Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Stefan Żeromski - Syzyfowe prace

Syzyfowe prace to powieść Stefana Żeromskiego (1864-1925), która po raz pierwszy ukazała się w Nowej Reformie od 7 lipca do 24 września 1897r. Żeromski opublikował ją pod pseudonimem Maurycy Zych. Pod tymże pseudonimem wydał ją w formie książkowej we Lwowie w 1898r. Ocenzurowana i przygotowana do druku przez pisarza powieść ukazała się w zaborze rosyjskim w 1909r. (z datą 1910) pod tytułem Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace.

W Syzyfowych pracach autor, na podstawie własnych doświadczeń z dzieciństwa i lat młodzieńczych, przedstawił obraz szkoły w rosyjskim Królestwie Polskim i walkę polskiej młodzieży z rusyfikacją.

Stefan Żeromski pod przejrzystymi kryptonimami ukrył szkołę w Pińczowie jako progimnazjum w Pyrzygłowach i gimnazjum kieleckie jako szkołę w Klerykowie. Pod osobą Andrzeja Radka ukrył swego bliskiego przyjaciela Jana Wacława Machajskiego, syna mieszczanina pińczowskiego.

W 1978r. na podstawie powieści Żeromskiego zrealizowano słuchowisko radiowe w reż. Marii Wachowiak.

W 1998r. zekranizowano powieść. Nakręcono sześcioodcinkowy serial telewizyjny, a na jego podstawie w 2000r. powstała wersja kinowa. W napisach końcowych filmu pojawia się informacja: w filmie wykorzystano materiały filmowe z serialu telewizyjnego pt. Syzyfowe prace. W sierpniu 2000r. w Łodzi (Park Poniatowskiego), Górach Świętokrzyskich i w okolicach Chęcin trwały zdjęcia do nowego zakończenia filmu. Autorem scenariusza i reżyserem obydwóch adaptacji był Paweł Komorowski, który wykorzystał najbardziej dramatyczną część powieści: ostatnie trzy lata nauki bohatera - Marcina Borowicza - w kieleckim gimnazjum.

(Źródła: Wikipedia, Encyklopedia Teatru Polskiego, FilmPolski)


POCZYTAJ

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie