Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Roman Pisarski - O psie, który jeździł koleją

O psie, który jeździł koleją to opowiadanie dla dzieci z 1967r. autorstwa Romana Pisarskiego (1912-1969), traktujące o losach psa o imieniu Lampo.

Akcja utworu dzieje się we Włoszech. Pewien zawiadowca na stacji kolejowej w miasteczku Marittima znalazł kundelka, przygarnął go i nazwał Lampo (wł. Błyskawica). Lampo cały dzień spędzał na stacji, a wieczorem wracał z zawiadowcą do jego domu na kolację.

Pies kilkakrotnie uciekał od swojego nowego właściciela. W czasie pierwszej wycieczki psa wszyscy martwili się, że Lampo już nigdy nie wróci, ale ich przypuszczenia nie sprawdziły się. Lampo zawsze powracał na stację w Marittimie, nawet z dalekich stron.

Pewnego razu na stację kolejową przybył dziennikarz i kilka dni później w gazecie ukazało się zdjęcie kundelka wraz z opowiadaniami o jego przygodach i "podróżach" pociągiem.

Któregoś dnia mała Adele, córka zawiadowcy bawiła się na torach, gdy nagle nadjechał pociąg. Kilka osób rzuciło się w jej kierunku, by ją uratować, ale to Lampo dobiegł pierwszy i zepchnął dziewczynkę z torów, jednak sam przy tym zginął.

Mieszaniec Lampo żył naprawdę w latach 50. XX w. Samodzielnie podróżował pociągami, przez co stał się najczęściej opisywanym i fotografowanym psem tamtych czasów. W 1961r. zginął potrącony przez pociąg i został pochowany pod akacją rosnącą przy stacji, a rok później postawiono mu pomnik.

(Źródło: Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie