Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Jerome David Salinger - Buszujący w zbożu

Buszujący w zbożu (oryg. The Catcher in the Rye) to jedyna opublikowana powieść amerykańskiego pisarza Jeroma Davida Salingera (1919-2010), po raz pierwszy wydana w 1951r. Tytuł jest aluzją do pieśni XVIII-wiecznego poety szkockiego Roberta Burnsa Comin' Through the Rye.

Właściwą akcją książki jest retrospekcja z trzech dni i dwóch nocy w połowie grudnia 1949r. Napisana w pierwszej osobie powieść opisuje kilka dni z życia Holdena Caulfielda, kiedy ten błąka się po Nowym Jorku po ucieczce z prywatnej szkoły średniej Pencey Prep w Pensylwanii.

Powieść porusza trudne tematy społeczne.

Niedługo po wydaniu Buszujący w zbożu stał się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w Stanach Zjednoczonych. Główną przyczyną kontrowersji był w dużej mierze wulgarny język bohatera. Jako inne przyczyny podaje się nawiązania do spraw związanych z seksualnością, bluźnierstwa, lekceważenie wartości rodzinnych i moralnych nakazów, zaś - według przeciwników książki - Holden przedstawiony zostaje jako figura zachęcająca do buntu, promująca wśród młodzieży picie alkoholu, palenie, posługiwanie się kłamstwem czy swobodę seksualną.

W 1960r. amerykański nauczyciel został zwolniony za omawianie na lekcji Buszującego w zbożu, później jednak przywrócono go na stanowisko. W latach 1961-1982 powieść była najbardziej cenzurowaną książką w amerykańskich szkołach średnich i bibliotekach. W 1981r., mimo ostrej cenzury, była drugą najczęściej omawianą lekturą w amerykańskich szkołach publicznych.

W 1989r. Shelley Keller-Gage, nauczycielka szkoły średniej, stanęła w obronie książki stwierdzając, że osoby ją krytykujące są dokładnie takie same jak Holden, również starają się zostać strażnikami w zbożu. W miejscowości Boron, zamieszkiwanej przez nauczycielkę, wokół Buszującego w zbożu rozpętała się burza, zaś w miejscowej bibliotece stworzono listę osób oczekujących na jej wypożyczenie, co nie zdarzyło się tam nigdy wcześniej.

Według Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich, Buszujący w zbożu zajął 13. miejsce na liście najbardziej napiętnowanych książek wydanych w latach 1900-2000.

Główny bohater książki, Holden Caulfield, stał się ikoną nastoletnich buntowników i prowokatorów.

Mark David Chapman, który w 1980r. zamordował Johna Lennona, miał przy sobie egzemplarz Buszującego w zbożu, gdy tuż po dokonaniu morderstwa został aresztowany przez policję, zaś John Hinckley Jr., który w 1981r. próbował zastrzelić prezydenta Ronalda Reagana, miał obsesję na punkcie tejże książki, chciał nawet zmienić imię i nazwisko na Holden Caulfield.

Chociaż początkowo wydana została jako książka dla dorosłych czytelników, obecnie powieść znajduje się na liście lektur licealnych i szkół wyższych we wszystkich krajach anglojęzycznych. Przetłumaczona została na niemalże wszystkie ważniejsze języki świata. Szacuje się, że rocznie na świecie sprzedawanych jest około 250 tysięcy egzemplarzy Buszującego w zbożu, co daje około 65 milionów sprzedanych egzemplarzy od momentu wydania. Znalazła się na liście stu najlepszych książek wydanych w latach 1923-2005, którą to listę sporządził tygodnik Time. W plebiscycie na sto najlepszych anglojęzycznych powieści XX w., sporządzonym przez wydawnictwo Modern Library, zajęła 64. miejsce.

W Polsce książka po raz pierwszy wydana została w 1961r. Pierwszą tłumaczką była Maria Skibniewska.

Powieść Buszujący w zbożu cieszyła się olbrzymią popularnością wśród czytelników, nigdy jednak nie mogli po nią sięgnąć filmowcy.

W 1949r. do kin trafił film Moje zwariowane serce, oparty na jednym z opowiadań Salingera. Obraz spotkał się z koszmarnym przyjęciem wśród krytyki i widzów. Zdruzgotany pisarz postanowił wówczas, że żadne inne dzieło, które wyszło spod jego pióra, nie trafi nigdy na ekran.

Salinger wycofał się z życia publicznego na początku lat 60-tych XX w. - swoje ostatnie dzieło wydał w 1965r. Od tego czasu pilnie strzegł swojego życia prywatnego jednocześnie z uporem maniaka pilnując, by nikt nie ingerował w jego twórczość. Kazał usunąć swoje zdjęcie z okładki Buszującego w zbożu, a do legendy przeszły jego boje, toczone z redaktorami kolejnych wydań powieści i opowiadań. Pisarz potrafił rozpętać piekło, kiedy bez jego wiedzy i zgody usunięto choćby jeden przecinek.

Podobnie było z próbami kupienia praw do adaptacji przez Hollywood. Pisarz nigdy do śmierci nie sprzedał praw do swojej książki, a jego spadkobierca, syn Matt Salinger, kontynuuje politykę odrzucania wszelkich propozycji płynących od producentów filmowych.

(Źródła: m.in. Wikipedia, BooKlips, Filmweb)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie