Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Nancy H. Kleinbaum - Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Historia powstania utworu Stowarzyszenie Umarłych Poetów (oryg. Dead Poets Society) jest dość nietypowa. Autorką powieści jest amerykańska pisarka, redaktorka i dziennikarka - Nancy Horowitz Kleinbaum (ur. 1948). Jej twórczość obejmuje przede wszystkim powieści stworzone na podstawie scenariuszy filmowych, z których najbardziej znany jest utwór Stowarzyszenie Umarłych Poetów.

Film opowiadający o historii niezwykłego nauczyciela literatury - Johna Keatinga - wszedł na ekrany kin w 1989r. Autor scenariusza - Tom Schulman - miał wykorzystać swoje własne wspomnienia z czasów nauki w Montgomery Bell Academy, w Nashville. Pierwowzorem Johna Keatinga był nauczyciel literatury Schulmana - Samuel F. Pickering Jr. Dzieło, wyreżyserowane przez Petera Weira, zostało nagrodzone Oscarem w 1989r. w kategorii "najlepszy scenariusz oryginalny" oraz zdobyło zdobył szereg innych nagród filmowych.

Akcja utworu trwa kilka miesięcy - od rozpoczęcia roku szkolnego jesienią 1959r., aż do momentu opuszczenia szkoły przez Keatinga (początek zimy). Głównym miejscem akcji powieści jest Akademia Weltona - prywatna szkoła położona "wśród dalekich wzgórz Vermontu". Niektóre epizody rozgrywają się w skalistej grocie, znajdującej się niedaleko szkoły, domu państwa Danburry, domu Neila Perry, żeńskim gimnazjum Ridgeway oraz Henley Hall.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów to opowieść o grupie uczniów elitarnej, amerykańskiej szkoły, do której przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego - John Keating. Gromadka młodych chłopców trafia pod jego opiekę. Keating dobrze zna realia Weltona - jest absolwentem uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, będące zarazem synonimem bezdusznego systemu edukacji.

Ekscentryczny profesor wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia i - co najważniejsze - niechętnie tu widzianą umiejętność samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego młodzi bohaterowie odnawiają tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów - sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu. Zasada Carpe diem - chwytaj dzień, chwytaj chwilę - zaczyna rządzić ich własnym życiem, zrywają z podwładną rolą potulnych dzieci swoich rodziców. Zaczynają realizować swoje marzenia, pragnienia. "Wywrotowa" działalność pomaga oswoić strach, niepewność i daje siłę do odkrywania własnej tożsamości. Czuję się, jakbym przez całe życie był trupem - wyznaje Charlie. - Przez całe lata ani razu nie zaryzykowałem. Nie mam pojęcia kim jestem i co chciałbym robić. Odkrycie własnych potrzeb łączy się z konsekwentną walką lub rezygnacją i rozczarowaniem. Chłopcy doświadczają jednego i drugiego, dojrzewając do samodzielnego decydowania o własnym życiu. Jeden z nich zakochuje się w teatrze i pragnie zostać aktorem. Pomimo zakazu ze strony ojca występuje w sztuce Szekspira Sen nocy letniej. Gdy ojciec dowiaduje się o tym, zamierza usunąć go z Weltona z myślą o zapisaniu go do Akademii Wojskowej. Chłopcu sprawia to ból i tej samej nocy popełnia samobójstwo, by zachować swoją dojrzewającą tożsamość.

Keating jest oskarżony przez dyrekcję szkoły o spowodowanie tragedii i zostaje wyrzucony z pracy. Jego uczniowie jednak na zawsze czują się odmienieni. Keating zawsze chciał, by go nazywano "Kapitanem" - ze względu na wiersz Walta Whitmana O Captain! My Captain!. Tymi też słowami uczniowie żegnają swego niezwykłego nauczyciela.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów to nie tylko młodzieżowa opowieść o dorastaniu. Przesłanie utworu zawiera się przede wszystkim w wykładach charyzmatycznego nauczyciela literatury. Keating jest duchowym przewodnikiem swoich podopiecznych. Chce, by uczniowie dorośli do samodzielnego myślenia i poznawania świata z własnej perspektywy: Wasze młode dusze pełne są buntu i krytycyzmu. Albo poddacie się teraz woli akademickiego "hoi polloi" (często pogardliwie: masa, rzesza, tłum, hołota) i wasz owoc obumrze, zanim urodzi się wino, albo... zwycięży w was indywidualność.

Historia Stowarzyszenia Umarłych Poetów to przejmująca pochwała życia. Istotę tego przesłania oddają słowa przysięgi poetów: Poszedłem do lasu, wybrałem bowiem życie z umiarem (...) Chcę żyć pełnią życia, chcę wyssać wszystkie soki życia. By zgromić wszystko to, co życiem nie jest. By nie odkryć tuż przed śmiercią, że nie umiałem żyć.

W filmie i książce, obok Walta Whitmana, pojawiają się fragmenty poezji takich twórców jak: Alfred Tennyson, John Keats, George Gordon Byron, Abraham Cowley, Robert Herrick oraz Robert Frost.

(Źródła: Streszczenia.pl, Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie