Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Biblioteka

Harmonogram pracy biblioteki

Rok szkolny 2018/2019

PON WT ŚR CZW PT
08:50 - 13:20 09:45 - 12:30 09:45 - 14:00 08:50 - 12:30 09:45 - 12:40

W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole realizowane były zadania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Warto zajrzeć


Poniżej podany jest spis lektur szkolnych według aktualnej podstawy programowej.

Jeśli tytuł danej książki jest wypunktowany niebieskim kolorem - jest to odnośnik do strony, gdzie znajdują się krótkie opisy lektur, pliki z tekstami w formacie PDF lub linki do portalu "Wolne lektury", gdzie można też pobrać pliki w formatach EPUB, MOBI, ewentualnie wysłuchać audiobooka.

Dział będzie na bieżąco poszerzany.


KLASY I-III SP

Lista lektur dla klas I-III szkoły podstawowej zawiera "propozycje do wspólnego i indywidualnego czytania".

Najmłodsi znajdą tu także inne popularne lektury dziecięce, nie tylko z oficjalnego spisu lektur, również w formie ilustrowanej czy dźwiękowej.


KLASY IV-VIII SP I GIMNAZJALNE

Tytuły lektur dla starszych uczniów posortowane są alfabetycznie (nazwiskami autorów), bez względu na to, czy jest to lektura obowiązkowa czy uzupełniająca oraz w której klasie jest czytana. Zestawy lektur, obowiązujące w naszej Szkole, rokrocznie podają nauczyciele.

W wykazie jest kilka pozycji dodatkowych, nie będących lekturami szkolnymi.

B

C

D

F

G

H

J

K

L

M

N

O

P

S

T

W

Z-Ż

 


10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI KAŻDEGO DNIA

O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich leniuchów do czytania, poniżej znajduje się 10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia.

1. Czytelnictwo kształtuje charakter

Czytając książki obyczajowe, o tematyce społecznej czy psychologiczne, kształtujemy charakter niezależnie od wieku. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania moralne konfrontujemy działania bohaterów z własnym sumieniem. Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.

2. Czytanie poszerza zasób słownictwa

Im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów. Ich nowy repertuar pozostanie w Twoim "myślowym słowniku" już na zawsze. Już w latach 30-tych XXw. Napoleon Hill, w książce "Myśl i bogać się", zachęcał do poszerzenia zasobu słownictwa. Przyczynia się to do życiowego sukcesu - zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.

3. Czytanie poprawia pamięć

Czytając pobudzasz wyobraźnię, tworzysz filmy i obrazy, łączysz nową wiedzę z tym, co już znasz. Czytanie wzmacnia "mięśnie pamięci" tak samo, jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty. Z każdą nową informacją mózg tworzy nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania. Dzięki temu masz dużo większą szansę zachować lepszą pamięć, niż ludzie oglądający seriale telewizyjne.

4. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym

Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają, są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Przekłada się to na nowe możliwości, a także podnosi samoocenę i sprawia, że zwiększają się ich szanse na dowolnie określony przez siebie sukces w życiu.

5. Czytanie książki redukuje stres i wprawia w lepszy nastrój

Kiedy czytasz, Ty i Twój świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Badania z 2009r. pokazały, że czytanie zaledwie kilkanaście minut dziennie zmniejsza poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i łatwiej jest zasnąć.

6. Czytanie pomaga myśleć w sposób analityczny

Czy kiedykolwiek udało Ci się przeczytać powieść i samodzielnie przewidzieć jej zakończenie jeszcze w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy, że książki umocniły Twoje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię. Im więcej czytasz, tym więcej jesteś w stanie dostrzec. Słowo drukowane kształtuje i rozwija również Twoje inne zdolności - łatwiej przyjdzie Ci sortować i przetwarzać informacje. Tym samym aktywizujesz zdolności logiczne, przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów.

7. Fikcja literacka zwiększa Twoją zdolność empatii

Fikcja literacka przedstawia wyimaginowany świat. Wprowadza Cię w nowe relacje międzyludzkie i pokazuje różne, czasem nowe formy zachowań. Innymi słowy - zabiera Cię w krainę dostępną tylko miłośnikom książek. Dzięki temu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełnione przez bohaterów literackich stanowią dla Ciebie świetną lekcję życia. Uczysz się na ich błędach i doświadczeniach. Nabywasz wiedzę na temat sposobów i możliwości zachowań w dotychczas nieznanych Ci sytuacjach.

8. Czytanie poprawia Twoją atrakcyjność

Wraz z czytaniem wzrasta nasza mądrość i inteligencja. Pomijając wygląd zewnętrzny są to jedne z najważniejszych cech, którymi kierujemy się przy wyborze partnera. Zatem pamiętaj - trzymanie nosa w książkach, może zwiększyć Twoją atrakcyjność, a tym samym powodzenie u płci przeciwnej.

9. Mole książkowe szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy

Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów. W trakcie lektury mózg działa jak odtwarzacz, wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu zabiegowi poprawia się pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia.

10. Czytanie może uchronić przed Alzheimerem

Badania w PNAS (amerykańskie czasopismo naukowe) ukazały, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi jest dwa i pół raza mniejsze. Nie znaczy to jednak, że czytając zapobiegniemy chorobie. Niemniej jednak istnieje korelacja między działaniami intelektualnymi, jak oddawanie się lekturze, która ma istotny wpływ na szare komórki, a uchronieniu przed chorobą Alzheimera. (Źródło: bookhunter.pl)

17 ZALET KSIĄŻKI DLA DZIECI
Siedemnaście zalet książki...? Znam ich więcej. Można w niej na przykład zasuszyć czterolistną koniczynę... Książka może się też przydać, gdy jesteśmy za niscy, by dosięgnąć do czegoś, co jest nam bardzo potrzebne...

Bez względu na to, ile masz zajęć, drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu.

10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI

Pamiętajmy - nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.

10 PRZYKAZAŃ DLA RODZICÓW, KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie