Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera

Przygody Tomka Sawyera (oryg. The Adventures of Tom Sawyer) to powieść dla młodzieży z 1876r. amerykańskiego pisarza pochodzenia szkockiego Marka Twaina (właśc. Samuel Langhorne Clemens, 1835-1910).

Akcja całej powieści toczy się w miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi i najbliższej okolicy. Tomaszem opiekuje się ciotka Polly, z którą chodzi do szkółki niedzielnej. W domu mieszka z ciotką, młodszym przyrodnim bratem o imieniu Sid i kuzynką Mary. W powieści, której głównym wątkiem są przygody chłopca w małym miasteczku, Mark Twain ukazuje ówczesne życie i obyczajowość.

Kontynuacjami Przygód Tomka Sawyera są:

Mark Twain nie dokończył kilku planowanych powieści o przygodach Tomka.

Pierwsze polskie wydanie Przygód Tomka Sawyera miało miejsce w 1901r., natomiast wcześniej - w 1898r. - wydano Przygody Hucka Finna.

Obecnie niektórzy aktywiści w USA przedstawiają książki jako rasistowskie, m.in. z powodu używania słowa nigger (pogardliwe określenie Murzyna, jak polskie "czarnuch"). Naprawdę Twain był zdeklarowanym przeciwnikiem rasizmu i dyskryminacji. Określenia typu nigger występują, bo takich używali mieszkańcy południowych stanów. W swoich tekstach Twain celowo nigdy nie przedstawiał Murzynów jako postaci negatywnych. Murzyni przedstawiani są jako "poczciwi" i "bierni", także wobec swoich prześladowców. Z tym nie zgadzają się obecni aktywiści, którzy uważają, że dla Afroamerykanów jest to krzywdzące.

Pierwszą ekranizacją Przygód Tomka Sawyera był niemy film amerykański z 1907r. Do dziś wyprodukowano wiele obrazów w oparciu o książki Marka Twaina.

(Źródło: m.in. Wikipedia)


POCZYTAJ I POSŁUCHAJ
POSŁUCHAJ

Przygody Tomka Sawyera

(bajka muzyczna)

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie