Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Irena Jurgielewiczowa - Ten obcy

Ten obcy to powieść napisana przez Irenę Jurgielewiczową (1903-2003), wydana po raz pierwszy w 1961r.

Książka opowiada o problemach związanych z miłością oraz wyzwaniach, związanych z dorastaniem młodzieży. Jej bohaterami jest czwórka przyjaciół: Ula, Pestka, Julek i Marian. Akcja książki rozgrywa się w małej wsi Olszyny, położonej około 150 km od Warszawy. Podczas wakacji dzieci znajdują wyspę powstałą po wiosennej powodzi, gdzie spędzają później dużo czasu. Zagospodarowują ją: robią szałas, ustawiają żerdzie, aby dostęp do niej był łatwiejszy. Pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy chłopak o imieniu Zenek. Okazuje się, że nieznajomy jest ranny, zatem paczka przyjaciół postanawia się nim zaopiekować. Z początku chłopiec jest małomówny, lecz z czasem wyjawia przed nimi swoje sekrety. Zakochuje się w Uli, nic nie mówiąc jej o tym. Przy odjeździe daje jej list, w którym napisał, co do niej czuje. Na końcu zamieszcza prośbę, aby po przeczytaniu spaliła list. Dziewczyna spełnia tę prośbę.

W 1964r. powieść została wpisana na Listę Honorową H.Ch. Andersena, na którą wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (International Board on Books for Young People, IBBY - międzynarodowa organizacja non-profit, zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej, działająca pod patronatem UNESCO, z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii).

Kontynuacją książki jest powieść Inna?, wydana w 1975r., opowiadająca o dalszych losach bohaterów książki Ten obcy - Zenka, Mariana, Julka, Uli i Pestki.

Jej akcja toczy się głównie w Warszawie. Jest zima, Boże Narodzenie. Do rodzinnej miejscowości Mariana na święta przyjeżdża jego kuzyn Julek i dziewczyna z domu dziecka - Danka. Odwiedzić ma ich też Zenek. Między Danką a Marianem zawiązuje się bliska przyjaźń. Marian daje jej pod choinkę pamiętnik. Danka, z braku pieniędzy, kradnie prezenty dla chłopców - dla Julka kieszonkową latarkę, dla Mariana zielony długopis. Przyłapuje ją na tym Zenek. Gdy spotykają się potem w domu Mariana, zawstydzona dziewczyna ucieka, ze strachu, iż kolega ją wyda. Po kilku godzinach poszukiwań, chłopcy odnajdują ją na dworcu.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie