Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy to powieść Kornela Makuszyńskiego (1884-1953), wydana po raz pierwszy w 1937r. Jest to powieść młodzieżowa, ale zawiera również elementy powieści detektywistycznej.

Głównym bohaterem jest siedemnastoletni Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec, zwany przez swego nauczyciela "Szatanem" ze względu na swe nadzwyczajne zdolności detektywistyczne.

Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich - zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich, będzie musiał rozwiązać.

Akcja rozgrywa się w 1937r. w Warszawie i w fikcyjnej wsi Bejgoła, położonej niedaleko Wilna. Czas fabularny obejmuje wydarzenia, o których dowiaduje się Adaś z Rękopisu Księdza Koszyczka. Dotyczą one wojny francusko - rosyjskiej w latach 1812-1813, kiedy to w dworku w Bejgole mieszkał Francuz z armii napoleońskiej. Przyjąć zatem należy, że czas fabularny trwa od 1812r. do 1937r. Główne wątki w utworze to szkolne kłopoty, historia rodu Gąsowskich, poszukiwanie skarbu.

Książka kilkukrotnie została przeniesiona na ekran:

Po zrealizowaniu "Awantury o Basię" otrzymałam mnóstwo listów od chłopców i dziewcząt, w których prosili, abym przeniosła na ekran "Szatana z VII klasy". Ponieważ sama bardzo lubię Makuszyńskiego - postanowiłam wykorzystać to "zamówienie społeczne" młodzieży - zwierzała się Maria Kaniewska dziennikarzowi "Ekranu".

Niebawem okazało się, że "Szatan..." dorównał popularnością jej poprzedniemu filmowi. Stał się również świetnym początkiem kariery młodziutkiej Poli Raksy - podówczas dziewiętnastoletniej studentki polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Maria Kaniewska wypatrzyła ją na okładce pisma "Dookoła świata" i zaangażowała nikomu nieznaną dziewczynę do jakże ważnej roli Wandy. Partnerował jej dwudziestoletni Józef Skwark - student łódzkiej szkoły filmowej. Dla niego była to też pierwsza rola.

W porównaniu z literackim pierwowzorem Kaniewska zdecydowała się na kilka zmian. Uwspółcześniła nieco realia, przenosząc akcję z okresu międzywojennego do współczesności. Wszystkie te zabiegi przypadły do gustu młodej widowni, która waliła do kin drzwiami i oknami. Powodzenie filmu sprawiło, że był później wielokrotnie wznawiany także na małym ekranie.

(Źródła: Wikipedia, FilmPolski)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie