Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2005-2006

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2006r. zakończył się rok szkolny. Podczas uroczystej akademii Wychowawcy z Panem Dyrektorem wręczyli świadectwa, nagrody i dyplomy wyróżniającym się uczniom, pożegnaliśmy Panie: Hannę Bagińską, Elżbietę Rumińską i Elżbietę Rejek oraz absolwentów Gimnazjum, a także obejrzeliśmy zabawne inscenizacje w wykonaniu uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum.

Biwak szkolny

W dniach 19-21 czerwca 2006r. tradycyjnie już byliśmy na biwaku. W tym roku odbył się on w Charzykowych koło Chojnic. Spędzaliśmy czas na plaży, korzystaliśmy z placów zabaw, przejażdżek rowerami wodnymi, kajakami i łodzią po jeziorze, spacerowaliśmy. Oczywiście nie obyło się bez dyskoteki i ogniska. Pogoda dopisała, humory również...

Dzień Dziecka

1 czerwca 2006r. oczywiście lekcji nie było!!! Udaliśmy się do Domu Weselnego w Białym Borze, gdzie obejrzeliśmy sztukę Aleksandra Fredry "Zemsta", wystawioną przez Szkolne Koło Teatralne. Po powrocie do Szkoły czekały na nas gorące kiełbaski i słodkości.

Święto Szkoły '2006

Tegoroczne Święto Szkoły w Zespole Szkół im. St. Broniewskiego "Orszy" było wyjątkowe. Stało się to dzięki Gościom, którzy zawitali w progi naszej Szkoły. A byli nimi Dzieci Patrona: Pani Anna Trojanowska i Pan Witold Broniewski z Warszawy, z którymi niedawno nawiązaliśmy kontakt korespondencyjny. Z radością przyjęli oni nasze zaproszenie do Wałdowa, aby całej społeczności szkolnej przybliżyć postać Stanisława Broniewskiego "Orszy".

Pierwsze spotkanie miało miejsce już w przeddzień oficjalnych uroczystości, czyli 23 maja 2006r. w późnych godzinach popołudniowych. Starsza młodzież przygotowała wieczornicę, którą chciała powitać wyjątkowych Gości. W cieple płonącego ogniska mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych opowieści. Nasi Goście udzielali uczniom niekończącego się wywiadu. Byli też świadkami finału konkursu czytelniczego dotyczącego powieści pt. "Kamienie na szaniec", która jest sztandarową lekturą naszej Szkoły, a także, a może przede wszystkim, skarbnicą wartości, jakie chcielibyśmy zaszczepić naszej młodzieży. Przy wspólnej pieśni i kiełbasce pieczonej przy ognisku szybko mijał czas. Ale tego dnia to nie był to koniec wrażeń...

Pan Witold obdarował naszą Szkołę niezwykłymi pamiątkami, które odziedziczył po swoim Ojcu. Przekazał on na ręce Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego dokumenty i zdjęcia z czasów wojny i z lat powojennych, m.in. dowód osobisty z okresu okupacji i korespondencję z Janem Pawłem II. Rzeczy te o niezwykłej wartości nie tylko historycznej, ale i sentymentalnej, znajdą już niebawem swoje miejsce w specjalnej gablocie, która zostanie wyeksponowana w budynku Szkoły.

Ten niezapomniany wieczór zakończył się krótką wycieczką po Grudziądzu, którego nasi Goście nie mieli okazji dotąd zwiedzać. W roli przewodnika wystąpił Pan Dyrektor Sulerzycki. Po spacerze uliczkami Starego Miasta wracali zauroczeni tym miejscem.

Środa, 24 maja 2006r. była dla Szkoły w Wałdowie wielkim świętem. W tym dniu oczywiście nie było zajęć lekcyjnych, a uczniowie przyszli do Szkoły odświętnie ubrani, aby wziąć udział w uroczystej akademii. Oprócz honorowych Gości z Warszawy gościliśmy w tym dniu w murach naszej szkoły m. in. Pana Wójta Jana Tessmera, Panią Sekretarz Gminy- Danutę Dulską, Panią Wizytator Lucynę Górską, przedstawicieli Światowego Związku Kombatantów AK na czele z panem Franciszkiem Chomiczem oraz wielu innych szacownych, specjalnie zaproszonych na tę chwilę Gości. W uroczystościach uczestniczyli również licznie rodzice. Głównym punktem akademii było Ślubowanie Uczniów "Orszy", które, zgodnie już z tradycją Szkoły, składają co roku absolwenci Szkoły Podstawowej. Wygłaszają oni też Kodeks "Orszy", który ma stać się dla nich drogowskazem do dalszego życia.

Wszyscy zebrani ze wzruszeniem obejrzeli część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klasy VI i wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, które wykonał chór szkolny.

Po spotkaniu w Szkole wszyscy skierowali się do Domu Weselnego w Białym Borze, gdzie w wystylizowanych wnętrzach młodzież gimnazjalna wystawiła "Zemstę" Aleksandra Fredry.

Uwieńczeniem całego niecodziennego spotkania był uroczysty obiad dla zaproszonych Gości.

Jest już tradycją, że nasze Święto Szkoły posiada również kontekst środowiskowy. Kontynuacją jego obchodów było wieczorne biesiadowanie, poprzedzone spektaklem Szkolnego Koła Teatralnego, na które przybyli rodzice i inni mieszkańcy Wałdowa, Białego Boru i okolic.

Dyrektor Szkoły składa serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu uroczystości Święta Szkoły: nauczycielom, rodzicom, indywidualnym darczyńcom, a szczególnie pani Annie Matuszewskiej, która udzieliła gościny honorowym Gościom z Warszawy i udostępniła Dom Weselny jako miejsce spotkania ze szkolnym teatrem i nie tylko.

(Dorota Gralla)

Andersen dla przedszkolaków

5 maja 2006r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej zaprosili przedszkolaków na inscenizację teatralną pt. "Baśnie Andersena".

Wielkanoc

9 kwietnia 2006r. w Kościele parafialnym w Sarnowie odbyła się inscenizacja związana z Męką Pana Jezusa, którą przygotowali nasi koledzy z Kółka Teatralnego.

Konkurs recytatorski

1 kwietnia 2006r. uczennice naszej Szkoły wzięły udział w rejonowym konkursie recytatorskim, który odbył się w Radzynie Chełmińskim.

Rocznica śmierci Jana Pawła II

31 marca 2006r. minutą ciszy oraz pieśnią "Barka" uczciliśmy pierwszą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II.

Baśniowa Europa

21 marca 2006r. połączyliśmy obchody Europejskiego Dnia Wiosny "Springday'2006" z II Dniem Teatru w naszej Szkole. Zajęcia lekcyjne zostały w tym dniu odwołane, a w zamian wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie na scenie pojawili się "aktorzy". Każda klasa przedstawiła inscenizację opartą na motywach baśni z wybranego kraju europejskiego. Imprezę poprowadziła Justyna Jarosińska z klasy VI.

Jako pierwsza wystąpiła klasa III Gimnazjum i przedstawiła czeską baśń pt. "Jak królewna grała w zgadywanki aż przegrała rękę".

Następnie przenieśliśmy się do Danii i obejrzeliśmy trzy fragmenty baśni Hansa Christiana Andersena: "Dziewczynka z zapałkami", "Księżniczka na ziarnku grochu" oraz "Królowa Śniegu" w wykonaniu uczniów klasy I Szkoły Podstawowej.

Klasa III Szkoły Podstawowej przedstawiła pastisz znanej niemieckiej baśni pod tytułem "Królewna Śmieszka".

W wykonaniu uczniów klasy V Szkoły Podstawowej obejrzeliśmy angielską bajkę "Kubuś Puchatek i balonik".

Klasa II Gimnazjum zaprezentowała kabaretową wersję czecho-słowackiej bajki pod tytułem "Rozbójnik Rumcajs po pewnym czasie".

Później zawędrowaliśmy do słonecznej Italii, gdzie klasa I Gimnazjum przedstawiła inscenizację baśni "Trzy siostry".

Klasa VI Szkoły Podstawowej przedstawiła baśń węgierską pod tytułem "Cudna Ilona".

We Francji klasa II Szkoły Podstawowej przedstawiła perypetie "Czerwonego Kapturka".

Na zakończenie wystąpiła klasa IV Szkoły Podstawowej z inscenizacją rozyjskiej baśni "O rybaku i złotej rybce".

Nikt nie miał wątpliwości, że w ten sposób spędzony pierwszy dzień wiosny - tradycyjny "dzień wagarowicza" - jest bardzo przyjemny i wesoły.

"Śmiech to zdrowie"

2 marca 2006r. odbyły sie w Szkole eliminacje do konkursu recytatorskiego, który już po raz czwarty zorganizował Zespół Szkół w Mokrem. Tegoroczne hasło konkursu brzmiało "Śmiech to zdrowie". Na konkursie uczniowie zaprezentowali recytację dwóch osób dowolnie wybranego tekstu literackiego. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie Szkoły Podstawowej oraz uczniowie Gimnazjum.

Po wysłuchaniu prezentacji dwuosobowych zespołów uczniowskich komisja w składzie: P. Krzysztof Sulerzycki oraz Panie Dorota Gralla i Magdalena Kruzel postanowiła wyróżnić:

Uczniowie Ci wzięli udział w konkursie na szczeblu gminy, który odbył się 11 marca 2006r.

Ferie zimowe

Tegoroczne ferie obfitowały w nieco mniej spotkań i wydarzeń, ale za to były one bardzo atrakcyjne.

13 lutego 2006r. nastąpił wyjazd do Grudziądza. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum, w którym odbyła się projekcja filmów wideo nawiązujących do wystawy "Zwierzę zaklęte w przedmiocie", a także zajęcia edukacyjne pn. "W świecie pradawnych garncarzy i szklarzy", w trakcie których można było własnoręcznie wykonać naczynia i ozdoby z gliny i modeliny. Ponadto miały miejsce zajęcia przy makiecie Grudziądza pt. "Miasto jak na dłoni", które dały odpowiedź na liczne pytania z zakresu przestrzennego rozwoju miasta w okresie XII - XVIII w. Podobny charakter miało spotkanie przy makiecie grudziądzkiej warowni pt. "Tajemnice Cytadeli".

Logicznym następstwem zajęć w Muzeum było zwiedzanie grudziądzkiej Cytadeli. Opowieść przewodnika, połączona ze spacerem mrocznymi podziemnymi korytarzami była bardzo interesująca. Oczywiście pomiędzy wizytą w Muzeum i w Cytadeli był spacer po Błoniach Nadwiślańskich i ciepły posiłek.

14 lutego 2006r. chętni uczniowie pojechali do Parku Wodnego w Chojnicach. Wodne szaleństwo trwało ponad trzy godziny.

15 lutego 2006r. minął na zabawie w Hoplandzie. Po południu odbył się bal karnawałowy, w czasie którego funkcjonowała tradycyjna już kawiarenka z zapiekankami, ciastem i napojami. W przerwie między tańcami nagrodzono uczniów w najładniejszych strojach karnawałowych oraz wybrano Królową i Króla Balu:

"Szewc Kopytko i Kaczor Kwak"

10 lutego 2006r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej wyjechali do grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr na przedstawienie pt. "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak".

Zimowe bajanie

9 lutego 2006r. Szkolne Koło Teatralne zaprosiło uczniów klas młodszych na montaż poetycki, w którym zaprezentowali teksty o królowej pór roku - zimie.

Za co lubimy zimę?

Za mróz, co wodę zatrzymał,

białe od szronu drzewa,

za śniegi po kolana,

za zieloną choinkę

i śnieżnego bałwana...

Po przedstawieniu zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pn. "Pani Zima". Dyplomy i drobne upominki odebrali uczniowie klasy I:

Dzień Babci i Dziadka

19 stycznia 2006r., zgodnie z kilkuletnią już tradycją Szkoły, miało miejsce spotkanie Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jako, że co roku odwiedza nas coraz więcej osób, w tym roku uroczystość odbyła się w Domu Weselnym w Białym Borze.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem szanownych Gości przez Pana Dyrektora. Następnie członkowie Szkolnego Koła Teatralnego przedstawili krótki montaż o tematyce bożonarodzeniowej, przeplatany kolędami w wykonaniu chóru międzyszkolnego, składającego się z uczniów Zespołu Szkół w Małym Rudniku i naszej Szkoły.

Po krótkiej przerwie nastąpiły występy najmłodszych uczniów, na które chyba najbardziej czekają Babcie i Dziadkowie. Maluchy z klas I-II recytowały wiersze, śpiewały piosenki, zaś uczniowie klasy III przedstawiły inscenizację o królewnie Śmieszce.

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta życzymy dużo zdrowia i pogody ducha!

Dyskoteka noworoczna

13 stycznia 2006r. odbyła się pierwsza w nowym roku dyskoteka szkolna. Podczas niej miał miejsce konkurs tańca, zorganizowany przez klasę VI. Przed zgromadzonymi uczniami i komisją konkursową, w skład której wchodzili zarówno nauczyciele jak i uczniowie - organizatorzy, wystąpiły grupy oraz pary taneczne.

Pasowanie "pierwszaków" na czytelników

13 stycznia 2006r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej.

Na wstępie pierwszoklasiści obejrzeli krótki występ starszych koleżanek i kolegów związany tematycznie z czytelnictwem i zasadami dbania o książki. Następnie zostali poddani krótkiemu sprawdzianowi, by po chwili złożyć przyrzeczenie i zostać pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

Po tej krótkiej uroczystości "nowi" czytelnicy udali się do biblioteki, by zapoznać się z jej organizacją, zasadami wypożyczania książek oraz by wypożyczyć pierwsze książeczki.

Wigilia szkolna

22 grudnia 2005r., jak co roku, odbyła się w Szkole Wigilia. Uczniowie spotkali się w swoich salach z Wychowawcami, podzielili opłatkiem, wręczyli sobie gwiazdkowe podarunki. Później wspólnie obejrzeli "jasełka", przygotowane przez Panią Hannę Bagińską.

Mikołajki z Andersenem

6 grudnia 2005r. w Szkole pojawił się Mikołaj z paczuszkami dla dzieci, ale najważniejszym wydarzeniem dnia był konkurs "Lubimy baśnie Andersena".

Konkurs odbył się w trzech grupach wiekowych - klasy I-III SP, klasy IV-VI SP i Gimnazjum. Najmłodsi uczniowie czytali fragmenty wybranych baśni, starsi - opowiadali, natomiast gimnazjaliści przedłożyli Komisji scenariusze przedstawień na podstawie tekstów Andersena.

Zwycięzcami w odpowiednich kategoriach zostali:

Konkursowi patronowały Panie Dorota Gralla i Marlena Wiśniewska, zaś w Komisji zasiedli: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Panie Marlena Wiśniewska i Izabela Tkaczyńska.

Zabawa andrzejkowa

30 listopada 2005r. w Szkole odbyła się zabawa andrzejkowa - tym razem uświetniona otwarciem "baru", w którym można było zjeść zapiekankę, frytki czy przepyszne ciasto, wypić herbatę lub kawę...

Potrawy zostały przygotowane przez uczniów klasy I Gimnazjum i ich Rodziców, a całością opiekowała się Pani Dorota Gralla.

Wszystkim bardzo spodobał się odpoczynek w takim "barze" po tańcach.

"Kurczak mały"

18 listopada 2005r. uczniowie udali się do kina. Zapoznanie z Kurczakiem - bardzo małego wzrostu, lecz pełnym uporu i odwagi - było miłym przeżyciem i sympatyczną rozrywką...

Ogólnopolski Tydzień Dysleksji

W dniach 7-10 listopada 2005r. w Szkole miało miejsce kilka wydarzeń z okazji Tygodnia Dysleksji. Na lekcjach odbyły się pogadanki na ten temat, niektórzy uczniowie oraz nauczyciele zostali poddani próbie podczas dyktanda ortograficznego, zaś ukoronowaniem Tygodnia było przedstawienie, przygotowane przez uczniów z koła teatralnego i klasy III z Paniami Marleną Wiśniewską i Renatą Jeziorowską.

Całej akcji przewodniczyła Pani Anna Frela, która przeprowadziła również szkolenie dla grona pedagogicznego.

Wielka Gala "Kasztaniaków" 2005

14 października 2005r. obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Nie obyło się bez miłych słów, życzeń, kwiatków i uśmiechów. Tegoroczną nowością była uroczysta Gala "Kasztaniaków" (na wzór amerykańskiej Gali Oscarów), podczas której wręczano Nauczycielom statuetki Kasztaniaków. Rozdanie nagród uświetnione zostało występami artystycznymi uczniów. Wszyscy świetnie się bawili!

Otrzęsiny gimnazjalistów

13 października odbyły się zwyczajowe otrzęsiny "świeżych" gimnazjalistów. Zabawy było co niemiara!

Ślubujemy!

Jestem małym Polakiem, uczę się w szkole polskiej. Przyrzekam uczyć się pilnie. Przyrzekam szanować wszystkich, którzy pracują w Szkole po to, aby nam było w niej dobrze. Będę starał się być dobrym kolegą. Będę przyjacielem zwierząt i roślin. Chcę swoją nauką i zachowaniem sprawić radość rodzicom, nauczycielom oraz swojej Ojczyźnie - Polsce.

3 października 2005r. odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej. Po krótkiej części artystycznej, przygotowanej przez starsze Koleżanki i Kolegów, Pierwszaki zostali poddani "egzaminowi", a następnie pasowani przez Pana Dyrektora na Uczniów Szkoły Podstawowej imieniem Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim. W uroczystości jako widzowie uczestniczyli Rodzice dzieci, nauczyciele oraz cała społeczność szkolna. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawczynią i Rodzicami udali się do swojej sali na poczęstunek.

Wielkie bicie serc

Uczniowie Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim kultywują pamięć i tradycje patriotyczne. Wiąże się to ściśle z postacią Patrona Szkoły - Stanisławem Broniewskim "Orszą". Po szeregu spotkań z kombatantami AK, szkolnych uroczystościach (m.in. niezapomnianej chwili wręczenia sztandaru w 2002 r,) oraz innych inicjatywach np. ubiegłorocznym zwiedzaniu wystawy pt. "Kamyk na szańcu", przyszedł czas na ten, chyba najważniejszy moment - oddanie czci i szacunku zmarłemu w 2000r. "Orszy" i jego przyjaciołom, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego.

Dlaczego dopiero teraz, po trzech latach posiadania przez Szkołę Patrona? Trzeba było nam wszystkim tego czasu, zarówno młodzieży, jak i nauczycielom, aby dobrze poznać sylwetkę naszego bohatera, zrozumieć trudne czasy, w których przyszło mu żyć i dojrzeć do głębokiego przeżycia tych chwil, które na długo zostaną w naszej pamięci.

W piękną słoneczną sobotę, 24 września 2005r., ponad 40-osobowa grupa uczniów wraz z wychowawcami, p. Dyr. Krzysztofem Sulerzyckim i zaproszonym Gościem - p. Franciszkiem Chomiczem, wyruszyła w kierunku Warszawy. Przygotowania do tego wyjazdu trwały od dłuższego czasu, a mówiło się o nim od dawna. Pobyt na Powązkach miał być apogeum naszej pracy z Patronem.

Najważniejszym punktem naszego wyjazdu były Wojskowe Powązki. Kolumnę uczniów pełnych powagi i świadomości chwili i miejsca, w którym się znajdują, otwierał Poczet Sztandarowy. Widok skromnych, brzozowych krzyży przy mogiłach tak wielkich ludzi, wzruszył wszystkich uczestników uroczystości.

Po krótkim poszukiwaniu grobu "Orszy" i szeptach: "....jest... znaleźliśmy..., to jest to miejsce...", skupienie i powaga udzielała się każdemu. Wzruszeniu towarzyszyły jesienne promienie słońca i szum cmentarnych drzew. Można było dosłyszeć jedno wielkie bicie młodych serc - czy tylko...?

W takiej atmosferze odbył się Apel Poległych, przygotowany przez uczniów specjalnie na tę chwilę. Po złożeniu wiązanki kwiatów i zapaleniu światła na mogile Patrona, wszyscy wysłuchali uczniowskich recytacji, odśpiewali piękną pieśń i zmówili modlitwę. Było też kilka słów wzruszonego chwilą pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego i wspomnienia pana Chomicza, który walczył w czasie wojny w Warszawie.

Nasza młodzież zapaliła również znicze na mogiłach przyjaciół z "Kamieni na szaniec". To było niesamowite uczucie "dotykać historii" i przekonać się, że lektura autorstwa Aleksandra Kamińskiego, nie jest tylko literaturą piękną, ale faktycznie obrazem i dowodem bohaterstwa wielu młodych ludzi.

Jesienne Powązki. Wtedy, przed 61- laty, walczyli jeszcze młodzi powstańcy....

Przekonać się o tym mogliśmy, odwiedzając inne, jedyne w swego rodzaju miejsce. Jest nim, otwarte niespełna rok temu, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pobyt w Muzeum pogłębił nasze wzruszenia, ale i wiedzę, jaką posiadał każdy z nas na temat tego patriotycznego zrywu Warszawy. Ponad dwie godziny wędrowaliśmy ulicami bombardowanej stolicy. Byliśmy pod drzwiami kamienicy, gdzie mieściło się pierwsze dowództwo Powstania. Przykładaliśmy ucho do ściany tętniącej rytmem serca walczącej Warszawy. Nasze serca także biły mocniej..... Byliśmy w powstańczym kinie Palladium, które wyświetlało kroniki walczącej stolicy. Pani przewodnik zaprosiła nas też do mieszkania, gdzie nadawano powstańcze komunikaty. Szliśmy nawet kanałami..... Nie sposób opowiedzieć w kilku zdaniach naszych przeżyć. Muzeum jest nadzwyczajne. W pełni odzwierciedla zapał do walki, jaki towarzyszył młodym warszawiakom 1 sierpnia i w następnych dniach powstania. A później zawód, tragedię, ból i rozpacz...

Nie było osoby, której nie stanęłyby łzy w oczach na widok umierających na ulicach dzieci, częstokroć poświęcających swe krótkie życie w walce o wolność.

Dlatego, w czasie pobytu na Starówce, swe kroki skierowaliśmy najpierw pod pomnik Małego Powstańca. Tam pan Dyrektor opowiedział wszystkim historię małego Banana, który padł pod ostrzałem Niemców. Pamiątkowe zdjęcie, tam zrobione, będzie przypominało wszystkim uczestnikom wycieczki wzruszenia, jakie były tego dnia naszym udziałem.

Ta szeroka lekcja historii nie miała końca nawet w czasie spacerów po Starym Rynku i Placu Zamkowym. Wszyscy wiedzieli, że to Stare Miasto, które teraz podziwiamy, było przecież kiedyś doszczętnie zniszczone.

A teraz jest tu znowu pięknie, zwłaszcza w tak ciepły, niemal letni dzień, jaki mogliśmy spędzić w Warszawie.

(Dorota Gralla)

Sprzątanie Świata

Jak co roku - sprzątaliśmy "świat", czyli teren naszej miejscowości. Wałdowo Szlacheckie, dzięki nam, jest teraz o wiele piękniejsze!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Wybiła już godzina. Dzwonek!

Rok szkolny się zaczyna.

Znów dni popłyną pracowite

nad szkolną książką, nad zeszytem...

Życzę Wam wszystkim na początek

szkolnego roku - samych piątek!

Uczcie się, jak mówicie, "w dechę"

i niech z Was Szkoła ma pociechę!

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie