Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Doktor Dolittle to główny bohater serii powieści dla dzieci Hugh Johna Loftinga (1886-1947), brytyjskiego autora literatury dziecięcej, znanego głównie jako twórca cyklu książek o rozumiejącym mowę zwierząt doktorze Dolittle.

Doktor John Dolittle jest lekarzem, mieszka w Puddleby nad rzeką Marsh. Pewnego dnia jego papuga, Polinezja, uczy go języka zwierząt. Od tej pory zostaje weterynarzem. Jest bardzo surowy, kiedy zwierzęta są źle traktowane. W czasie, gdy rozpoczyna się akcja pierwszego tomu, ma prawdopodobnie trzydzieści kilka lat. Opisywany jest jako mężczyzna niewielkiego wzrostu, krępy, ale przy tym sprawny i silny fizycznie. Nigdy nie był żonaty i poza siostrą, która pojawia się w książkach sporadycznie, nie ma krewnych.

Akcja powieści dzieje się w pierwszej połowie XIX w. Autor nie lokalizuje jej dokładnie. Książki powstawały po I wojnie światowej, a na początku pierwszego tomu cyklu autor użył określenia czasu "kiedy wasi dziadkowie byli jeszcze małymi dziećmi". O czasie akcji świadczy opis otoczenia - statki są wyłącznie żaglowe, nie ma jeszcze pociągów, podróżuje się tylko dyliżansami.

W Polsce czasem zarówno imię postaci jak i nazwa serii tłumaczone są jako "Doktor Nieboli".

Pierwszy - zarówno pod względem kolejności tworzenia, jak i chronologii książek - tom, Doktor Dolittle i jego zwierzęta, przetłumaczyła na język polski Wanda Kragen, pozostałe tomy - Janina Mortkowiczowa. Przekład Wandy Kragen odbiega nieco od późniejszych, jest prostszy, np. Mateusz Mugg, choć występuje w książce, nie jest wymieniony z nazwiska.

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie