Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Janusz Korczak - Król Maciuś Pierwszy

Król Maciuś Pierwszy to powieść Janusza Korczaka (1878-1942), wydana w 1922r.

Bohaterem powieści jest kilkuletni chłopiec, syn statecznego i rozważnego króla, po którego śmierci zostaje zmuszony do objęcia tronu. Miejsce beztroskich zabaw z rówieśnikami zajmują przykre obowiązki, narzucane przez dworską etykietę i powinności wobec podległego Maciusiowi ludu, tym trudniejsze do ogarnięcia, iż trzy państwa ościenne wypowiedziały właśnie wojnę młodocianemu królowi. Rezolutny chłopiec postanawia wybrać się na front, w czym pomaga mu nie mniej zaradny życiowo przyjaciel Felek, syn plutonowego. Jako Tomcio, zwykły żołnierz, Maciuś bierze udział w codziennym życiu prawdziwych wojaków i wsłuchuje się w ich rozmowy. Pod wpływem negatywnych opinii o zarządzaniu królestwem chłopiec postanawia przeprowadzić w nim gruntowne reformy, tymczasem jednak zostaje ranny w jednej z bitew i dostaje się do niewoli. Dzięki wrodzonej mądrości i dziecinnemu urokowi udaje mu się ostatecznie zawrzeć rozejm ze skonfliktowanymi państwami i powrócić do domu.

Po objęciu panowania nad królestwem, rządzonym pod jego nieobecność przez glinianą kukłę, Maciuś zabiera się do energicznych działań, niewiele już robiąc sobie z dworskiej etykiety i strofowania ze strony rozlicznych doradców. Tworzy dwa odrębne sejmy - jeden dla dorosłych, drugi dla dzieci - i cierpliwie wysłuchuje najmłodszych petentów, starając się spełniać ich postulaty. Kilkuletniemu chłopcu brakuje jednak doświadczenia i wiedzy na temat rozmaitych dziedzin życia, toteż zaproponowane przez niego zmiany, zamiast ulepszać sytuację w państwie, wprowadzają do niej jedynie sporo chaosu. Pragnąć ulżyć w niedoli jednym, Maciuś pogarsza los innych, a dbając o jednostki - nie bierze pod uwagę funkcjonowania całego królestwa. Wzrasta też zadłużenie państwa względem królestw, z którymi Maciuś zawarł rozejm - pożyczone od nich kwoty okazują się niewystarczające dla przeprowadzenia założonych reform.

Sporym sukcesem dyplomatycznym Maciusia okazuje się zawarta w międzyczasie przyjaźń z królem ludożerców, Bum-Drumem. I tu jednak małoletni król okazuje się zbyt niedoświadczony, nie szanuje bowiem miejscowych obyczajów i obraża tym samym całą społeczność.

Skutki wprowadzonych reform okazują się tymczasem coraz bardziej zgubne, zatargi między sejmem dorosłych a radą dzieci wprowadzają spore zamieszanie, z którego ponownie korzystają dawni najeźdźcy. Z powodu braku chęci poddanych Maciusiowi nie udaje się tym razem wygrać wojny, wyrokiem parlamentu zostaje więc skazany na śmierć przez rozstrzelanie. W ostatniej chwili dygnitarze zamieniają karę na zesłanie na bezludną wyspę.

Dalsza część przygód Maciusia opisana jest w książce Król Maciuś na wyspie bezludnej, wydanej w 1923r.

Powstało kilka adaptacji książki:

(Źródło: Wikipedia)


POSŁUCHAJ

Król Maciuś Pierwszy

(bajka muzyczna)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie