Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn (oryg. Alla vi barn i Bullerbyn) to książka dla dzieci napisana w 1947r. przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren (1907-2002). Następne książki z tej serii to: Więcej o dzieciach z Bullerbyn (oryg. Mer om oss barn i Bullerbyn, 1949) i Wesoło jest w Bullerbyn (oryg. Bara roligt i Bullerbyn, 1952). Polskie wydanie w przekładzie Ireny Szuch-Wyszomirskiej (pierwsze w 1957r.) zawiera wszystkie trzy tytuły w jednym tomie.

W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z liczącej trzy zagrody osady Bullerbyn w ciągu trzech kolejnych lat.

Pierwowzorem Bullerbyn jest osada Sevedstorp niedaleko miasteczka Vimmerby, w którym urodziła się Astrid Lindgren w 1907r. Jeszcze dziś można oglądać położone obok siebie trzy domy w Sevedstorp, gdzie rodzice przyszłej pisarki przeprowadzili się krótko po jej narodzinach i gdzie spędziła dzieciństwo.

Uzupełnieniem fabuły są trzy książki z ilustracjami Boże Narodzenie w Bullerbyn (oryg. Jul i Bullerbyn, 1963), Wiosna w Bullerbyn (oryg. Vår i Bullerbyn, 1965) i Dzień Dziecka w Bullerbyn (oryg. Barnens dag i Bullerbyn, 1966).

Szwedzki reżyser Lasse Hallström zrealizował w oparciu o serię książek o dzieciach z Bullerbyn filmy: Dzieci z Bullerbyn (oryg. Alla vi barn i Bullerbyn, 1986) i Dzieci z Bullerbyn: Nowe przygody (oryg. Mer om oss barn i Bullerbyn, 1987).

W Polsce przedstawienia na podstawie książki pokazały Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2012) i Teatr Polski we Wrocławiu (2013).

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie