Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2007-2008

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

20 czerwca 2008r. zakończył się rok szkolny. Jak każdego roku - odbyły się uroczystości, podczas których wyróżnieni i nagrodzeni zostali uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki rocznej pracy.

Po części oficjalnej uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli "Akademię Pana Kleksa", zaś uczniowie Gimnazjum - "Antygonę".

Dodatkową, zwiastującą lato i wakacje, niespodzianką były lody, zafundowane przez Rodziców jednego z uczniów.

Życzymy wszystkim pogodnych i miłych wakacji!

Hamlet na wesoło

18 czerwca 2008r. gościli w Szkole absolwenci naszej Szkoły i Ich Koleżanki i Koledzy z IV Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, którzy wystawili kabaretowe przedstawienie na motywach dramatu Wiliama Szekspira "Hamlet". Jak się okazało - nasz starszy Kolega Adrian Wiśniewski znakomicie nadal rozwija swój talent aktorski. Zabawa była przednia! Ewelina Elwertowska złożyła nam wyraźną obietnicę kolejnego występu, na który czekać będziemy z niecierpliwością...

Dionizje '2008

13 czerwca 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyła się druga część Święta Szkoły, na którą przybyli Rodzice Uczniów oraz zaproszeni Goście. Złożyły się na nią trzy przedstawienia: "Antygona" w wykonaniu Koła Teatralnego Gimnazjum, "Akademia Pana Kleksa" w wykonaniu Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej, "Do grającej szafy grosik wrzuć..." w wykonaniu uczniów klasy III Szkoły Podstawowej oraz koncert muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.

W przerwach pomiędzy widowiskami Goście oraz młodzi aktorzy mogli poczęstować się ciastami, kawą i napojami, przygotowanymi przez Radę Rodziców.

Gospodarzami imprezy byli: Dyrektor Zespołu Szkół - Pan Krzysztof Sulerzycki oraz Dyrektor GOK - Pan Jerzy Wołoszyn.

Biwaki szkolne

Po długich oczekiwaniach spełniły się nasze marzenia. W dniach od 28 maja do 1 czerwca 2008r. odbył się biwak klasy piątej do malowniczej miejscowości Karpacz.

Czekała nas długa podróż, ale dzielnie się do niej przygotowaliśmy. Do Karpacza dojechaliśmy późnym popołudniem. Zostaliśmy miło przywitani przez właścicielkę i obsługę pensjonatu. Po zakwaterowaniu, krótkim odpoczynku i ciepłym posiłku ruszyliśmy powitać Karpacz i pospacerować po głównej ulicy Konstytucji 3 Maja.

Pierwszego dnia pobytu spacerowaliśmy po Kruczych Skałach i podziwialiśmy przepiękne widoki gór, a przede wszystkim Śnieżki. Krucze Skały, liczące 25 metrów wysokości, zawierające skupiska pegmatytów i dwie sztuczne groty, zachwyciły nas. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Turystyki i Sportu, które mieści się w przysłupowej chacie z XVIII w. Podziwialiśmy tu eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów(historii turystyki karkonoskiej, dziejów sportu zimowego w Karkonoszach i ochrony przyrody). Po obiadokolacji poszliśmy do lasu nazbierać chrustu na wieczorne ognisko z kiełbaskami.

Drugi dzień pobytu był bardzo intensywny, ponieważ zdobyliśmy szczyt Śnieżki. Pobudka była wcześnie, bo o godzinie 6:45. Po śniadaniu przywitaliśmy Pana Radosława Jęcka, naszego przewodnika i ruszyliśmy na wyciąg krzesełkowy. Wyciągiem wjechaliśmy na Kopę (1375m n.p.m.) a z Kopy już o własnych siłach ruszyliśmy na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę. Kiedy byliśmy 1602m n.p.m. czyli na najwyższym szczycie całych Sudetów, zwiedziliśmy Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne i z punktu widokowego zachwycaliśmy się uroczymi widokami. Po krótkim odpoczynku schodziliśmy ze Śnieżki odwiedzając schroniska, między innymi schronisko Samotnia malowniczo położone nad Małym Stawem. W czasie drogi przewodnik zapoznawał nas z przyrodą Karkonoszy i ich historią. Wyczerpani, ale z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do pensjonatu.

Kolejny dzień był już spokojny. Tego dnia wybraliśmy się do średniowiecznej Świątyni Wang, która zaskoczyła nas swoja architekturą. Następnie poszliśmy do Muzeum Zabawek i Lalek, gdzie mieliśmy okazją zobaczyć jedyną w Polsce ekspozycję ponad tysiąca zabawek i lalek. Dzień zakończyliśmy dyskoteką, na której wszyscy bawili się znakomicie.

Ostatni dzień to powrót do domu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby zobaczyć Panoramę Racławicką, która jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

W Wałdowie Szlacheckim byliśmy o godzinie 20:00, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.

(Magdalena Kruzel)

W dniach od 29 do 31 maja 2008r. odbył się w Gdyni biwak, w którym uczestniczyli uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Panią Renatą Jeziorowską oraz uczniowie z zaprzyjaźnionej klasy III ze szkoły w Rudzie.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy muzeum marynistyczne, popłynęliśmy w godzinny rejs statkiem pirackim Dragon. Po obiedzie wybraliśmy sie na spacer Skwerem Kościuszki.

Drugiego dnia po śniadaniu bawiliśmy się nad brzegiem morza i pluskaliśmy w wodzie. Po południu pojechaliśmy do Gdańska. Tam zwiedziliśmy fabrykę cukierków Ciuciu oraz obejrzeliśmy i zwiedziliśmy zabytki Gdańska pod kierunkiem przewodnika. Jeszcze tego samego dnia po kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer brzegiem morza.

W ostatnim dniu przed południem bawiliśmy się na nowoczesnym placu zabaw na plaży, zaś po południu raz jeszcze wróciliśmy na Skwer Kościuszki, by kupić pamiątki.

Przez wszystkie dni dopisywała piękna pogoda oraz humory.

(Renata Jeziorowska)

W dniach od 4 do 6 czerwca 2008r. uczniowie klasy IV i VI pod opieką Pań Doroty Gralli, Justyny Stopikowskiej oraz Pana Wojciecha Kubickiego przebywali na biwaku szkolnym w Jastrzębiej Górze.

Podroż minęła dość szybko. Na miejsce dotarliśmy w południe. Zatrzymaliśmy się w ośrodku "Sawana", położonym 500m od plaży. Trzeba przyznać, że było to miejsce atrakcyjne, o wysokim standardzie.

Pierwszego dnia, po krótkim odpoczynku, udaliśmy się na podbój nowego miejsca. Na początku odwiedziliśmy Promenadę Światowida, miejsce, w którym znajdowało się wiele straganów z pamiątkami. Uczniowie nie mogli oprzeć się pokusie zrobienia zakupów. Następnie udaliśmy się na plażę przywitać się z morzem. Pogoda dopisywała, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby sprawdzić temperaturę wody. W drodze powrotnej do ośrodka poszliśmy zobaczyć najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce, czyli Gwiazdę Północy.

Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Jedną z nich była wizyta na placu zabaw, gdzie można było skorzystać z różnego rodzaju urządzeń. Największą popularnością cieszyła się trampolina. Emocje ostudziliśmy pysznymi lodami, po czym wybraliśmy się na spacer brzegiem morza. Dotarliśmy aż do Rozewia. Najbardziej wytrwali mogli wspiąć się na sam szczyt latarni, skąd rozciągały się malownicze widoki. Po obiedzie wyszliśmy na boisko pograć w piłkę nożną, koszykówkę i badmintona. Następnie zregenerowaliśmy siły przy ognisku zajadając się kiełbaskami z grilla.

Tego wieczoru uczniowie mieli okazję bawić się na dyskotece.

Ostatniego dnia naszego pobytu nad morzem chętni uczniowie brali udział w konkursie na najładniejszy zamek z piasku. Plan wycieczki uległ małej zmianie. W drodze do domu zajechaliśmy na Hel. Jedną z tamtejszych atrakcji jest fokarium. Zdążyliśmy na karmienie fok połączone z treningiem medycznym.

Podczas małego odpoczynku delektowaliśmy się smacznymi goframi z bitą śmietaną.

Chociaż tegoroczny biwak trwał tylko 3 dni zdecydowanie można zaliczyć go do udanych. Z tęsknotą wspominamy zapierające dech w piersiach widoki i pyszne jedzonko, które serwowano nam podczas naszego pobytu.

(Justyna Stopikowska)

Piknik ekologiczny

Tegoroczny Piknik Ekologiczny odbył się 29 maja 2008r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie. Naszą Szkołę Podstawową godnie reprezentowali uczniowie klasy VI: Amelia Szymańska, Izabela Rynkowska, Magdalena Chylińska, Natalia Kałdowska, Maciej Adwent oraz Adam Kwiatkowski.

Po uroczystym powitaniu Gości przez Panią Dyrektor wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w przygotowanych przez siebie piosenkach. Reprezentanci wałdowskiej Szkoły wykonali utwór pt. "Bo ja mam tylko jeden świat" przy akompaniamencie gitary Adama Kwiatkowskiego.

Kolejne zadanie polegało na namalowaniu portretu wylosowanego przez siebie zwierzęcia.

Następnie na uczestników czekała miła niespodzianka - ognisko, przy którym wszyscy chętnie piekli kiełbaski.

Na "Ekozwiad terenowy" uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do lasu. Zmagali się tam z różnymi zadaniami, udzielali odpowiedzi na tematy związane z ekologią.

Po powrocie z lasu przyszedł czas na wysiłek intelektualny. Każda grupa otrzymała wykreślankę, na której trzeba było odszukać nazwy zwierząt i roślin.

Po tak pełnych wrażeń doświadczeniach można było posilić się pyszną grochówką. Na koniec pikniku wszyscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami otrzymali cenne nagrody w postaci książek, drzewek, statuetek oraz pamiątkowych dyplomów. Cała impreza miała charakter zabawowo - edukacyjny. Do samego końca panowała miła i przyjazna atmosfera.

(Justyna Stopikowska)

Święto Szkoły '2008

Jak co roku - 21 maja 2008r. - obchodziliśmy Święto Szkoły.

Podczas uroczystej części oficjalnej uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej oraz jedna uczennica z klasy I Gimnazjum złożyli Przyrzeczenie Uczniów Orszy, odebrane przez Wychowawczynię klasy VI - Panią Marlenę Wiśniewską. Po złożeniu podpisów w Księdze Pamiątkowej przedstawili krótki montaż poetycki, przypominając m.in. postać Patrona Szkoły - Stanisława Broniewskiego.

Po dwugodzinnej przerwie nastąpiła część artystyczna. Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej przygotowali na ten dzień musical pn. "Do grającej szafy grosik wrzuć", będący przeglądem polskiej piosenki rozrywkowej począwszy od lat 30-tych XXw.

Litwa - obrazki z podróży sentymentalnej

"Nigdy od Ciebie miasto nie mogłem odjechać..." - tak pisał Czesław Miłosz, którego biografia była ściśle związana z Wilnem. Po kilku dniach spędzonych na Litwie, w Wilnie, dobrze rozumiemy uczucia poety. To miasto potrafi naprawdę zauroczyć!

Nasza podróż na Kresy zaczęła się tak naprawdę kilka miesięcy temu, kiedy ks.proboszcz Zbigniew Gański podsunął nam pomysł wyjazdu na Litwę. Nasza gimnazjalna gromada na Kresach? Było to początkowo naprawdę nieśmiałe marzenie. Jednak po szerokich konsultacjach z gimnazjalistami i ich rodzicami, było już wiadomo, że pomysł cieszy się dużym poparciem. Do podróży przygotowywaliśmy się prawie cały rok szkolny zarówno finansowo, jak i mentalnie. Kilka dni przed wycieczką odbyło się spotkanie, które było przedsmakiem pobytu na Litwie. Szkolni "eksperci" dzielili się wiedzą na temat kultury, historii i innych praktycznych ciekawostek dotyczących miejsc, w których planowaliśmy być.

I nadszedł dzień wyjazdu... 14 maja 2008r. punktualnie o godz. 5.00 zaczęliśmy spełniać nasze tegoroczne marzenia.

Czekała nas długa podróż, ale wszyscy dzielnie się do niej przygotowali. Nie traciliśmy ani chwili. Jeszcze w Polsce, w trakcie zaplanowanego wcześniej dłuższego postoju, odbyliśmy krótki spacer nad Kanałem Augustowskim, a później zwiedziliśmy w Wigrach stary klasztor pokamedulski, który wywarł chyba na każdym ogromne wrażenie. Z wieży kościoła podziwialiśmy przepiękny widok na jezioro Wigry.

Do Wilna dojechaliśmy wieczorem. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez siostry zakonne, u których się zatrzymaliśmy. Gorący posiłek i przytulne pokoje sprawiły, że szybko zapomnieliśmy o trudach podróży. Następnego dnia czekało nas Wilno!!!

Nie mogliśmy inaczej. Pierwsze kroki skierowaliśmy pod Ostrą Bramę. Pełni wzruszenia uczestniczyliśmy we mszy św. przed obrazem Madonny Ostrobramskiej. To miejsce święte, historyczne i tak ważne dla nas Polaków.

Ponieważ Wilno to miasto kościołów (patrz:galeria i komentarze), nasze zwiedzanie odbywało się w dużej mierze właśnie w takich klimatach. Odwiedziliśmy wiele kościołów, cerkwię, ale każde z tych miejsc było inne, miało swoją piękną, czasami trudną historię. Wędrowaliśmy śladami takich wielkich Polaków jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Piotr Skarga, Joachim Lelewel czy Czesław Miłosz. Mieliśmy też czas, aby sprawdzić smaki kuchni litewskiej. Nawet nie wiedzieliśmy, kiedy upłynął nam ten dzień, tyle było wrażeń.

Po obiadokolacji i krótkim odpoczynku wróciliśmy do centrum miasta, aby tym razem spojrzeć na nie z góry - tzn. z wieży telewizyjnej, która góruje nad miastem. Kawiarenka, która obracała się wokół swojej osi, pozwoliła nam dokładnie przyjrzeć się miastu, które przecinała błękitna wstęga Wilii. Postanowiliśmy skorzystać z niepowtarzalnej okazji i już po zmroku przespacerować się pięknie oświetlonymi uliczkami wileńskiej starówki. Nasz spacer zakończyliśmy wymownie pod Ostrą Bramą. Tu witaliśmy Matkę Bożą i Wilno, i tu się z nimi tak właściwie żegnaliśmy krótką modlitwą.

Kolejny dzień wycieczki to wyjazd do innych miast litewskich. Pierwszym punktem zwiedzania były Troki z odbudowanym zamkiem królewskim, który posiada dla Litwinów ogromne znaczenie - nie tylko historyczne, ale i symboliczne, świadczące o ich narodowej odrębności i niezależności. Po pobycie na zamku mieliśmy okazję delektować się daniem karaimskim, które jest specjałem tutejszej kuchni regionalnej. Było pysznie... Wycieczkowicze nie omieszkali również zrobić pamiątkowych zakupów na straganach okalających zamkowe jezioro. I ruszyliśmy dalej, na Kowno...!

To miasto chyba najbardziej kojarzy się nam Polakom z Mickiewiczem, chociaż tak naprawdę spędził on tu tylko rok, pracując w tutejszym gimnazjum, ale był to czas bardzo twórczy naszego wieszcza. Kowno jest to drugie pod względem wielkości miasto na Litwie. Podziwialiśmy mnogość zabytkowych miejsc. Jednak chyba najbardziej zachwycił nas Niemen i miejsce, gdzie łączy się z nim Wilia. Obok zabytków mogliśmy poznać i tę nowocześniejszą stronę miasta, w którym mieści się największe na Litwie centrum handlowe. Sprawdziliśmy. Tego dnia mieliśmy jeszcze plany związane z wyprawą do Belmontu - wileńskiego parku z różnego rodzaju atrakcjami. Niestety przeszkodziła nam w tym niepewna aura. Już Kowno żegnało nas deszczem.

Przed nami był ostatni wieczór i ... zielona noc. W czasie herbaciano - ciasteczkowego spotkania podziękowaliśmy siostrom zakonnym za miłe i serdeczne przyjęcie, a także wpisaliśmy się wszyscy do Księgi Pamiątkowej.

A noc była dłuuuuga... pełna tajemniczych zjaw i wędrowców. I tak o świcie niewyspani, trochę nostalgiczni, pożegnaliśmy Wilno z nadzieją, że jeszcze będzie nam kiedyś dane tu wrócić.

Do granicy czas minął bardzo szybko, a na pierwszym postoju większość z nas uruchamiała swoje telefony, aby podzielić się z bliskimi swoimi wrażeniami i zapowiedzieć swój powrót - chociaż cały plan wycieczki nie był jeszcze zrealizowany.

W Gierłoży, "Wilczym Szańcu", znaleźliśmy się w samo południe. Czekał tu na nas pan Henryk, przewodnik, który opowiedział nam o tym miejscu i oprowadził nas po pozostałościach wojennej kwatery Hitlera. Towarzyszył nam również w zwiedzaniu sanktuarium w Św. Lipce. I to był ostatni punkt naszej wycieczki, od tego momentu wszystkie drogi musiały prowadzić do...Wałdowa, gdzie na wycieczkowiczów czekały ich rodziny i przyjaciele. W końcu wracali z nie byle jakiej wyprawy - z wyprawy na Litwę!!!!

(Dorota Gralla)

Wałdowski marsz na orientację

17 maja 2008r. odbyła się kolejna impreza na orientację. Tym razem baza mieściła się na terenie naszej Szkoły. Przybyli tu nie tylko uczniowie z grudziądzkich szkół, ale także z innych miast. Pieczę nad prawidłowym przebiegiem zawodów sprawowało kierownictwo "Ekoton-u", a także uczniowie wałdowskiej szkoły, którzy pomagali w organizacji zawodów.

Uczestnicy startowali w kilku kategoriach. Najmłodsi, którzy stanowili grupę najliczniejszą, wyruszyli do lasu z przewodnikiem oraz swoimi opiekunami. Starsi po otrzymaniu mapek zdani byli tylko na siebie. Musieli wykazać się dobrą znajomością topografii oraz intuicją, aby odszukać wszystkie punkty rozmieszczone na drzewach. Po wyczerpujących zmaganiach w lesie na wszystkich uczestników czekały pyszne drożdżówki oraz kubek ciepłej herbaty. Jedną z atrakcji była przejażdżka na koniu o imieniu Drogeria. Zwierzę było wyjątkowo cierpliwe i łagodne. Pod koniec imprezy organizatorzy wręczyli najlepszym uczestnikom dyplomy. Impreza zakończyła się ok. godz. 14:00. i można uznać ją za udaną. Pogoda dopisała, a i sami uczniowie też nie zawiedli.

Podróże kształcą...

15 maja 2008r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej pod opieką Pań Małgorzaty Kowalewskiej i Magdaleny Kruzel wyjechali na wycieczkę klasową.

Najpierw zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz obejrzeli ruiny zamku Diabła Weneckiego, czyli żyjącego w XVw. kasztelana Mikołaja Nałęcza.

Następnie kolejką wąskotorową przejechali do Biskupina, by zwiedzić pradawną słowiańską osadę i zapoznać się z codziennym życiem jej mieszkańców. Jednym z elementów lekcji muzealnej było ręczne mielenie zboża na żarnach, przygotowanie ciasta i pieczenie podpłomyków na rozgrzanych w ognisku kamieniach. Uczniowie popłynęli też w krótki rejs łodzią po Jeziorze Biskupińskim.

Ostatnim etapem wycieczki była Zaurolandia czyli Park Dinozaurów w Rogowie. Niezmiernie ciekawą opowieść Pana Przewodnika ilustrowały naturalnych rozmiarów modele dinozaurów, umieszczone w przepięknym parku.

W Zaurolandii uczniowie zjedli obiad oraz spędzili miło czas na placu zabaw.

Pogoda dopisała i z pewnością ta podróż była kształcąca...

Majowe Święta

30 kwietnia 2008r. odbył się w Szkole okolicznościowy apel związany tematycznie ze Świętem Pracy i Świętem Konstytucji.

Świeżo malowane

24 kwietnia 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się I Gminny Konkurs Plastyczny pn. "Świeżo malowane". Naszą Szkołę reprezentowały:

Ja i mój świat

22 kwietnia 2008r. w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Ja i mój świat". Miło stwierdzić, że I miejsce i nagrodę Grand Prix zdobyła uczennica II klasy naszego Gimnazjum - Sandra Kępińska.

Sandra startowała również w innym konkursie, ogłoszonym przez w/w szkołę dla gimnazjów z całego rejonu. Był to konkurs grafiki komputerowej pn. "Mikołaj Kopernik - nie tylko astronom".

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2008r. uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej zaprezentowali krótki montaż o tematyce ekologicznej. Występ poprzedziła wypowiedź Pani Janiny Maliszewskiej na temat obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Dzień Ziemi obchodzony był po raz pierwszy 22 kwietnia 1970r. w Stanach Zjednoczonych jako projekt uniwersytecki mający pobudzić świadomość ekologiczną zwykłych obywateli i polityków. W tym roku przebiega on pod hasłem "Klimat w potrzebie". Priorytetowym założeniem tegorocznej akcji Światowego Dnia Ziemi jest rozbudzenie zainteresowania problematyką ochrony środowiska, promowanie działań w zakresie szeroko pojętej edukacji ekologicznej jako integralnego elementu wspierającego zrównoważony rozwój.

Ile wiosna barw rodzi... cd.

12 kwietnia 2008r. w Zespole Szkół w Mokrem odbył się konkurs recytatorski na szczeblu gminnym.

Jak zwykle reprezentanci naszej Szkoły zajęli wysokie lokaty:

Niestety, choroba nie pozwoliła Monice Beiger uczestniczyć w konkursie.

Opiekę nad uczniami sprawowały Panie Dorota Gralla i Renata Jeziorowska.

Koncert wiosenny

4 kwietnia 2008r. odbyła się w Szkole niecodzienna uroczystość.

Na zaproszenie uczniów z klasy II Szkoły Podstawowej i Wychowawczyni - Pani Renaty Jeziorowskiej - przybyli do nas Seniorzy z grudziądzkiego Domu Pomocy Społecznej oraz członkowie Rodzin dzieci.

Uczniowie przedstawili Gościom dwie inscenizacje teatralne: "Szewczyk Dratewka" i "Sobotnia Góra". W przerwie między przedstawieniami odbył się koncert specjalnie przybyłych na tą okazję młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu. Zaprezentowali się akordeoniści i saksofoniści.

Spotkanie odbyło sie przy kawie i słodkościach przygotowanych przez Rodziców uczniów klasy II.

Pozwólcie mi odejść do domu Ojca...

2 kwietnia 2008r. odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Jana Pawła II. Uczniowie Gimnazjum, pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego, przedstawili montaż słowno - muzyczny, zawierający wiadomości o życiu i działalności Wielkiego Polaka, ilustrowany prezentacją multimedialną zawierającą fotografie Karola Wojtyłły.

Gościem na uroczystości był ksiądz Jan Pawłowski, który zaprezentował uczniom kilka wspomnień i refleksji związanych z Janem Pawłem II.

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem pieśni "Barka".

Konkursy przedmiotowe

W marcu 2008r. odbyły się konkursy przedmiotowe na etapie wojewódzkim. Kilkoro naszych uczniów z klasy II Gimnazjum jest ich finalistami:

Wszystkim zabrakło bardzo niewiele punktów do zdobycia miana laureata.

Ile wiosna barw rodzi...

28 marca 2008r. odbyły sie eliminacje do gminnego konkursu recytatorskiego. W tym roku hasłem przewodnim tekstów przygotowanych przez uczniów było zdanie: "Ile wiosna barw rodzi, ile blasków, odcieni...". Uczniowie prezentowali się w trzech grupach wiekowych, w których kolejno zwyciężyli:

W konkursie nie brali udziału uczniowie klasy III SP. Laureaci pierwszych i drugich miejsc będą reprezentować naszą Szkołę na szczeblu gminnym konkursu.

Poranek Wielkanocny

19 marca 2008r., w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi, odbył się uroczysty apel, przygotowany przez członków Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Doroty Kowalskiej. Wysłuchaliśmy wielu pięknych tekstów o tematyce wiosenno - wielkanocnej.

Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym

17 marca 2008r. nasi uczniowie wzięli udział w gminnym Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym, który odbył się tradycyjnie w Zespole Szkół w Małym Rudniku.

Zawodnicy rozwiązywali test teoretyczny oraz odbyli jazdę sprawnościową.

Drużyna Szkoły Podstawowej zajęła III miejsce, natomiast zespół gimnazjalny po raz kolejny zdobył miejsce I. Gimnazjaliści będą więc reprezentować Gminę Grudziądz w turnieju powiatowym.

Do turnieju przygotował uczniów Pan Piotr Dulczewski.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego

16 lutego 2008r. odbył się XVII Zimowy Rajd Pieszy Na Orientację. Organizatorami imprezy byli: firma Ekoton oraz Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu. Baza znajdowała się w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 w Grudziądzu przy ulicy Kasprowicza.

Pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej udział w rajdzie wzięli: Sandra Kępińska z klasy II G oraz Bartosz Mulawka z klasy VI SP. Zaliczyli się do trzeciego poziomu kategorii - TM.

Impreza rozpoczęła sie o godz. 10.10. Zadaniem uczestników było pokonanie 5-kilometrowej trasy w ciągu 2 godzin. Na mecie na wszystkich czekały drożdżówki i gorąca herbata.

Pogoda dopisała. Było słonecznie i wszystko pięknie się bieliło przykryte świeżym śniegiem...

15 marca 2008r. odbył się kolejny rajd na orientację. Opiekunem grupy naszych uczniów była Pani Justyna Stopikowska.

Impreza rozpoczęła się krótkim szkoleniem, po czym uczestnicy z mapami w dłoniach wyruszyli na trasę. Wędrówka zakończyła się w grudziądzkiej "Leśniczówce" poczęstunkiem gorącą herbatą.

Pasowanie na czytelników

25 stycznia 2008r. odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej.

Na sali gimnastycznej zebrali się sami zainteresowaniu w towarzystwie koleżanek i kolegów ze starszych klas. Najpierw uczniowie klasy VI przedstawili bardzo sugestywną scenkę o zapomnianych i "zaniedbanych" bohaterach książek. Pierwszacy otrzymali od nich w prezencie przepiękne zakładki do książek.

Później nadszedł moment pasowania, którego dokonał Pan Dyrektor w towarzystwie Pani Doroty Gralla - kierownika biblioteki szkolnej i wychowawczyni Pani Anny Freli. Uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy. Następnie nowi czytelnicy udali się do biblioteki, by wypożyczyć pierwsze lektury.

Królewna Śnieżka

24 stycznia 2008r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wybrali się z wizytą do Ośrodka Szkolno Wychowawczego "Caritas" w Grudziądzu. Zaprezentowali starszym Koleżankom i Kolegom przedstawienie teatralne "Królewna Śnieżka", które bardzo się spodobało. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem.

Dzień Babci i Dziadka

Tej imprezy nie mogło zabraknąć....

Jak co roku, 21 stycznia 2008r. spotkali się w Szkole Babcie i Dziadkowie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Dzieci zaprezentowały Seniorom przedstawienia teatralne oraz okolicznościowe wierszyki i piosenki. Jak zawsze były laurki, upominki i mnóstwo buziaków... Całość odbyła się z miłej atmosferze, przy kawie i słodkościach.

Wspólne kolędowanie

15 stycznia 2008r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyło się "Wspólne kolędowanie" zorganizowane przez Radę Rodziców i Koło Teatralne Gimnazjum.

Świąteczną atmosferę spotkania stworzyła piękna poezja recytowana przez szkolnych aktorów, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek (intonowanych przez Zespół Adriana Zasady), a także urzekająca scenografia autorstwa Pani Joanny Dulczewskiej.

Ten wyjątkowy wieczór zainaugurował montaż słowno - muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Przybyli Goście mogli również włączyć się w kolędowanie Nowo Narodzonemu.

W przerwie raczono się kawą i pysznymi wypiekami Mam z Rady Rodziców. Wzniosiono też noworoczny toast, a Dyrektor Szkoły, Pan Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim życzenia dobrego Nowego Roku.

Spotkanie zakończył krótki koncert Zespołu Adriana Zasady, który ponownie został zaproszony do udziału w kolejnym artystycznym przedsięwzięciu uczniów naszej Szkoły.

(Dorota Gralla)

Wigilia szkolna

21 grudnia 2007r. odbyły się w Szkole uroczystości klasowe oraz jasełka świąteczne.

Turystyka piesza

Od kilku lat w naszej Szkole prężnie działa SKKT PTTK "Tramp". Również w tym roku piechurzy przeszli już sporo kilometrów...

29 września 2007r. odbył się IV Rajd Pieszy pn. "Święto Ziemniaka". Trasa wiodła przez grudziądzkie Błonia nad Wisłą, osiedla Strzemięcin i Rządz, Las Rudnicki, aż do plaży "Delfin". Z naszej Szkoły w rajdzie uczestniczyło 29 osób.

W trakcie imprezy na plaży odbyło sie kilka konkursów, w których nasi uczniowie zajęli zaszczytne pozycje:

20 października 2007r. odbyły się XVII Mistrzostwa Grudziądza w Marszach na Orientację pn. "Jesienne wąwozy". 20 uczniów z naszej Szkoły przeszło trasę leśnej ścieżki edukacyjnej w Białochowie. Przemek Grajkowski z klasy II Gimnazjum zajął I miejsce w kategorii TM.

10 listopada 2007r. 17 uczniów wzięło udział w XVIII Rajdzie Pieszym "Odzyskanie Niepodległości - 1918". Trasa rajdy wiodła z Fletnowa poprzez okolice leśniczówki Bojanowo do Cmentarza Wojennego w Grupie. Nasi uczniowie zdobyli II miejsce w kategorii szkół podstawowych.

15 grudnia 2007r. odbył się rajd podsumowujący, kończący tegoroczny sezon. Trasa wiodła od Szkoły Podstawowej nr 12 w Grudziądzu do Klubu Garnizonowego. W imprezie wzięło udział 14 uczniów naszej Szkoły.

Opiekunami turystyki pieszej w bieżącym roku szkolnym byli: Pani Renata Jeziorowska, Pani Justyna Stopikowska oraz Pan Daniel Matuszak.

Najliczniejszą grupę w rajdach zawsze stanowili najmłodsi uczniowie, szczególnie z klasy II Szkoły Podstawowej.

W wyniku uczestnictwa w rajdach i towarzyszących im konkursach tematycznych, a także uczestnictwa w wyprawach na orientację, uczniowie naszej Szkoły zdobyli I miejsce w Pucharze Komisji Turystyki Pieszej w kategorii szkół województwa kujawsko - pomorskiego. W nagrodę otrzymali puchar oraz dyplom, a także drobne upominki.

Mikołajki z Policjantami i krasnoludkami

6 grudnia 2007r. rano w Szkole czekała na uczniów niespodzianka - "słodkie" podarunki od Mikołaja...

Również w tym dniu miały miejsce spotkania uczniów z policjantami, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w warunkach zimowych.

Natomiast później, tradycyjnie już, odbył się szkolny konkurs pięknego czytania, opowiadania i pisania baśni. W tym roku motywem przewodnim były krasnoludki. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodsi czytali, trochę starsi - opowiadali, zaś najstarsi uczniowie - napisali własną baśń. Uczniów oceniała Komisja w składzie: P. Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, P. Dorota Gralla, P. Dorota Kowalska, P. Anna Frela, P. Renata Jeziorowska.

W poszczególnych grupach laury zdobyli:

Andrzejki

30 listopada 2007r. już od samego rana panowała w Szkole miła i odrobine tajemnicza atmosfera.

Rano dziewczęta z Gimnazjum ustroiły salę gimnastyczną, na której o godzinie 10-tej Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "Andrzejki u Klary".

W gabinecie Pana Dyrektora już przed południem wróżka Sabrina zaczęła przyjmować chętnych, by przepowiedzieć im przyszłość.

O godzinie 15-tej rozpoczął sie wieczór wróżb w poszczególnych klasach, zaś przed 16-tą DJ-je z Gimnazjum rozpoczęli dyskotekę.

W przerwie między tańcami uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej ponownie przedstawili "Andrzejki u Klary", dziewczęta z Gimnazjum zaprezentowały pokaz taneczny oraz odbyły sie przeróżne konkursy z nagrodami.

Tradycyjnie już klasa III Gimnazjum wraz z Rodzicami zorganizowała kawiarenkę, w której można było kupić napoje, słodkości i zapiekanki.

V Europejski Tydzień Dysleksji

W ramach obchodzonego w dniach 26-29 listopada 2007r. V Europejskiego Tygodnia Dysleksji, w naszej Szkole odbył się konkurs ortograficzny i po raz pierwszy - konkurs ładnego pisania.

Konkurs ortograficzny odbywał się w trzech grupach wiekowych i polegał na napisaniu dyktanda.

Ideą konkursu ładnego pisania było propagowanie wśród uczniów pisania piórem, zwrócenie uwagi na staranność charakteru pisma, zainteresowanie kaligrafią. Zadaniem uczniów było odręczne przepisanie piórem tekstu drukowanego. W ocenie prac uwzględniono kształt liter, właściwe ich łączenie, ciągłość i charakter pisma.

W konkursie ortograficznym zwyciężyli:

W konkursie ładnego pisania, przeprowadzonym wśród uczniów Szkoły Podstawowej, zwyciężyli:

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy, dodatkowo zaś laureaci konkursu ortograficznego - książki, konkursu ładnego pisania - wieczne pióra.

Organizatorką konkursów była Pani Anna Frela - szkolny konsultant do spraw dysleksji.

Święto Niepodległości

W roku bieżącym wypada 89 rocznica uzyskania niepodległości przez Państwo Polskie.

Z tej okazji 9 listopada 2007r. odbyła się w Szkole akademia, przygotowana przez uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Doroty Kowalskiej.

11 listopada, w kościele pw. św. Marcina w Sarnowie miały miejsce uroczystości odpustowe połączone ze Świętem Niepodległości. Słowo wstępne, ujmujące rys historyczny, wygłosił Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Gimnazjalne Koło Teatralne przedstawiło montaż słowno - muzyczny o charakterze patriotycznym. Występ gimnazjalistów uświetniła grą na skrzypcach Martyna Parteka z klasy V Szkoły Podstawowej, a także schola parafialna, działająca od niedawna przy kościele.

Wieczór z Edwardem Stachurą

6 listopada 2007r. po raz kolejny gościliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku. Ty razem spotkaniu przy kawie i cieście, przygotowanymi przez Radę Rodziców, towarzyszyła poezja Edwarda Stachury. W pięknym programie poetycko - muzycznym wystąpili członkowie Szkolnego Koła Teatralnego - recytując i śpiewając. Towarzyszyli Im muzycy - Panowie Przemysław Cackowski i Marcin Dominikowski, grając na gitarach klasycznych, Pani Joanna Błędowska, grająca na skrzypcach i instrumentach klawiszowych oraz Martyna Parteka z klasy V Szkoły Podstawowej, która na skrzypcach wykonała m.in. Sonatę Koncertową H-moll F.M.Veraciniego.

09.11.2007 - Gazeta Pomorska

09.11.2007 - Gazeta Pomorska

Wspomnienie o Stachurze

09.11.2007 - Nowości

09.11.2007 - Nowości

Recytowali wiersze, śpiewali

Rozmowy cyfr

6 listopada 2007r. gościliśmy w Szkole Panie z Agencji Edukacyjnej BEL-ART z Torunia. Przedstawiły uczniom klas I-III Szkoły Podstawowej spektakl edukacyjny pn. "Wierszowana tabliczka mnożenia".

Zawody sportowe

8 października 2007r. odbył się gminny turniej piłki nożnej. Reprezentacja naszego Gimnazjum zajęła IV miejsce.

11 października odbyły się gminne zawody kolarskie MTB. Naszą Szkołę Podstawową reprezentowali:

19 października odbyły się gminne drużynowe zawody w tenisie stołowym. Drużyna chłopców w składzie : Tomasz Grzymski i Patryk Pawlikowski z klasy II Gimnazjum zajęli II miejsca, natomiast dziewczęta - Karolina Fitzermann i Agnieszka Mostowska z klasy II Gimnazjum - zajęły miejsce IV.

HABEMUS PAPAM! - Mamy Papieża!

16 października 2007r. obchodziliśmy 29-tą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyłły na Tron Stolicy Piotrowej. Dzień ten na stałe zapisał sie w pamięci milionów Polaków. Z tej okazji uczniowie z klasy II Gimnazjum przygotowali specjalny montaż słowno - muzyczny poświęcony Wielkiemu Papieżowi.

Nauczycielom i Uczniom

Dzień 12 października 2007r. obfitował w wydarzenia. Oprócz przedstawionego Gimnazjalistom monodramu odbyła się w tym dniu akademia dla Nauczycieli z okazji Ich święta, natomiast w godzinach popołudniowych miały miejsce otrzęsiny uczniów klasy I Gimnazjum oraz dyskoteka szkolna.

Kto następny do tego piekła?

Problem alkoholizmu dotyczy wszystkich, każdej grupy wiekowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia pięć procent młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat umiera na świecie wskutek nadużywania alkoholu. Za chłodem liczb, statystyk stoi ludzka tragedia.

12 października 2007r. w naszej Szkole gościł Ryszard Faron z monodramem "Kto następny do tego piekła?". Pan Faron od wielu lat występuje w szkołach z monodramami i spektaklami, których tematy poruszają problemy społeczne dotykające młodzież.

Pasowanie uczniów klasy I SP

10 października 2007r. miało miejsce uroczyste Pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.

Międzyklasowe potyczki

4 października 2007r. odbył się konkurs "Znam Warszawę". Zabawa skierowana była do uczniów, którzy w dniach 20-21 września uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Przedstawiciele klasy VI Szkoły Podstawowej i II Gimnazjum zmagali się z zadaniami teoretycznymi, jak i praktycznymi, dotyczącymi znajomości stolicy.

Mimo, że zwycięstwo przypadło w udziale dla klasy II, tym razem nie było przegranych. Drużyny bowiem zdobyły dla swych kolegów i koleżanek z klasy pamiątkowe dyplomy oraz paczki niespodzianki- cukierki.

Wycieczka do Malborka

26 września 2007r. uczniowie klas III, IV i V Szkoły Podstawowej odwiedzili Malbork. Celem wycieczki był zamek krzyżacki. Przewodnik opowiedział o historii zakonu i głównej siedziby Krzyżaków na terenach polskich, zaś jego opowieść pięknie ilustrował spacer po zamkowych zakamarkach. Największe zaciekawienie wzbudziła... zamkowa latryna :) . Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek w pobliskich sklepikach.

Po zwiedzaniu uczniowie udali się na obiad, a następnie w podróż powrotną, przerwaną na krótki pobyt w Kwidzynie. Tam obejrzeli z zewnątrz kolejny zamek krzyżacki, spacerowali po zamkowym parku.

Wprawdzie nie całkiem dopisała pogoda, ale humory na pewno. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę o historii swojego kraju.

Wycieczka do Warszawy

W dniach 21-22 września 2007r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

Przewodnim hasłem wycieczki był: Patriotyzm - wczoraj, dziś, jutro. Młodzież uczyła się historii w czasie uroczystego apelu i spotkania z kapelanem Szarych Szeregów ks. Stefanem Wysockim na Powązkach, wędrując po warszawskiej Starówce, zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego i uczestnicząc w projekcji filmu "Katyń". Zobaczyła także współczesny obraz stolicy, korzystając z metra, będąc w nowoczesnym Multikinie, a także podziwiając panoramę miasta ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki. Trzeba podkreślić, że w zestawieniu z wcześniejszymi, program tegorocznej wycieczki był naprawdę bogaty.

Była to piękna lekcja, która na pewno pozostawi trwały ślad w pamięci i świadomości tych młodych ludzi. Z doświadczenia wiadomo, o ile więcej można zrozumieć i zapamiętać, wykraczając w procesie dydaktycznym poza przysłowiowy podręcznik.

(Dorota Pawlikowska - Gralla)

W czerwcu szkoła przystąpiła do konkursu na projekty wycieczek historyczno- kulturowych i jako jedna z nielicznych szkół w regionie, otrzymała aprobatę i finansowe wsparcie kuratorium. Warunkiem otrzymania oświatowego dofinansowania było pozytywne zaopiniowanie projektu przez Wójta Urzędu Gminy w Grudziądzu. Dzięki temu spośród 43 uczniów wałdowskiej szkoły, aż 19 z rodzin o trudnej sytuacji materialnej, skorzystało z bezpłatnego wyjazdu, a pozostali opłacali jedynie niewielką część faktycznych kosztów.

Dyrektor Krzysztof Sulerzycki wraz z wychowawcami składa serdeczne podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji wycieczki p. Wójtowi J. Tessmerowi i kier. Wydziału Oświaty p. B. Drozdowskiemu oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół, a także firmie "Daltras" za komfortowy i bezpieczny transport.

Szczególne podziękowania kieruje do p. Witolda Broniewskiego i p. Anny Trojanowskiej - dzieci Patrona Szkoły, którzy otoczyli grupę serdeczną opieką i służyli bezinteresowną pomocą w stolicy.

26.09.2007 - Gazeta Polska

26.09.2007 - Gazeta Polska

Niewymuszony szkolny patriotyzm

Zawody sportowe

18 września 2007r. odbyły się gminne biegi przełajowe. Były to zawody indywidualne. Mistrzostwo gminy Grudziądz zdobyli: Karolina Fitzermann i Maciej Bizon z klasy II Gimnazjum oraz Karol Sienkiewicz z klasy III Gimnazjum.

20 września Karol wystartował w zawodach powiatowych, gdzie uzyskał siódmą lokatę.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

3 września 2007r. rozpoczął się kolejny rok szkolny.

Wprawdzie niebo płakało, ale chyba humory dopisują i wypoczęci po wakacjach startujemy...

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie