło to kontynuowane było przez następne pokolenia uczonych niemieckich, a jego ostatni tom ukazał się w 1961r.

Najbardziej znanym ich osiągnięciem jest zebranie i opublikowanie baśni, które opracowali na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych.

Zbiór Baśni braci Grimm (oryg. Kinder- und Hausmärchen) po raz pierwszy został opublikowany 1812 (tom I) i 1815r. (tom II). Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków.

Bracia Grimm w publikowanych baśniach zmierzali do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych w nich występujących, stąd charakterystyczne dla tych opowieści okrucieństwo, które zresztą występuje także u francuskiego bajkopisarza Charlesa Perrault'a. W świecie tych baśni panowało zwykle żelazne prawo moralne - dobro i przezorność zwycięża niegodziwość. Pamiętać jednak należy, że od tej reguły zdarzały się u braci Grimm wyjątki, np. w baśniach Spółka kota z myszą czy Baba Jaga.

W 1819r. ukazało się drugie wydanie obydwu tomów, nosząc miano Wielkiego Wydania. Zostało ono rozszerzone o kilka dodatkowych baśni. W 1825r. Wilhelm Grimm stworzył tak zwane Małe Wydanie, zawierające - jego zdaniem - 50 najodpowiedniejszych dla dzieci baśni, wcześniej zamieszczonych w Wielkim Wydaniu. Za życia Grimmów ukazało się 7 wydań, ostatnie w 1857r. Niemal każde było poszerzane o dodatkowe baśnie.

Oryginał, znany pod nazwą Rękopis Kasselski (oryg. Kassel Handexemplare), został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i można go zobaczyć na wystawie w Muzeum braci Grimm w Kassel.

W 2005r. Baśnie braci Grimm zostały wpisane na Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata".

Pierwsze wydanie polskie pt. Baśnie dla dzieci i młodzieży ukazało się w 1895r. Niektóre wydania tego utworu objęte były w 1951r. zapisem cenzury w Polsce, podlegały natychmiastowemu wycofaniu z bibliotek.

Baśnie braci Grimm były wielokrotnie ekranizowane, zarówno w wersji aktorskiej, jak i animowanej.

Simsala Grimm - serial animowany - to opowieści o przyjaźni, odwadze i niezwykłych przygodach. Stworzono je z myślą o potrzebach najmłodszych widzów, którzy wysoko cenią filmy rysunkowe w stylu Disney'a. Twórcom udało się zaadaptować znane ze swej pierwotnej szorstkości arcydzieła światowej literatury dziecięcej na pełne ciepła opowieści, sprzyjające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu dzieci. W zaczarowany świat baśni wprowadza widzów para przyjaciół - Jojo i Koko, którzy jednocześnie starają się, by każda bajka zakończyła się szczęśliwie.

(Źródła: Wikipedia, FilmWeb)


POCZYTAJ I POSŁUCHAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie