Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Alfred i Krystyna Szklarscy - Złoto Gór Czarnych

Złoto Gór Czarnych to trylogia książkowa autorstwa Alfreda (1912-1992) i Krystyny (1915-2012) Szklarskich, opublikowana w latach 1974-1979. W skład trylogii wchodzą:

Opowiada o dziejach Indian z plemienia Santee Dakotów na przestrzeni kilku pokoleń. Przedstawiane są w niej polowania na bizony, wierzenia, walki międzyplemienne oraz późniejsze poznanie białych i walka z nimi.

W pierwszych dwóch tomach, obejmujących okres około dwóch lat, opisane są losy młodego Indianina z plemienia Wahpekute, szczepu należącego do Santee Dakotów, o imieniu Tehawanka (Przebiegły Wąż), marzącego o sławie wojownika, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. Tehawanka dostaje się w niewolę do Czipewejów, poznaje tam młodą Indiankę imieniem Mem'en gwa (Motyl). Podczas walki Czipewejów z wrogim plemieniem Lisów, podczas której ginie ojciec Mem'en gwy, Tehawanka ucieka, porywając dziewczynę. W książkach znajdują się liczne opisy zwyczajów i wierzeń indiańskich.

Ostatnia część jest najdłuższa i zmienia nieco swój charakter. Opisuje wypieranie Indian przez białych osadników oraz zbrojne indiańskie bunty przeciw niechcianej okupacji. Obejmuje okres od 30-tych do 90-tych lat XIX w. Ważną rolę odgrywa tu syn Przebiegłego Węża - Żółty Kamień, choć powieść nie zawiera jednego głównego bohatera. Historia stara się wyjaśnić powód ostatecznej przegranej Indian.

W odróżnieniu od innych książek o zbliżonej tematyce, autorzy zastosowali naukowe podejście do tematu z wiernym odtworzeniem ówczesnej rzeczywistości, bez podkolorowań i przekłamań. Dodatkowo treść wzbogacona jest w bardzo liczne przypisy, pozwalające zgłębić wiedzę tematyczną.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie