Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Molier - Skąpiec

Skąpiec (oryg. L'Avare) to prozatorska komedia francuskiego komediopisarza, aktora, dyrektora teatru - Moliera (fr. Molière), właśc. Jean Baptiste Poquelin, 1622-1673), wystawiona na deskach teatru po raz pierwszy 9 września 1668r. W roli głównego bohatera, Harpagona, wystąpił sam autor.

W tym samym czasie Molier wystawił także inną sztukę - Amfitrion. Oba utwory były swobodnymi nawiązaniami do komedii Plauta: Amfitrion i Aulularia (Skarb).

Molier wierzył w skuteczność nauczania ze sceny. Jego komedie odznaczają się niezwykłą różnorodnością i najwyższymi walorami artystycznymi. Uprawiał tzw. wielką komedię, widowiska farsowe, komedię heroiczną i komediobalet. Połączył w nich tradycję rodzimej farsy ludowej z elementami włoskiej commedia dell'arte i klasycznej sztuki komicznej. Prezentując galerię wiecznych typów ludzkich, dawał zarazem satyryczny obraz francuskiej obyczajowości XVII w. - ośmieszał salonową przesadę, niezrozumienie życia rodzinnego, hipokryzję i zakłamanie dewotów, wielkopańską pozę arystokratów, okrutną pogardę światowców wobec uczciwych i prostolinijnych, a w Skąpcu -manię gromadzenia bezużytecznych bogactw. Molier przepoił swą twórczość głębokim humanizmem - mimo goryczy i pesymizmu wierzył w rozum ludzki i zdolność przezwyciężania zła oraz opowiadał się za wolnym i godziwym wyborem własnej drogi.

Sztuka Skąpiec zyskała uznanie w kręgach literackich. Cenił ją przede wszystkim Boileau, krytyk cieszący się w tamtym czasie autorytetem. Przez publiczność Skąpiec początkowo nie był doceniany - sztukę wystawiono siedem razy; dopiero po dłuższej przerwie została włączona w stały repertuar Comédie-Française (Komedia Francuska albo Théâtre-Français - Teatr Francuski).

W 1671r. pojawił się pierwszy przekład komedii na język obcy - było to tłumaczenie Thomasa Shadwella na język angielski pod tytułem The Miser. W języku polskim Skąpiec ukazał się po raz pierwszy w anonimowym przekładzie w 1759r. pt. Łakomiec. W późniejszym czasie sztukę tłumaczyli także: Franciszek Kowalski (1822), Ludwik Osiński, Antoni Hoffman, Bonawentura Kudlicz, Józef Narzymski, W. Wolski, Tadeusz Boy-Żeleński oraz Bohdan Korzeniewski (1976).

Skąpiec był wystawiany na scenach teatralnych na całym świecie, w Polsce ponad 50 razy. W 1980r. zekranizowano francuską komedię pod tym samym tytułem.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie