Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2008-2009

Warsztaty teatralne "Parafiada '2009"

W terminie 4-12 lipca 2009r. odbyły się w Warszawie warsztaty teatralne, organizowane przez Stowarzyszenie Parafiada Dzieci i Młodzieży.

W grupie 8 osób: Pani Dorota Gralla (nasz Opiekun), Monika Beiger, Patrycja Elwertowska, Sandra Jaworska, Karol Biernacki, Mikołaj Gralla, Maciej Witulski oraz Adrian Wiśniewski, w sobotę 4 lipca o godzinie 6:17 startowaliśmy pociągiem Intercity Grudziądz-Warszawa. W zawrotnym tempie przebyliśmy trasę w ciągu 5 godzin.

Czekając w kawiarence na terenie campus"a SGGW usłyszeliśmy słowa Patrycji: "Nie ma to jak Parafiada, tylko czekamy i nic więcej..." To hasło towarzyszyło nam pierwszego dnia, gdy zjawiliśmy się w Warszawie. Zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Aramis.

W niedziele wszyscy uczestnicy Parafiady (ok. 3 tys. osób) udali się na uroczystą inaugurację w Siekierkach.

Całe warsztaty teatralne liczyły 77 osób, w tym także grupka osób z Ukrainy. Zostaliśmy podzielni na 4 grupy, co umożliwiło nam zawarcie nowych znajomości.

Od poniedziałku do piątku każda grupa ćwiczyła swoje umiejętności aktorskie z instruktorem oraz przygotowywała etiudę na piątek. Uczyliśmy się ABC aktorstwa na scenie, pracowaliśmy nad głosem, ciałem, mimiką i ruchem na scenie, graliśmy krótkie scenki i staraliśmy się na różne sposoby wykorzystać jeden rekwizyt.

W piątek wszystkie 4 grupy ze swoimi instruktorami zebrały się w auli i wystawiały swe etiudy. Każdy uczestnik warsztatów dostał certyfikat i dyplom uczestnictwa.

W programie warsztatów było również zwiedzanie Teatru Wielkiego. Mieliśmy okazję stanąć na największej scenie Europy oraz poznać kulisy i pracownię teatru.

Pomiędzy zajęciami znaleźliśmy trochę czasu i zwiedzaliśmy Warszawę. Byliśmy na Starym Mieście, widzieliśmy kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Syrenki oraz pałac Prezydenta. Idąc Krakowskim Przedmieściem mieliśmy okazję wziąć udział w konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem. Adriana i Maćka można było zobaczyć w TVN24. Migawki z zajęć teatralnych można było zobaczyć w telewizji w TVP INFO. W sobotę wszyscy uczestnicy mieli dzień wolny. Nasza wałdowska grupa udała się do Łazienek króla Stanisława Augusta oraz Złotych Tarasów. Po powrocie do hotelu zaczęliśmy się pakować i w niedzielę o godzinie 13:00 ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Parafiadowe warsztaty były dla nas świetną zabawą i wspaniałą przygodą. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w Parafiadzie.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Skończył się kolejny rok szkolny...

19 czerwca 2009r. przyszliśmy ostatni raz do Szkoły, by odebrać świadectwa. Możemy być dumni, ponieważ w bieżącym roku szkolnym wszyscy uczniowie zostali promowani do wyższej klasy.

Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem Sztandaru nowemu Pocztowi, do którego zostali powołani: Izabela Rynkowska, Karolina Izdebska i Kamil Stempski z klasy I Gimnazjum.

Uczniowie wyróżniający się odebrali świadectwa, nagrody i dyplomy w obecności całej społeczności. Pozostali uczniowie odebrali świadectwa w klasach podczas spotkania z wychowawcami.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego została okraszona występami żegnających się uczniów z klasy III Gimnazjum oraz uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej, którzy od września będą już gimnazjalistami.

Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek,

już są wakacje, lekcje skończone!

Przeszliśmy wszyscy z klasy do klasy,

z trzeciej do czwartej, z czwartej do piątej.

Choć na świadectwach trójki są czasem,

więcej jest na niej czwórek i piątek.

A teraz wszystkich czeka nagroda

wakacje, wczasy, słońce, pogoda,

gorący piasek, szum morskiej fali,

kuszący zapach lasu z oddali.

A w lesie piękne ptaków piosenki

i chmurki lotne i czysty błękit.

Pachnące kwiaty na łąkach w trawie,

kąpiel w jeziorze, łódka na stawie,

perlista rosa na listkach w borze,

złociste pola, rzeka i morze.

Spotkanie z Policjantem

17 czerwca 2009r. do Szkoły zawitał Policjant. Przeprowadził z dziećmi i młodzieżą pogadankę na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji w różnych miejscach i sytuacjach.

Biwaki i wycieczki

Jak co roku odbyły się wycieczki i biwaki, na których uczniowie poznali ciekawe zakątki kraju, a także wypoczęli po wytrwałej całorocznej pracy szkolnej.

W dniach 28-30 maja 2009r. uczniowie z klas III, IV i VI SP spędzili czas w Trójmieście.

Klasa II SP wyjechała 2 czerwca 2009r. do Bydgoszczy.

Klasa V SP w dniach 3-5 czerwca 2009r. przebywała w Toruniu.

8 czerwca 2009r. klasa I SP zwiedzała Park Dinozaurów w Solcu Kujawskim.

Gimnazjaliści w dniach 6-10 czerwca 2009r. zwiedzili Kraków, Wadowice oraz wędrowali po Tatrach.

Piknik ekologiczny

Tegoroczny Piknik Ekologiczny odbył się 28 maja 2009r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie. Naszą Szkołę Podstawową godnie reprezentowały uczennice klasy V: Marta Adwent, Angelika Banaś, Aleksandra Krawczyńska, Karolina Pawska, Emila Rink oraz Patrycja Rusak.

Po uroczystym powitaniu Gości przez Panią Dyrektor wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno - aktorskie w przygotowanych przez siebie piosenkach lub scenkach o tematyce ekologicznej. Reprezentantki wałdowskiej Szkoły wykonały utwór pt. "Jak dobrze nam zdobywać góry".

Następnie na uczestników czekała miła niespodzianka - ognisko, przy którym wszyscy chętnie piekli kiełbaski, a także próbowali się ogrzać, ponieważ pogoda tego dnia była bardzo kapryśna.

Pierwszym wyzwaniem dla naszych dziewcząt był konkurs plastyczny, polegający na namalowaniu plakatu przy użyciu farb, kredek oraz pisaków. Podczas kolejnego zadania "Ecoscrabbler" trzeba było wykazać się znajomością nazw zwierząt i roślin oraz ułożyć jak największą ich ilość z podanych liter. Następnym wyzwaniem był quiz komputerowy, ale i tym razem dziewczęta nie zawiodły. Na "Ekozwiad terenowy" uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do lasu. Zmagali się tam z różnymi zadaniami, udzielali odpowiedzi na tematy związane z ekologią.

Po tak pełnych wrażeń doświadczeniach można było posilić się pyszną grochówką.

Na koniec pikniku wszyscy uczniowie wraz ze swoimi opiekunami otrzymali cenne nagrody w postaci książek, drzewek, statuetek oraz pamiątkowych dyplomów. Cała impreza miała charakter zabawowo - edukacyjny. Do samego końca panowała miła i przyjemna atmosfera.

(Justyna Stopikowska)

Jubileusz 50-lecia Szkoły

W dniach 23 i 24 maja 2009r. obchodziliśmy uroczyście Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej w Wałdowie Szlacheckim.

Pierwszy dzień obchodów, na który przybyli zaproszeni Goście, Absolwenci, Uczniowie i wszyscy Pracownicy Szkoły, miał miejsce w grudziądzkim Centrum Kultury "Teatr".

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Wójt Gminy Grudziądz P. Jan Tesmer, Przewodniczący Rady Powiatu P. Jerzy Wołoszyn, przewodnicząca Rady Gminy P. Hanna Guzowska, przedstawicielka Kujawsko -Pomorskiego Kuratorium Oświaty P. Wizytator Lucyna Górska, Radni Powiatu Grudziądzkiego i Radni Gminy Grudziądz, sołtysi Wałdowa Szlacheckiego i Białego Boru: P. Włodzimierz Rusak oraz P. Andrzej Ząbek, długoletni ks. proboszcz Jerzy Pawłowski, przedstawiciele Światowego Związku Kombatantów na czele z Panem Porucznikiem Pawłem Puchalskim, a także grono byłych Dyrektorów, Nauczycieli oraz Pracowników naszej Szkoły.

Szczególnymi gośćmi tego dnia byli: Pani Anna Trojanowska oraz Pan Witold Broniewski z Małżonką - Dzieci Patrona Szkoły Stanisława Broniewskiego "Orszy".

Uroczystość składała się z dwóch części - oficjalnej i artystycznej.

Pierwszą część poprowadziła P. Justyna Stopikowska. Składały się na nią: monografia Szkoły, wystąpienia Pana Dyrektora oraz Gości, a także Przyrzeczenie Uczniów "Orszy".

Część monograficzną przygotowali uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum pod kierunkiem P. Małgorzaty Kowalewskiej, aranżacje muzyczne przygotowała P. Joanna Błędowska, pomocą techniczną służyli Radosław Czarnecki oraz Przemysław Grajkowski z klasy III Gimnazjum.

Publiczność miała okazję przebyć wędrówkę przez 50 lat historii wałdowskiej placówki. Starsi ze wzruszeniem wspominali minione lata, oglądając prezentację historycznych już zdjęć oraz słuchając pieśni, które kiedyś stanowiły obowiązkowy repertuar szkolny.

Uczniowie klasy VI mieli niecodzienną okazję składać Przyrzeczenie Uczniów "Orszy" w obecności Dzieci Patrona Szkoły. Do tego uroczystego momentu przygotowała swoich wychowanków P. Marlena Wiśniewska, a przyrzeczenie przyjął od wałdowskiej młodzieży Pan Witold Broniewski.

Po przerwie, podczas której Goście zostali zaproszeni przez Radę Rodziców na słodki poczęstunek, nastąpiła druga część uroczystości.

Teatromani z Gimnazjum pod kierunkiem P. Krzysztofa Sulerzyckiego, P. Doroty Gralli oraz P. Elżbiety Rejek przygotowali teatralne wspomnienie z 2004 roku, muzyczne widowisko oparte na biografii i twórczości Agnieszki Osieckiej pt. "Gdzie to jest?".

Koło Teatralne Gimnazjum obchodzi w tym roku 10 lat swej działalności. Z tej okazji do występu zostali zaproszeni absolwenci: Adrian Wiśniewski, przedstawił zebranym monolog Papkina z "Zemsty" oraz Natalia Szwaba i Katarzyna Zasadowska, które zaśpiewały - jak kiedyś - w "Gdzie to jest?".

Przedstawienie zostało poprzedzone wystąpieniem P. Doroty Gralli.

Po uroczystości w Teatrze zaproszeni Goście oraz wszyscy uczniowie udali się do restauracji "Leśniczówka", gdzie został dla nich przygotowany obiad. Pyszną niespodzianką dla uczniów, ufundowaną przez restaurację, były lody.

Mamy pewność, że ten dzień na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Drugi dzień obchodów Złotego Jubileuszu Szkoły rozpoczął się o godz. 14-tej uroczystą Mszą Św. Polową, odprawioną na dziedzińcu szkolnym.

Mszę Św. celebrowali: ks. proboszcz parafii w Sarnowie Zbigniew Gański, ks. kanonik Jerzy Pawłowski, ks. Wiesław Michlewicz - absolwent naszej Szkoły oraz ks. Jarosław Janowski.

Słowo Boże wygłosił ks. Zbigniew Gański, zaś ks. Jerzy Pawłowski w słowach skierowanych do uczestniczących we Mszy Św. odbył sentymentalną podróż w czasie, opowiadając o swoich związkach z wałdowską Szkołą jako proboszcz parafii w Sarnowie oraz jako katecheta dzieci i młodzieży.

We Mszy Św. uczestniczyły Dzieci "Orszy": Państwo Anna Trojanowska oraz Witold Broniewski z Małżonką, a także Pan Wójt Gminy Grudziądz, Przedstawiciele Związku Kombatantów, byli i obecni Nauczyciele Szkoły z Rodzinami, Absolwenci Szkoły, Uczniowie i ich Rodzice, Dziadkowie, Goście.

Po Mszy Św. można było zwiedzać naszą Szkołę, w której na ten dzień przygotowano wystawy: "Muzeum czasów PRL-u", kronik szkolnych, zdjęć, pamiątek, gazetek okolicznościowych.

Wielu zwiedzających ze wzruszeniem rozpoznawało na zdjęciach w kronikach szkolnych siebie, swoich bliskich bądź znajomych.

Przy słodkim poczęstunku zorganizowanym przez Radę Rodziców, starsi Absolwenci naszej Szkoły mogli, nierzadko ze łzą w oku, porozmawiać i powspominać swych byłych wychowawców. Wielu byłych Nauczycieli gościło dziś w progach naszej Szkoły, to i z nimi mogli porozmawiać Absolwenci i oddać się refleksyjnym wspomnieniom.

O godz. 16-tej uroczystość dzisiejszego dnia uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klas III i IV SP oraz koncert Chóru Męskiego "Echo".

Niespodzianką był występ starszych Absolwentów Szkoły, którzy zaprezentowali "Świteziankę" Adama Mickiewicza. Aktorska interpretacja znanej ballady romantycznej miała miejsce w pamiętnym dniu otwarcia Szkoły - 22 lipca 1959r.

Wszystkim, którzy przybyli, dzisiejszy dzień dostarczył wielu wspomnień, emocji oraz wzruszeń.

(Monika Beiger)

25.05.2009 - Gazeta Pomorska

25.05.2009 - Gazeta Pomorska

Wrócili do Szkoły

Chwile, dla których warto żyć...

Jubileusz to słowo bardzo doniosłe, dziś - w kilka dni po uroczystościach - jest już wspomnieniem. Tak się złożyło, że pięćdziesiąt lat temu też uczyliśmy się w tym miejscu. W nauce towarzyszyły nam podobne radości i smutki, jakie i dziś wszystkim towarzyszą.

Po ukończeniu podstawówki, Czesia została ekonomistą, Basia nauczycielką, ja technologiem. Czas płynął, rozpierzchliśmy się po świecie. Czesia bilansowała straty i zyski, Basia wbijała do głów wiedzę kolejnym pokoleniom, ja wprowadzałem i uruchamiałem różne nowości i rozwiązania techniczne.

Na wieść o pięćdziesięcioleciu, dzięki internetowi szybko nawiązaliśmy kontakt.

Spotykamy się!

Nasza Pani żyje, będzie na uroczystościach.

Robimy jej niespodziankę. Okazało się, że role "Świtezianki", przygotowywanej przed półwieczem z Panią Danutą Rejentowicz, pamiętamy. Ewa Zaworska z młodszej klasy, podpowiedziała ścieżkę muzyczną. Stało się. Jak wtedy przed półwieczem recytowaliśmy. Cieszyliśmy się wzruszeniem Naszej Pani, sami dyskretnie kryjąc łezki.

Była to piękna chwila, jedna z tych, dla których warto żyć. W imieniu uczniów rocznika 55-62 dziękujemy serdecznie za mile spędzone wspólnie chwile. Naszej Pani, Danucie Rejentowicz, Pani Głowińskiej, z którą mogliśmy się spotkać a nas uczyła, Pani Daniel/Makowskiej, też nauczycielki, która pomogła trafić na ślad Naszej Pani, całej Szkole - dziękujemy serdecznie i składamy najlepsze życzenia.

(Wiesław Głażewski)

Dyrektor Szkoły Krzysztof Sulerzycki serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji Jubileuszu Szkoły:

Wyśpiewane laury

14 maja 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyły się Prezentacje Myzyczne.

Naszą Szkołę reprezentowały:

Gminny Konkurs Recytatorski w Mokrem

9 maja 2009r. odbył się coroczny Gminy Konkurs Recytatorski. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: "Żeby Polska była Polską". Tematyka recytowanej poezji dotyczyła dwóch okrągłych rocznic przypadających w tym roku: 60 rocznicy wybuchu II wojny światowej i zwycięstwa w walce o demokrację - 20 rocznicy "okrągłego stołu".

Wszyscy reprezentanci naszej Szkoły wrócili z nagrodami! Uczniowie z Wałdowa wyróżnili się dojrzałością artystyczną i kunsztem recytatorskim, dlatego na pewno zasłużyli na następujące nagrody:

Święto Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2009r. odbyła się akademia poświęcona Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej przedstawili historię Konstytucji, przeplatając swe wypowiedzi wierszami.

"Żeby Polska była Polską..."

28 kwietnia odbył się coroczny konkurs recytatorski, tym razem o tematyce poważnej, bowiem hasłem przewodnim w tym roku był znany skądinąd tytuł piosenki wykonywanej przez Jana Pietrzaka - "Żeby Polska była Polską".

Słowa: żołnierz, kula, ojczyzna i poświecenie - wszystkich wprawiały w zadumę...

W konkursie brali udział uczniowie z wszystkich klas, jak zawsze z podziałem na trzy grupy wiekowe.

Występy recytatorów oceniała Komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Pani Anna Frela, Pani Renata Jeziorowska oraz Pani Marlena Szwaba-Wiśniewska.

Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

18 kwietnia 2009r. reprezentacja naszego wspaniałego Gimnazjum w składzie: Karol Biernacki, Jarosław Laskowski i Jakub Ząbek z klasy II G, pod opieką niezrównanego Pana Piotra Dulczewskiego wybrała się na powiatowe eliminacje Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Reprezentowaliśmy gminę Grudziądz po wygraniu eliminacji gminnych. Jechaliśmy tam z niemałymi nadziejami na zwycięstwo i nagrody (samochód miał duży bagażnik :) ).

Wszystko zaczęło się o godzinie 10.00 od pisania testów teoretycznych. Nawet nieźle poszło - po tym etapie zajęliśmy II miejsce.

Później był zasłużony odpoczynek i obiadek - kotlet schabowy :)

Po przerwie i obiedzie nastąpił etap drugi, czyli jazda na rowerze po praktycznym torze przeszkód. O to głównie w tym chodziło, coby nie spaść z roweru i pachołków nie poprzewracać :) Jednak łatwe to wcale nie jest... Wszystko szło dobrze, dopóki Kolega Biernacki nie wsiadł na rower. Ręce Mu się trzęsły, nogi miał jak z waty i punktów karnych sporo pozaliczał :) Chyba zdenerwowany był, gdyż wcześniej został wylosowany do udzielania pierwszej pomocy. Miał ratować delikwenta, który spadł z dachu i jeszcze rozciął sobie rękę (że niby krew się lała...). Karol biegle go opatrywał i podnosił na duchu. Na 10 możliwych punktów uzyskał 3.

Końcowy wynik nie był dla nas jednak zły. Zajęliśmy III miejsce. Zawodnicy w nagrodę otrzymali tarcze magnetyczną i lotki oraz uścisk dłoni Pana Policjanta Kalinowskiego, a i puchar dla Szkoły też się znalazł :)

Sukces Moniki

Nasi utalentowani gimnazjaliści z Koła Teatralnego: Monika Beiger i Karol Biernacki wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Interpretacji Aktorskiej w Toruniu. Eliminacje do finału odbyły się 5 kwietnia 2009r.. Oba występy były udane, ale tylko Monika zakwalifikowała się do finałowej "dziesiątki".

17 kwietnia 2009r. nasza młoda aktorka wystąpiła ponownie na scenie Baja Pomorskiego. Oczarowała swoim monologiem nie tylko publiczność, ale i profesjonalne Jury, które doceniło Jej talent, przyznając wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie. Trzeba wspomnieć, że w tym teatralnym święcie wzięło udział 40 młodych aktorów- gimnazjalistów z całego województwa kujawsko - pomorskiego.

Prezentacje są organizowane przez toruński teatr corocznie, a więc za rok też się tam wybieramy! Sama Monika stwierdziła, że to wyróżnienie jest dotychczas jej największym osiągnięciem na polu teatralnym. My jesteśmy pewni, że nie ostatnim.

Poranek Wielkanocny

8 kwietnia 2009r., w ostatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi, odbył się Poranek Wielkanocny, przygotowany przez uczniów z Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pań: Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

Wysłuchaliśmy pięknego montażu poetyckiego, przeplatanego pieśniami, a nie zabrakło również kilku kropel wody jako symbolu śmigusa - dyngusa.

Na zakończenie Pan Dyrektor złożył wszystkim życzenia świąteczne.

Kiermasz wiosenno - wielkanocny

W dniach od 1 do 8 kwietnia 2009r. w naszej Szkole odbywał się kiermasz wiosenno - wielkanocny. Można było na nim zakupić ręcznie wykonane kartki, pisanki, kwiatki z drewna i filcu, gipsowe figurki i wiele innych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale także wśród nauczycieli i rodziców.

Dochód uzyskany ze sprzedaży wszystkich ozdób zostanie przeznaczony na wyposażenie świetlicy i biblioteki szkolnej.

Świeżo malowane

3 kwietnia 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie odbył się kolejny już konkurs plastyczny "Świeżo malowane". W tym roku tematem przewodnim były kwiaty.

Z naszej Szkoły udział w konkursie wzięli: Radek Kwiatkowski i Kornelia Kurdziel z klasy III SP, Aneta Biernacka z klasy IV SP, Marta Adwent z klasy V SP, Sandra Jaworska z klasy II G oraz Sandra Kępińska z klasy III SP.

Wszyscy uczestnicy samodzielnie przez 2,5 godz za pomocą papieru rożnego rodzaju wykonywali dowolne kompozycje kwiatowe. Niestety naszym uczniom nie udało się zdobyć żadnej nagrody.

Rocznica śmierci Jana Pawła II

1 kwietnia 2009r., w przeddzień 4 rocznicy śmierci polskiego Papieża Jana Pawła II, odbył się w Szkole uroczysty apel, podczas którego uczniowie Gimnazjum przypomnieli fakty z życia Karola Wojtyły, zaś wszyscy odśpiewali kilka pieśni, w tym najbardziej znaną "Barkę".

Mój pierwszy wiersz

W grudniu 2008 r. w naszej Szkole odbył się konkurs poetycki, którego laureatką została Ludwika Paszek z klasy III Gimnazjum. Jej wiersz został opublikowany w 2 numerze "Dzwonka". Ku naszej radości wiersz Ludwiki został również zauważony, wśród 130 nadesłanych utworów, przez jury ogólnopolskiego konkursu pn. "Moje pierwsze wiersze", organizowanego przez Wydawnictwo Edukacyjne Wiking. Konkurs trwał od grudnia 2008r. do marca 2009r.

Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

24 marca 2009r. odbył się Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę Podstawową reprezentowali; Szymon Grabowski, Mikołaj Gralla i Grzegorz Look z klasy V, a Gimnazjum: Karol Warduliński, Karol Biernacki i Jarosław Laskowski z klasy II.

Turniej składał się z dwóch etapów: teoretycznego - ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pierwszej pomocy oraz praktycznego - pokonanie rowerem technicznego toru przeszkód.

W kategorii szkół podstawowych nasi uczniowie zajęli III miejsce. Gimnazjaliści zajęli miejsce I i będą reprezentowali naszą gminę na zawodach powiatowych, które odbędą się 18 kwietnia w Radzynie Chełmińskim.

Sukcesy uczniów w konkursach przedmiotowych

W bieżącym roku szkolnym troje uczniów zakwalifikowało się na etap wojewódzki konkursów przedmiotowych.

Martyna i Maciek przygotowywali się do konkursów pod kierunkiem nauczyciela przyrody i geografii Pani Janiny Maliszewskiej, Wojtek zgłębia tajniki historii pod okiem Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego.

Sezon wędrówek rozpoczęty!

Rajd na orientację

Uczniowie postanowili dobrze rozpocząć semestr. Ponad dwadzieścia osób z naszej Szkoły wyruszyło 31 stycznia 2009r. na rajd, który odbywał się w Grupie. Niektórzy z nas próbowali nawet rozmawiać z Czeczenami, których ośrodek znajduje się właśnie w tej miejscowości.

Trasa nie była trudna. Bardzo miło nam się spacerowało. Było wesoło i wiele osób postanowiło, że na kolejnym rajdzie też ich nie zabraknie.

"Grudziądz wolny"

7 marca 2009r. odbył się rajd pieszy z Gorzuchowa przez Sarnowo do Wałdowa Szlacheckiego. Rajd zorganizowało Wojskowe Koło Turystyczne PTTK "OSeSeK". Długość trasy wynosiła 8 km. Uczestnicy musieli zmagać się z takimi trudnościami jak strumyki, bagna i różnej wysokości pagórki. Ci, którzy nie dawali sobie rady mogli liczyć na pomoc ze strony żołnierzy. Trasa nie należała do najłatwiejszych, o czym świadczył wygląd i widoczne zmęczenie uczestników. Po dotarciu do bazy, która mieściła się w Zespole Szkół w Wałdowie, posililiśmy się wojskową grochówką oraz gorącą herbatką. Organizatorzy nie zapomnieli także o atrakcjach dla opiekunów. Przygotowali konkurs w rzucie wałkiem na odległość.

Na koniec zostały rozdane dyplomy oraz puchary. Za aktywny udział w rajdach w roku poprzednim nasza Szkoła zajęła drugie miejsce.

Rajd pieszy

14 marca 2009r. 24 osoby z zapałem ruszyły w trasę, która rozpoczynała się w Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu. Podczas rajdu spotkała nas niespodzianka - możliwość zwiedzenia bunkru. W podziemnych korytarzach szukaliśmy ukrytego punktu. Ponadto poznaliśmy kolejny ciekawy szlak wiodący wzdłuż jeziora, znajdującego się niedaleko Szkoły. Nasi uczniowie - Bartosz Mulawka i Paweł Małek z klasy VI SP zajęli 2 miejsce.

Złote Usta

12 marca 2009r. w Łasinie odbył się powiatowy konkurs recytatorski pt. "Złote usta". Poezję recytowało łącznie 85 uczestników występujących w V kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej Szkoły reprezentowali gminę Grudziądz. Byli to w kolejnych kategoriach:

Poziom artystyczny wykonawców był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy sukces Karola, który zdobył w swojej kategorii I miejsce, fenomenalnie recytując tekst Jacka Kaczmarskiego pt. "Obława".

Konkurs wiedzy o pożarnictwie

4 marca 2009r. odbył się konkurs wiedzy o pożarnictwie, organizowany corocznie przez Urząd Gminy Grudziądz. Zaproszono wszystkich chętnych ze szkól naszej gminy. Z naszej Szkoły pod opieką pana Piotra Dulczewskiego pojechały trzy osoby: Justyna Jarosińska, Karolina Fitzermann oraz Patryk Pawlikowski, uczniowie klasy III Gimnazjum. W drodze na konkurs było bardzo wesoło (jechaliśmy nowym samochodem p. Dulczewskiego :)

W sali w siedzibie Gminy Grudziądz zebrali się wszyscy uczestnicy. Otrzymaliśmy testy składające się z 40 pytań. Oto wyniki jakie uzyskaliśmy:

Poziom wyników innych uczestników był bardzo zbliżony. Pięć osób zakwalifikowało się do dalszej, ustnej części konkursu, który odbył się tego samego dnia. W oczekiwaniu na zakończenie konkursu zostaliśmy poczęstowani ciastkami i napojami.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Karolina i Justyna otrzymały piłkę do gry w koszykówkę, natomiast Patryka obdarowano zestawem do tenisa stołowego.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy wróciliśmy szczęśliwie do domu.

Ferie zimowe

Ferie zimowe trwały od 16 lutego do 1 marca 2009r.

Jak co roku - w ciągu pierwszych trzech dni w Szkole odbyły się różne zajęcia i imprezy dla uczniów, m.in. bal karnawałowy.

Pasowanie na czytelników

13 lutego 2009r. uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji obejrzeli krótką scenkę związaną tematycznie z zasadami korzystania z książek oraz inscenizację fragmentu powieści Carlo Collodi"ego "Pinokio", co przygotowali dla nich członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej. Na zakończenie najmłodsi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali okolicznościowe dyplomy z rąk Pań Bibliotekarek - Pani Marleny Wiśniewskiej i Pani Doroty Gralli.

Uroczystość dla Babć i Dziadków

W bieżącym roku uroczystość dla Seniorów odbyła się w późniejszym terminie z powodu fali zachorowań dzieci klas młodszych.

30 stycznia 2009r. Babcie i Dziadkowie uczniów klas I-III tradycyjnie spotkali się w Szkole przy kawie i ciasteczkach. Czas umiliły Im wnuczki i wnukowie, prezentując program artystyczny. Klasa I przedstawiła scenkę pt. "Wyprawa ratunkowa", klasa II poetycko i "śpiewająco" złożyła Seniorom życzenia w imieniu wszystkich, zaś w wykonaniu uczniów klasy III odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych.

Wyjazd do teatru

6 stycznia 2009r. gimnazjaliści wybrali się na przedstawienie pt. "Mały Książę; opowieści z życia", wystawione na deskach grudziądzkiego teatru przez Teatr Współczesny z Krakowa.

Wigilia w Szkole

19 grudnia 2008r. spotkaliśmy się na szkolnej uroczystości świątecznej. Najpierw w klasach odbyły się wigilijne spotkania, następnie wszyscy zgromadziliśmy się na hollu. Uroczystość rozpoczął montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum pod kierunkiem Pani Doroty Gralli, następnie obejrzeliśmy jasełka przygotowanych przez Pana Wojciecha Kubickiego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej, na zakończenie zaś wysłuchaliśmy koncertu kolęd, przygotowanego przez Panią Joannę Błędowską. Oczywiście wszyscy włączyliśmy się do śpiewu. Na zakończenie Pan Dyrektor złożył wszystkim życzenia świąteczno - noworoczne.

Spotkanie z "Borutką"

10 grudnia 2008r. odbyło się w naszej Szkole spotkanie z autorką - Panią Krystyną Borucińską "Borutką", mieszkanką Grudziądza, wieloletnią nauczycielką II LO w Grudziądzu.

Na początku wysłuchaliśmy wierszy Pani Krystyny w wykonaniu uczniów z klasy III Szkoły Podstawowej, którzy następnie kwiatami podziękowali autorce za przybycie. Później Pani opowiadała o swoim życiu, twórczości i odpowiadała na pytania słuchaczy.

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej z wychowawczynią Panią Renatą Jeziorowską.

Mikołajek na Mikołajki

5 grudnia 2008r. już po raz piąty w naszej Szkole odbył się konkurs mikołajkowy. W tym roku bohaterem konkursu był Mikołajek, tytułowa postać książek duetu René Goscinny i Jean-Jacques Sempé.

Tradycyjnie najmłodsi uczniowie (16) czytali fragmenty książek, starsi (11) opowiadali, a gimnazjaliści (4) rysowali komiks na podstawie przygód Mikołajka. Uczestników konkursu oceniały komisje w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, Panie Marlena Wiśniewska i Dorota Gralla oraz Panie Renata Jeziorowska i Justyna Stopikowska.

W kolejnych grupach wiekowych nagrodzeni zostali:

Konkurs Ortograficzny

1 grudnia 2008r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Jak zawsze uczestnicy oceniani byłi w trzech kategoriach wiekowych, przy czym z konkursu wyłączeni zostali uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej z uwagi na trwającą jeszcze naukę liter i pisania.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Dodatkowo odbył się Konkurs Pięknego Pisania, w którym startowali chętni uczniowie bez względu na wiek. Tutaj nagrodzeni zostali:

Andrzejki

28 listopada 2008r. odbyły się w Szkole imprezy andrzejkowe.

Przed południem Koło Teatralne Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przedstawiło krótką historię obchodów Katarzynek i Andrzejek oraz przedstawiło przedstawienie na motywach baśni "Wróżki".

Podczas przerw międzylekcyjnych w gabinecie Pana Dyrektora urzędowały wróżki, przepowiadające przyszłość.

Po południu odbyła się dyskoteka, podczas której tradycyjnie już działała kawiarenka, którą przygotowali Rodzice i uczniowie z klasy V SP oraz miał miejsce pierwszy w naszej Szkole konkurs karaoke, zorganizowany przez Piotra Jurka z klasy I G. Wystąpili w nim: Mateusz Ząbek i Jakub Jagielski z klasy IV SP, Karolina Fitzermann i Paulina Żuchowska z klasy III G, Ludwika Paszek z klasy III G, a także Estera Pustuła, Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy VI SP. Występujących oceniała komisja w składzie: Pani Janina Maliszewska, Pani Anna Frela i Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Przemek Grajkowski. Konkurs wygrała Martyna Parteka.

Spotkanie z autorką

21 listopada 2008r. grupa uczniów wraz z Panią Dorotą Gralla uczestniczyła w spotkaniu z autorką książek dla młodzieży - Panią Małgorzatą Musierowicz. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu.

Konkurs o Janie Pawle II

W październiku odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego poezji Jana Pawła II. Wyróżnieni zostali: Przemysław Grajkowski i Maciej Witulski z klasy III Gimnazjum oraz Sandra Jaworska z klasy II Gimnazjum.

Organizator konkursu - Zespół Szkół w Rudzie - odwołał niestety etap gminny.

Natomiast 21 listopada 2008r. miał miejsce konkurs plastyczny dla klas I-III Szkoły Podstawowej nt. "Jan Paweł II i dzieci". Wyróżnione zostały prace: Bartosza Franczaka, Natalii Izdebskiej, Eweliny Majorkiewicz i Jesiki Czerwińskiej z klasy III oraz Radosława Kwiatkowskiego z klasy II.

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austro-Węgry, Prusy i Rosję. Było najważniejszym świętem państwowym II RP. Dzień ten jest dniem wolnym od zajęć, a na pamiątkę odzyskania niepodległości wywieszamy flagę Polski.

12 listopada 2008r. odbył się z tej okazji apel poświęcony tematyce patriotycznej.

Ślubujemy! Przyrzekamy!

20 października 2008r. odbyła się uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.

Najpierw odbył się turniej, podczas którego Pierwszacy musieli się zaprezentować, odpowiedzieć na kilka pytań zadanych Im przez Króla Ołówkosa Straszliwego i Jego Żonę (w tych rolach wystąpili starsi uczniowie), ułożyć puzzle i rozwiązać zagadki. Później nastąpiła "próba uśmiechu" - należało pokazać piękny uśmiech na twarzy po spożyciu "jadła piekielnego" i wypiciu "soku okropnie kwaśnego". Wykonanie zadań oceniała Komisja w składzie: Pani Janina Maliszewska, Przewodnicząca Klasowej Rady Rodziców Pani Mariola Wiśniewska oraz Przewodniczący Samorządu Szkolnego Przemek Grajkowski.

Ponieważ po wykonaniu każdego zadania Komisja oceniła Pierwszaków pozytywnie, a i starsi uczniowie nie szczędzili braw - nastąpiło uroczyste Ślubowanie, po którym Pani Janina Maliszewska, zastępując nieobecnego Pana Dyrektora, dokonała Pasowania Pierwszoklasistów.

Wreszcie nowo przyjęci Uczniowie Klasy I złożyli Przyrzeczenie:

My, uczniowie klasy pierwszej, zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej Szkoły.

Na zakończenie, już w klasie, przy słodkościach, odbyło się spotkanie Pierwszoklasistów, Ich Rodziców oraz Wychowawczyni klasy - Pani Małgorzaty Kowalewskiej.

Otrzęsiny gimnazjalistów

17 października 2008r. odbyły się otrzęsiny gimnazjalistów z klasy I. Starsi uczniowie przygotowali dla "kotów" trudny tor przeszkód do pokonania oraz zestaw pytań, na które trzeba było odpowiedzieć. Po tym swoistym sprawdzianie najmłodsi gimnazjaliści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności wałdowskiego Gimnazjum.

Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka, podczas której można było w kawiarence zjeść pyszności, przygotowane przez uczniów klasy II Gimnazjum.

Rocznica...

17 października 2008r., w związku z 30 rocznicą ogłoszenia Karola Wojtyły Papieżem Janem Pawłem II, w naszej Szkole odbyła się krótka uroczystość przygotowana przez uczniów klasy V SP oraz Pana Wojciecha Kubickiego, podczas której przypomniano sylwetkę Wielkiego Polaka.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2008r. w naszej Szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na czwartej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna, z Panem Dyrektorem na czele, udała się na odświętnie udekorowaną salę gimnastyczną.

Uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor witając wszystkich przybyłych Nauczycieli, Pracowników i Uczniów Szkoły. Następnie przewodniczący Samorządu Szkolnego kolega Przemysław Grajkowski zapowiedział występ Koła Teatralnego.

Uczniowie z koła przedstawili humorystyczny montaż słowno - muzyczny o Szkole i uczniach.

Aktorzy złożyli też, w imieniu wszystkich uczniów, podziękowania Panu Dyrektorowi, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły.

Święty Franciszek z Asyżu - przyjaciel wszelkiego stworzenia

11 października 2008r. nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników diecezjalnego konkursu literacko - plastyczno - multimedialnego pt. "Święty Franciszek z Asyżu - przyjaciel wszelkiego stworzenia".

Nasi uczniowie również brali udział w konkursie i osiągnęli pozytywne wyniki.

W kategorii plastycznej wyróżnienia uzyskali: Tymoteusz Sikora z klasy II SP oraz Jakub Klimowicz z klasy V SP.

W kategorii literackiej wyróżnienie uzyskała Monika Beiger z klasy II G.

W kategorii multimedialnej I miejsce zajął piszący te słowa - Piotr Jurek z klasy I G.

Wycieczka do Warszawy

19 września 2008r. odbyła się wycieczka do Warszawy.

Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznawaliśmy historię Warszawy podczas II wojny światowej.

Później pojechaliśmy na Cmentarz Powązkowski, gdzie przed grobem Stanisława Broniewskiego zmówiliśmy wspólną modlitwę i zapaliliśmy znicze.

Na koniec wycieczki zwiedziliśmy Zamek Królewski, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat historii tej budowli.

Ta wycieczka pozostawiła nam na pewno wiele wspaniałych wspomnień.

Konkurs "Leader"

12 września 2008r. w gimnazjum w Robakowie, na hali sportowej odbył się konkurs wiedzowo-sportowy o programie Leader. Drużyny składały się z 3 osób. Z naszej Szkoły wzięły udział trzy osoby: Przemysław Grajkowski, Wojciech Frela i Maciej Witulski z klasy III Gimnazjum.

W konkursie wzięły udział szkoły z 4 gmin (Grudziądz, Stolno, Lisewo, Chełmno), czyli tych, które są objęte działaniem LGD (Lokalną Grupą Działania). Łącznie wystąpiło 9 szkół.

Konkurs polegał między innymi na wcześniejszym przygotowaniu prezentacji multimedialnej oraz plakatu ilustrującego działania programu Leader, który polega na wdrażaniu projektów pomogających w rozwoju obszarów wiejskich.

Pierwszym zadaniem było ułożenie puzzli z wizerunkiem logo programu Leader. Drugie zadanie było zdecydowanie trudniejsze. Wszyscy musieli wylosować trzy pytania oraz na nie odpowiedzieć. Nasza reprezentacja odpowiedziała na nie bezbłędnie.

Na zakończenie wszyscy członkowie grup musieli przebiec wyznaczony tor przeszkód na czas w trybie sztafety, na którym były następujące konkurencje:

Punkty za tor przeszkód nie były podawane. Po wszystkich konkurencjach na każdego czekał słodki poczęstunek.

Najlepszą prezentację multimedialną pokazali uczniowie z Gimnazjum w Rudzie, natomiast najlepszy plakat wykonali uczniowie z Gimnazjum w Mokrem.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2008r., punktualnie o godzinie 10-tej zadźwięczał szkolny dzwonek, ogłaszając rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Pan Dyrektor powitał serdecznie wszystkich uczniów, a w szczególności najmłodsze "pierwszaki", Rodziców oraz nauczycieli, w tym nową Panią, która pracować będzie w świetlicy szkolnej - Panią Monikę Garbacką.

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Panią Anną Frelą przygotowali i przedstawili sympatyczny montaż słowno - muzyczny na powitanie Szkoły.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie