Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Éric-Emmanuel Schmitt - Oskar i pani Róża

Oskar i pani Róża (oryg. Oscar et la dame Rose) to książka autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta (ur. 1960), wydana w 2002r. Jej autor - francuski filozof, dramaturg, powieściopisarz i eseista - jest laureatem wielu nagród za twórczość literacką.

Wydana także w Polsce - w 2004r. - niewielka książeczka , uznana za wydarzenie literackie na miarę Małego księcia, szybko stała się europejskim bestsellerem.

Opowieść Schmitta - zbiór listów pisanych do Pana Boga przez umierającego na białaczkę 10-letniego chłopca - to piękny traktat o wartości życia, o miłości i śmierci, zgodzie na to, co nieuniknione. Wbrew okolicznościom, w jakich powstają listy, nie jest to jednak traktat przygnębiający. Niesie nadzieję, pokazując, jak w obliczu tragedii pokonywać strach, odnajdywać wiarę, nie poddawać się.

Książeczka francuskiego autora doczekała się już w Polsce kilku adaptacji teatralnych, wystawiano ją na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego oraz w katowickim Teatrze Śląskim. Telewizyjną wersję przygotował Marek Piwowski, który stworzył piękny i mądry spektakl dla dorosłych i dla dzieci.

(Źródło: m.in. FilmPolski)


OBEJRZYJ

Oskar

(spektakl telewizyjny, 2005)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie