Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Jeanne Marie Le Prince de Beaumont - Piękna i Bestia

Piękna i Bestia to ponadczasowa francuska baśń o miłości, odwadze, wierności i tym, w czym kryje się prawdziwa wartość człowieka. Jako pierwsza opracowała ją w XVIII w. znana francuska powieściopisarka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Jeanne Marie Le Prince de Beaumont (1711-1780), również Francuzka, znacznie poprawiła i skróciła tę historię do formy, która jest najbardziej znana. Pisarka dołączała poprawioną wersję do wielu "magazynów", które publikowała przez następne 30 lat. Sukces jej skróconej i poprawionej wersji, uznanej za najlepszą wersję literacką, jest przyczyną, dla której Leprince de Beaumont jest powszechnie uznawana za autorkę tej klasycznej historii.

Baśń wielokrotnie adaptowana była na potrzeby literatury, teatru i filmu. Jedną z najbardziej znanych jest animowana adaptacja Studia Disneya.

Inspiracją, która być może zapoczątkowała ustny obieg i późniejsze stworzenie baśni, może być historia Petrusa Gonsalvusa.

Ta najbliższa rzeczywistości historia ma swoje początki w XVI w. Na dwór króla Henryka II młody Petrus przybył jako osobliwy prezent. Zamknięty w klatce, przedstawiany był królowi jako dzikus i człowiek - kot, mimo że urodzony na Teneryfie Petrus zachowywał się, jak normalny 10-letni chłopiec. Cierpiał jednak na hipertrichozę, czyli nadmierne owłosienie ciała niespowodowane kwestiami hormonalnymi.

Dziś, choć ludzie cierpiący na tę niezwykle rzadką chorobę, mają problem z akceptacją w społeczeństwie, nie mają na szczęście problemu z byciem uznanym za człowieka. W czasach Petrusa było inaczej. Wprawdzie wedle rozkazu króla odebrał on wykształcenie, przez całe życie traktowany był jako stwór i dziwoląg, choć przez wiele lat jego życie na dworze można uznać by za spokojne czy wręcz luksusowe. Petrus jako młodzian był nie tylko władającym trzema językami mężczyzną, ale i dobrze wychowanym dżentelmenem.

Życie mężczyzny zmieniło się na zawsze po śmierci króla. Wtedy to podjęto decyzję, by cierpiący na hipertrichozę Petrus ożenił się i spłodził dzieci. Jego potomstwo miało zaspokoić chorobliwą ciekawość ówczesnych naukowców, którzy chcieli wiedzieć, czy jego dzieci odziedziczą chorobę ojca, czy urodzą się zdrowe. W tym celu do ożenku wybrano młodą kobietę, Katarzynę. Według historyków dziewczyna miała nie widzieć swojego męża aż do dnia ślubu. Jaka była jej reakcja? Można to sobie tylko wyobrazić, jednak historycy twierdzą, że ostatecznie kobieta zaakceptowała Petrusa takim, jakim był.

Prawdziwa tragedia wydarzyła się jednak wraz z przyjściem na świat dzieci Petrusa i Katarzyny. Czwórka urodziłą się z taką samą chorobą, jak ich ojciec i niestety spotkał je los Petrusa – chore na hipertichozę potomstwo mężczyzny trafiło do domów znanych osobistości w postaci prezentu. Po ich utracie para ostatnie dni życia spędziła we Włoszech. Chociaż Petrus wciąż był traktowany jak dziwoląg, wiódł w miarę spokojne życie z dotrzymującą mu towarzystwa żoną Katarzyną.

(Źródła: m.in. Wikipedia, Noizz)


POSŁUCHAJ

Jeanne Marie Le Prince de Beaumont

Piękna i Bestia

(audiobook)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie