Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

John R.R. Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem

Hobbit, czyli tam i z powrotem (oryg. The Hobbit or There and Back Again) to powieść autorstwa John Ronalda Reuela Tolkiena (1892-1973), wydana w 1937r. Pierwsze polskie wydanie pojawiło się w 1960r.

Opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje Jedyny Pierścień, który należał kiedyś do Władcy Ciemności Saurona. Pierścień daje Bilbowi moc bycia niewidzialnym.

Kontynuacją Hobbita jest powieść Władca Pierścieni, której akcja rozpoczyna się 60 lat po wydarzeniach opisanych w Hobbicie. Czarodziej Gandalf, po przybyciu do Shire, kraju hobbitów, odkrywa, że magiczny pierścień będący w posiadaniu hobbita Bilbo Bagginsa to w rzeczywistości Jedyny Pierścień, stworzony przez władcę ciemności, Saurona, który pozwala kontrolować inne Pierścienie Władzy. Jeśli Sauron odzyska pierścień, całe Śródziemie czeka zagłada, a jedynym sposobem na jego zniszczenie jest wrzucenie go w czeluście Orodruiny, gdzie został wykuty. Zadania tego podejmuje się krewny Bilba, Frodo. Przydzielona zostaje mu drużyna, która ma go wspomagać, jednak wskutek różnych wypadków jej członkowie rozdzielają się, a Frodo tylko ze swoim najwierniejszym przyjacielem Samem kontynuuje swą niebezpieczną misję. Jest to o tyle trudne zadanie, że Jedyny Pierścień budzi silne pożądanie w swoich posiadaczach, którzy nie mają dostatecznie silnej woli, by mu się przeciwstawić. Ich przewodnikiem zostaje Gollum, stwór, który był kiedyś w posiadaniu Pierścienia i za wszelką cenę chce go odzyskać. Tymczasem reszta Śródziemia, na czele z Gandalfem i następcą tronu Gondoru - Aragornem, szykuje się na wojnę z armiami Saurona. Losy Śródziemia zależą jednak od dwójki hobbitów i ich misji.

Władca Pierścieni jest często mylnie nazywany trylogią, choć w rzeczywistości jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach z powodu nacisków wydawcy - nie było to jednak oryginalne zamierzenie Tolkiena. Powieść składa się z sześciu części:

Pisaną przez około 12 lat, m.in. w czasie II wojny światowej powieść wydano w Wielkiej Brytanii w latach 1954-1955. W połowie lat 60-tych XX w. Władca Pierścieni stał się fenomenem wydawniczym w krajach anglosaskich, a następnie na całym świecie. Książkę przetłumaczono na dziesiątki języków. W Polsce ukazała się w latach 1961-1963 jako trzecie tłumaczenie na język obcy. Jej sukces spowodował gigantyczny rozwój powieści fantasy.

Zarówno Hobbit, jak i Władca Pierścieni powstały pod wpływem staroangielskich legend, którymi zajmował się Tolkien. Powieści są cenione za obmyślony przez autora świat Śródziemia, zamieszkiwany m.in. przez elfów i krasnoludów, a także trolle i smoki. Tytułowy hobbit został wymyślony przez Tolkiena.

Tolkien był wierzącym katolikiem, ale choć potwierdził, że jego dzieło jest chrześcijańskie w duchu, to równocześnie zaprzeczał, jakoby była to bezpośrednia chrześcijańska alegoria, jak krytykowana przez niego pod tym względem Narnia jego przyjaciela, C.S. Lewisa.

Powieści były też interpretowane pozareligijnie. Jedyny Pierścień miał być również alegorią potężnej siły, która znalazła się w niepowołanych rękach, nieumiejących dobrze jej wykorzystać, takiej jak bomba atomowa (Władca Pierścieni był pisany głównie w latach 40. XX w.). Tolkien zaprzeczył stwierdzeniom, jakoby Pierścień miał być alegorią broni atomowej jako takiej, stwierdziwszy, że w rzeczywistości jest to alegoria ogólnej wielkiej mocy, wykorzystanej w celu dominacji.

Obydwie powieści doczekały się trzyczęściowych adaptacji filmowych w reżyserii Petera Jacksona:

W oparciu o powieść i filmy Władca Pierścieni powstało również wiele gier komputerowych, głównie przygodowych, strategicznych i akcji.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie