Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka

Koziołek Matołek to postać opisana przez Kornela Makuszyńskiego (1884-1953) i zilustrowana przez Mariana Walentynowicza (1896-1967) w jednej z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci w 1933r. Jest to postać kultowa, mimo że od śmierci obu autorów minęły już dziesięciolecia, a opisane i narysowane przygody tytułowego bohatera nie przystają do współczesnej rzeczywistości. Ta powieść obrazkowa należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej, ale i dorośli ją chętnie czytają. Historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie.

Fabuła książeczek (powstała ich cała seria) sprowadza się do podróży bohatera po całym świecie w poszukiwaniu mitycznego Pacanowa (w rzeczywistości istnieje Pacanów, w województwie świętokrzyskim), jedynego miejsca w świecie, gdzie jakoby podkuwają kozy. Przygody są oczywiście niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne, koziołek jest sympatyczny i łatwowierny, śmieszny i niezgułowaty, niezdarny i dobrotliwie naiwny.

Makuszyński napisał całą historię w postaci rytmicznych czterowierszy ośmiozgłoskowcem; do każdego czterowiersza przypisana jest jedna ilustracja Walentynowicza. To z tekstu Makuszyńskiego pochodzą liczne utrwalone w polszczyźnie sformułowania jak: "w Pacanowie kozy kują" albo porównania lub określenia. Warto zaznaczyć, że wizerunki powszechnie dziś znanych i pamiętanych postaci z "Koziołka" są trzecią wersją rysunkową Walentynowicza; pierwsze dwie dość znacznie się od ostatecznej różniły.

Lista pierwszych wydań książek z serii Przygody Koziołka Matołka:

Na podstawie książeczek stworzono bajkę muzyczną Przygody Koziołka Matołka. Jest to przypuszczalnie najdłuższa polska bajka muzyczna ze wszystkich, bo w czterech częściach. Słuchowisko zostało wydane po raz pierwszy w 1971r. przez "Polskie Nagrania Muza".

Przygody Koziołka Matołka zawierają fragment piosenki Trudno w wykonaniu Hanki Ordonówny jako utworu, który wzbudza u Koziołka Matołka tęsknotę za krajem.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ
POSŁUCHAJ
Teraz słuchasz: Audio

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie