Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2010-2011

Śladami JP II - biwak szkolny

Nasi gimnazjaliści w tym roku powitali wakacje na szkolnej wycieczce. Dzięki temu, że zajęcia szkolne już się zakończyły, mogliśmy sobie pozwolić na dłuższy, bo aż 6-dniowy wyjazd. Czekała nas, co prawda, długa podróż, ale w piękne miejsca, których większość z nas jeszcze nie znała.

I tak już piątkowy poranek 24 czerwca witaliśmy przed cudownym obrazem na Jasnej Górze. Był to nasz pierwszy dłuższy postój, kiedy mogliśmy również przespacerować się po wałach okalających częstochowski klasztor. Był to dobry początek tego dnia i całego wyjazdu, gdzie tak właściwie, co prawda bez takiego założenia, stąpaliśmy po śladach naszego wielkiego Rodaka - Jana Pawła II. Kolejnym miejscem, które zawsze nam się kojarzy z Papieżem - Polakiem, są oczywiście Wadowice.

W tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło."

Małe, urokliwe miasteczko, już nie ciche, dzięki turystom zwiedzającym miejsca i uliczki, które przemierzał mały Karol Wojtyła. W wadowickiej bazylice odnaleźliśmy chrzcielnicę i miejsce, do którego tak wielką wagę przywiązywał nasz Papież. Niestety dom rodzinny Wojtyłów jest w tym roku w remoncie, dlatego pamiątki i cała wystawa pt. "Skarb mojego życia" jest przeniesiona do Domu Kultury, który znajduje się nieopodal. Można tam zobaczyć replikę mieszkania, w którym się urodził i spędził dzieciństwo Karol Wojtyła. Na wystawie są zebrane zarówno domowe sprzęty, jak i np. szkolne świadectwa gimnazjalne Karola czy narty, na których zjeżdżał Papież. Pobyt w Wadowicach należało oczywiście uwieńczyć słodkością z cukierni na rynku. Większość z nas wybrała, jakżeby inaczej, legendarną papieską kremówkę.

Niedaleko Wadowic znajduje się wyjątkowe miejsce. Wyjątkowe poprzez swoją urodę i piękne osadzenie w górzystym krajobrazie, ale także przez bogatą historię, jak również fakt, że znajduje się na liście UNESCO. Dla nas jednak największe znaczenie miała świadomość, że było to miejsce ukochane przez Lolka, później księdza, biskupa i kardynała - Karola Wojtyłę, aż w końcu Papieża Jana Pawła II. Kalwaria Zebrzydowska - tu właśnie w młodości zawierzył swoje życie i powołanie Maryi i tu, co jest znamienne i co podkreślają zakonnicy, odprawił ostatnią mszę świętą w Ojczyźnie w czasie pielgrzymki do Polski w 2002 r. Piękny klasztor Bernardynów okalają dróżki kalwaryjskie, których niestety nie mogliśmy osobiście przemierzyć. Podziwialiśmy za to te miejsca w czasie prezentacji przez naszą panią przewodnik makiety przedstawiającej obszerny teren klasztoru.

Kalwaria znajduje się niedaleko Krakowa, a więc już nieco strudzeni udaliśmy się do schroniska na posiłek i wypoczynek, na który na pewno zasłużyliśmy tego dnia po nocnej podróży. Wieloosobowe pokoje sprzyjały kontaktom towarzyskim, a więc o słodkim lenistwie nie było wręcz mowy:) Poza tym być w Krakowie i bezczynnie czekać na kolejny dzień? Strata czasu, dlatego większość grupy jeszcze wieczorem wybrała się na przywitanie z krakowską starówką. Po drodze zatrzymaliśmy się na ulicy Franciszkańskiej, pod oknem Jana Pawła II, z którego podczas każdego pobytu w tym mieście Papież pozdrawiał zebraną tu młodzież. Weszliśmy też do znajdującego się tuż obok kościoła św. Franciszka z Asyżu. Nastrój w trakcie naszego krótkiego zwiedzania tworzył chór, który akurat tam koncertował. Naszą uwagę skupiły malowidła i witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego, a także znajdująca się w bocznej kaplicy replika całunu turyńskiego. A potem zauroczyliśmy się krakowskim rynkiem, który nawet, a może zwłaszcza, o tak późnej porze tętnił życiem. Z różnych stron dobiegała muzyka ulicznych grajków, można było podziwiać popisy taneczne przed Sukiennicami albo zrobić sobie zdjęcie z jednym z Mimów obleganych przez turystów. Atrakcji na pewno nie brakowało. Chociaż byli wśród nas i tacy, którzy ponad lody u Wencla zawsze przedkładają frytki w Mc Donaldzie :)

Na sobotę zaplanowany był wyjazd do Wieliczki. W związku z tym już o 9.20 grupa stawiła się w kopalni soli - gotowa do zejścia pod ziemię. Trzygodzinne zwiedzanie obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego obfitowało w wiele atrakcji. Do niespotykanych w skali światowej należą obiekty sztuki górniczej reprezentowane przez rzeźby w soli i całe kaplice podziemne z bogatym wystrojem wnętrz. Największe wrażenie na wszystkich wywarła oczywiście Kaplica Św. Kingi. Z zapartym tchem obejrzeliśmy też niezwykły spektakl świateł. Mogliśmy poznać legendę związaną ze świętą Kingą oraz solne rzeźby. Na końcu pamiątkowe zdjęcie i... na powierzchnię.

Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze jedno miejsce ważne dla Polaków - Wawel. Nasze zwiedzanie ograniczyliśmy ze względów obiektywnych do najważniejszych miejsc. Należy do nich niewątpliwie Katedra Wawelska. Było to miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie, wielcy wodzowie i wieszcze narodowi, a także prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską. Nie sposób wymienić tu wszystkich zabytków i miejsc godnych pamięci znajdujących się w katedrze i na całym Wawelu, bo każdy metr kwadratowy to świętość historii, pośród której przyszło nam przebywać. I wcale nie chodzi o to, aby znać te miejsca na pamięć, ale aby mieć w sobie świadomość tej świętości. Czy udało nam się obudzić w sobie szacunek dla tych wartości? To z pewnością kwestia indywidualna i też... różne odpowiedzi moglibyśmy usłyszeć.

Prawdziwym turystom wystarczy chwila na regenerację sił. Tak też grupa prawdziwych wycieczkowiczów późnym popołudniem wybrała się pod opieką pana Dyrektora i pana Piotra Dulczewskiego na stadion klubu piłkarskiego - Wisła. To, co wydawało się niemożliwe, dzięki przebojowości opiekunów, stało się faktem, gdy gimnazjaliści z Wałdowa zasiedli na piłkarskich trybunach. Po tym niewątpliwym wyczynie wszyscy udali się w kierunku nadwiślańskich Błoni, gdzie odbywał się koncert "Wianki 2011". Jednak nie przypadł nikomu do gustu, dlatego wszyscy obrali już sprawdzone i chyba najatrakcyjniejsze dla nas o tej wieczornej porze miejsce - krakowski Rynek. Niepowtarzalny klimat urzeka tu wszystkich i to nic, że od czasu do czasu kapie trochę z nieba:)

A niedziela była typowo krakowska. Dzień rozpoczęliśmy mszą w Kościele Mariackim. Zajęliśmy miejsca blisko Ołtarza Wita Stwosza, który dzięki temu mogliśmy podziwiać całą godzinę. Co niektórzy z miejsc honorowych, gdyż co zapobiegliwsi zasiedli w zabytkowych stallach. Myślę, że wszyscy doszli do wniosku, iż to miejsce jest w Polsce jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych. Z wieży mariackiej tegoż kościoła w południe rozlega się hejnał, który płynie na cztery strony świata. Oczywiście z zadartą głową wypatrywaliśmy ze skupieniem złotej trąbki hejnalisty w małych okienkach na wieży. Spacerkiem przemierzaliśmy zabytkowe uliczki, docierając do Bramy Floriańskiej, później Collegium Maius. Jest to najstarsza polska uczelnia, po której dziedzińcu stąpali tacy Polacy jak Mikołaj Kopernik czy Jan Kochanowski. Kraków żegnaliśmy na krakowskim Kazimierzu - dawnej dzielnicy żydowskiej. Poznaliśmy historię i niepowtarzalny klimat tego miejsca w czasie zwiedzania Synagogi i Kirkutu (żydowskiego cmentarza).

Jednakże największe wrażenie na wszystkich tego dnia, a może i w ciągu całej wycieczki, wywarł Tyniec - najstarsze opactwo Benedyktynów. Po opactwie oprowadził nas i ciekawie o nim opowiedział brat Joachim. Do końca nie byliśmy pewni, czy uda się zrealizować ostatni punkt programu i pobytu w Tyńcu, a mianowicie spotkanie z Ojcem Leonem Knabitem. To postać znana chyba wszystkim, ikona tynieckich Benedyktynów. Jego popularność w ogóle nas już nie zadziwia od momentu, kiedy mieliśmy szczęście poznać go osobiście. 81-latek o radosnym usposobieniu młodzieńca, to chyba najkrótsza i i najbardziej trafna charakterystyka jego osobowości, która dosłownie zahipnotyzowała naszą młodzież. Zresztą nie tylko... W czasie spotkania na dziedzińcu dołączały do nas inne osoby, tak więc grupa słuchaczy się stopniowo rozrastała. Aż żal było się żegnać - mamy nieśmiałą nadzieję na dalsze kolejne spotkania...

Wieczorem byliśmy już w górach. Bańska Niżna przywitała nas słoneczną pogodą i daliśmy się zwieść pozorom, snując ambitne plany górskich wędrówek. W poniedziałek tak właściwie słońce pojawiało się od czasu do czasu na niebie, a my przemierzaliśmy tatrzańskie szlaki, większość z nas poznawała po raz pierwszy uroki gór, które są piękne, ale nie zawsze łaskawe dla turysty - mam tu na myśli szybko zmieniającą się aurę pogodową. Z naszym przewodnikiem, panem Józefem Gąsienicą-Giewontem, zwiedziliśmy Kalatówki i zdobyliśmy... Sarnią Skałkę, skąd już niedaleko było na Giewont. My zadowoliliśmy się ścieżką nad reglami i Doliną Białego - zresztą bardzo uroczą. Natomiast we wtorek mieliśmy udać się na prawdziwą górską wyprawę. Niestety udało nam się zrealizować tylko jej początek - wjazd na Kasprowy Wierch, a widok ze szczytu na polskie i słowackie Tatry miał wzbudzić prawdziwy podziw w oczach młodzieży, niestety efekt był zupełnie odwrotny. Na górze okazało się, że nie widać nic poza mgłą, że promienie słoneczne nie spływają po okolicznych szczytach, a z nieba płynie jedynie deszcz i w dodatku nieźle wieje. Jedynie pytanie, które nas nurtowało, to jak stąd zejść. Najlepszą odpowiedź odnalazł pan Piotr, który zjechał z powrotem kolejką z Izą, która zasłabła. Wiemy, że pan Piotr bardzo to przeżył, gdyż to największy entuzjasta gór, jakiegokolwiek poznaliśmy. Myślę, że płakał razem z deszczem (ze szczęścia :) )

A my stworzyliśmy naprawdę piękny krajobraz, wśród górskiej mgły było słychać trzepot kolorowych, foliowych peleryn, które mieli na sobie uczestnicy wycieczki. A wszyscy byli bardzo zdyscyplinowani, idąc grzecznie gęsiego i bez żadnego marudzenia - aż miło. Gdy już oswoiliśmy się z tym, że nie uda się uratować żadnej suchej nitki mimo tych urokliwych mundurków, humory też się poprawiły. W końcu kiedyś musi przestać padać. No cóż, szkoda tylko, ze nie było stać nas na podziwianie widoków, gdyż wszyscy byli skupieni na omijaniu co większych kałuż. Jednak najintensywniejsze przeżycia, pozostają najwyraźniej w naszej pamięci, tak więc będzie co wspominać. Zresztą tego dnia za wszelkie wcześniejsze niewygody była nietuzinkowa nagroda - 2,5 godziny w termach. Co prawda znowu woda, ale jakże przyjemnie...

Po krótkiej (zielonej) nocy, gdzie spacerom i poszukiwaniom zgub nie było końca, nastał ostatni dzień wycieczki. Niebo znowu płakało, chociaż może tym razem z powodu naszego wyjazdu? W każdym bądź razie na końcu postanowiliśmy zahaczyć o Krupówki, deptak w Zakopanem. A więc był czas na zakup pamiątek i na czekoladę z szarlotką. Po kiełbasce z rożna pożegnaliśmy się z niezwykle gościnnymi gospodarzami z Bańskiej Niżnej: panią Zosią i panem Staszkiem. Myślę, że wielu z nas chciałoby jeszcze wrócić właśnie w to miejsce. Można mieć też nadzieję, że spośród tych miejsc, które odwiedziliśmy w ciągu całej eskapady, każdy znalazł takie, które szczególnie przypadło mu do serca i które chciałby jeszcze kiedyś odwiedzić. Życzymy Wam tego, a innych zachęcamy do organizowania ciekawych wakacyjnych wycieczek - tak też można odpoczywać!!!

(Dorota Gralla)

Zakończenie roku szkolnego

22 czerwca 2011r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011.

O godz. 9.00 zebrali się uczniowie Gimnazjum.

Na wstępie dokonano przekazania Sztandaru Szkoły nowemu Pocztowi Sztandarowemu. W jego skład weszli absolwenci Szkoły Podstawowej: Aneta Biernacka, Sandra Ryznar i Jakub Jagielski.

Głos zabrali Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, ksiądz Jerzy Pawłowski oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Banaś, gratulując uczniom wyników pracy oraz życząc wszystkim pogodnych wakacji.

Następnie wychowawcy wraz z Panem Dyrektorem wręczyli świadectwa i nagrody uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu.

Pani Izabela Tkaczyńska wręczyła nagrodę uczniowi klasy III, Dawidowi Ryba, który osiągnął najwyższe wyniki w sporcie.

Na zakończenie dotychczasowy Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Piotr Jurek oficjalnie przekazał obowiązki nowej Przewodniczącej - Martynie Parteka.

W części artystycznej uczniowie klasy II pożegnali absolwentów piosenką oraz wręczyli im bukieciki kwiatków.

Witam Państwa na zabawie. Pozwólcie, że Wam przedstawię

klasę trzecią, która dziś opuszcza nas.

Po dziewięciu latach męki doczekali się piosenki,

która zilustruje ten stracony czas.

Raz pod wozem, raz na wozie - tak się żyje w banderozie,

którą czasem w telewizji szkołą zwą.

Dzisiaj żyjesz, jutro gnijesz, każdą piątkę w mig opijesz -

to wyrazić dzisiaj pragnę piosnką tą.

Bez wyrostka Kamil Stempski stał się dużo bardziej męski.

Dawid Ryba pięknym przystojniakiem jest.

Choć się Jurek bardzo trudził, makijażu nie wyłudził,

ale przecież liczy się szlachetny gest.

Raz pod wozem, raz na wozie...

Magda się z Pyrzochem włóczy i dlatego źle się uczy.

Stanisławska wciąż Małego odpycha,

a Natalia się farbuje, wszystkim dekold pokazuje

i Dyrektor z uwagą na nią czyha.

Raz pod wozem, raz na wozie...

Pawdzior nosi buty z "najek", Frelek nie chce palić fajek,

chociaż Patryk - Jażem namawia go wciąż.

Zygmunt klei samoloty, Adwent gada wciąż głupoty,

a z Łukasza będzie bardzo dobry mąż.

Raz pod wozem, raz na wozie...

"Dwa i pół" Kwiatkowi styka, no a Marta z Tomkiem bryka.

Izabela ogromnym kujonem jest.

Kasia Ani chce dać w pyska, a Amelia zdrowiem tryska

i w ogóle klasa trzecia jest the best.

W świat dorosły dziś wkraczacie, nowe życie zaczynacie,

z tego względu niech się dobrze wiedzie Wam.

Żyjcie w zdrowiu i miłości, bądźcie, kurde, ludzie prości

i niech żaden z Was nie skończy w jednej z bram.

Uczniowie klasy III zaprezentowali remake przedstawienia z 2004r. - "Ananasy z naszej klasy".

O godz. 11.00 zebrali się uczniowie Szkoły Podstawowej.

Uroczystość poprowadziła nowo wybrana Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Martyna Parteka, zaś Piotr Jurek pożegnał się z młodszymi koleżankami i kolegami.

Podczas części oficjalnej nastąpiło wręczenie świadectw i nagród uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Nagrodę za najlepsze osiągnięcia sportowe otrzymała uczennica klasy VI - Nikola Różyńska.

W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy V i VI z utworami, które wcześniej przygotowywali na gminny przegląd artystyczny pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej, zaś uczniowie klasy III zaprezentowali inscenizację pt. "Kim będę".

Pożegnanie ze Szkołą

21 czerwca 2011r. odbyło się pożegnalne spotkanie uczniów klasy III Gimnazjum i ich Rodziców z gronem pedagogicznym. Obecni obejrzeli prezentację filmową, obrazującą przebieg lat szkolnych uczniów tej klasy, przygotowaną przez Piotra Jurek i Kamila Stempskiego. Wychowawca, Pan Piotr Dulczewski wraz z Panem Dyrektorem wręczyli listy gratulacyjne Rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu.

Wybory do SU

15 czerwca 2011r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

W wyniku głosowania całej społeczności uczniowskiej Przewodniczącą SU została Martyna Parteka, zaś Zastępcą - Karolina Laskowska. Uczennice oficjalnie przejmą obowiązki w dniu zakończenia roku szkolnego.

Zabawa w Family Parku

11 czerwca 2011r. uczniowie klasy I SP wraz z dziećmi z Przedszkola w Wałdowie Szl. spędzili kilka godzin na zabawie w Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy.

Mikołajki '2011

W dniach od 8 do 10 czerwca 2011r. uczniowie z klas III-VI Szkoły Podstawowej przebywali w ośrodku Leśna Polana w Mikołajkach na biwaku szkolnym. W programie pobytu znalazły się dwie wizyty w parku wodnym "Tropikana" oraz zwiedzanie i zabawa w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłożu. Ponadto uczniowie spędzili czas na grach i zabawach na terenie ośrodka oraz dyskotece, zorganizowanej przez DJ-ów z klasy VI.

Dodatkową, zupełnie nie zaplanowaną atrakcją był powrót z miasteczka do ośrodka w ulewnym deszczu, kiedy zaskoczyła ich burza :)

Lednica '2011

4 czerwca 2011r. uczniowie naszej Szkoły pod opieką Pań: Izabeli Tkaczyńskiej i Justyny Stopikowskiej oraz Pana Wojciecha Kubickiego uczestniczyli w uroczystościach na Polach Lednickich.

Spotkanie artystów

3 czerwca 2011r. odbyło się spotkanie młodych artystów, występujących w szkolnym przedstawieniu "Pan Tadeusz". Reżyserzy - Pani Dorota Gralla i Dyrektor Krzysztof Sulerzycki - przygotowali dla uczniów miłą, słodką niespodziankę.

Święto Szkoły '2011

26 maja 2011r. odbyła się oficjalna część tegorocznego Święta Szkoły. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej, w obecności wychowawczyni, Pani Marleny Wiśniewskiej oraz grona pedagogicznego i wszystkich uczniów Szkoły, złożyli Przyrzeczenie Uczniów "Orszy". Po wygłoszeniu Kodeksu Uczniów "Orszy" zaprezentowali krótki program artystyczny. Na zakończenie Pan Dyrektor wręczył uczniom pamiątkowe dyplomy.

W tym roku weszła w życie nowa tradycja. Uczniowie klasy VI SP po uroczystości Przyrzeczenia zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Przy okazji spotkania społeczności szkolnej został rozstrzygnięty konkurs na najstarsze wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, ogłoszony przez uczennice klasy II Gimnazjum oraz Panie Marlenę Wiśniewską i Magdalenę Kruzel-Klauza. W konkursie zwyciężyli:

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy dodatkowo upominki.

28 maja 2011r. w Centrum Kultury "Teatr" w Grudziądzu odbyła się artystyczna część Święta Szkoły. Uczniowie, ich Rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni Goście obejrzeli widowisko oparte na motywach najbardziej znanego dzieła Adama Mickiewicza - "Pana Tadeusza".

Podczas antraktu można było obejrzeć wystawy, przygotowane przez uczniów klasy II Gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: XIX-wiecznej mody oraz umundurowania i broni, poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i jego poematowi. Nie zabrakło również Kącika Patrona Szkoły - Stanisława Broniewskiego "Orszy", gdzie Goście mieli okazję dokonać wpisu w Szkolnej Księdze Pamiątkowej.

W przerwie nastąpił także słodki poczęstunek, serwowany przez Radę Rodziców.

UG Grudziądz

24.05.2011

Święto Szkoły w Wałdowie Szlacheckim

Gazeta Pomorska

26.05.2011

Mamy okazję, aby przenieść się w czasy "Pana Tadeusza"

26.05.2011 - Gazeta Pomorska

26.05.2011 - Gazeta Pomorska

Z Wałdowa do Soplicowa

Gazeta Pomorska

29.05.2011

Uczniowie z Wałdowa Szlacheckiego przenieśli się do Soplicowa

Dyrektor Szkoły Krzysztof Sulerzycki serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji Święta Szkoły:

31 maja 2011r. na boisku sportowym przy GOK w Małym Rudniku odbyła się impreza sportowa z okazji Święta Szkoły. Zabawę uczniowie rozpoczęli wspólnym tańcem przy piosence "Macarena".

Uczniowie poszczególnych poziomów edukacyjnych - klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, klasy I-III G - konkurowali w różnych sportowych rozgrywkach. Odbyły się m.in. zawody skoków przez skakankę, rzutów woreczkami do celu, pokonanie toru przeszkód, wyścigi w workach i parami, przeciąganie liny, międzyklasowe rozgrywki gier zespołowych, a dla klas I-III SP dodatkowo konkurs rysunkowy pod hasłem "Wałdowo na sportowo". Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Panią Izabelę Tkaczyńską i uczniów klasy III Gimnazjum.

W przerwie pomiędzy sportowymi zmaganiami uczniowie zostali poczęstowani słodką drożdżówką, natomiast na zakończenie imprezy wszyscy posilili się kiełbaską z grilla.

Trójmiasto "2011

W dniach 25-27 maja 2011r. uczniowie klasy II SP pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej wraz z grupą uczniów ze szkoły w Małym Rudniku przebywali na biwaku szkolnym w Trójmieście.

Pierwszego dnia pobytu dzieci zwiedziły ogród zoologiczny w Gdańsku - Oliwie.

Drugiego dnia dzieci uczestniczyły w rejsie statkiem pirackim po Zatoce Gdańskiej oraz spacerowały po Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie zakupiły pamiątki.

Trzeciego dnia dzieci weszły na latarnię morską w Sopocie, spacerowały po molo, a także ponownie przebywały w Gdańsku - Oliwie, gdzie zwiedziły Park Oliwski im. Adama Mickiewicza oraz wysłuchały koncertu organowego w Katedrze.

Oczywiście nie zabrakło również czasu na zabawę na plaży i kąpiel morską, m.in. w Gdańsku - Orłowie.

Wyścigi kolarskie

23 maja 2011r. w naszej Szkole odbył się gminny wyścig kolarski MTB, w którym nasi uczniowie z klasy V SP zajęli czołowe, punktowane miejsca. Na podium znaleźli się: Anna Kardas, Dawid Sagan, Jesika Czerwińska, Nikola Różyńska. W klasyfikacji ogólnej wszystkich szkół SP nasi uczniowie znaleźli się na I miejscu, pokonując przeciwników znaczącą ilością punktów.

24 maja 2011r. w Mniszku odbył się kolejny wyścig, tym razem rangi powiatowej. Nasi uczniowie (10 uczniów z klas IV-VI) kolejny raz wykazali się sprawnością, zajmując w klasyfikacji gmin również I miejsce.

LA Powiaty

19 maja 2011r. na stadionie Olimpii w Grudziądzu odbyły się zawody powiatowe w LA. Naszą Szkołę reprezentowali: Andrzej Kwiatkowski z kl. I G oraz Dawid Ryba, Adam Kwiatkowscy Kamil Stempski z kl. III G. Najlepiej wypadł Dawid Ryba, który w biegu na dystansie 300m zajął I miejsce i został Mistrzem Powiatu. Sztafeta szwedzka, w skład której także wchodził, zajęła II miejsce.

Piknik Ekologiczny

19 maja 2011r. odbył się XV Gminny i IX Powiatowy Piknik Ekologiczny. Naszą Szkołę reprezentowała grupa uczniów z klasy VI SP pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej.

Impreza rozpoczęła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Później uczestnicy poszli na ekozwiad terenowy, brali udział w Wielkim Teleturnieju Smoka Wawelskiego, układali ekologiczne hasła i wykonywali prace plastyczne, związane z tematem imprezy. Na koniec nastąpił kolejny poczęstunek, tym razem była to pyszna grochówka. Uczestnikom zostały wręczone nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Aktualności sportowe

10 maja 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej walczyli na Stadionie Olimpii w trójboju i czwórboju LA. Uczennice klas V-VI zajęły bardzo dobre II miejsce. Chłopcy z klasy IV po końcowej klasyfikacji zajęli IV miejsce, a starsi z klas V-VI zakończyli rywalizację na V miejscu.

11 maja 2011r. również na stadionie w Grudziądzu odbyła się Gimnazjada w LA. Uczniowie naszej Szkoły zajęli czołowe miejsca w biegu na 100m, 300m, w skoku wzwyż, pchnięciu kulą. Najlepiej wypadł Dawid Ryba (III G), który został Mistrzem Gminy Grudziądz w biegu na 100m, 300m oraz Kamil Stempski (III G), który zajął III miejsce w skoku wzwyż. W pchnięciu kulą Sebastian Pawski (III G) zajął IV m, a Grzegorz Look (I G) w skoku wzwyż - miejsce IV.

"Bo tak trzeba..." - projekt renowacji cmentarza ewangelickiego

W dniach w 28-29 kwietnia 2011r. uczniowie naszej Szkoły pracowali w ramach akcji "Bo tak trzeba...". Pod skrzydłami Stowarzyszenia "Q Przyszłości" wraz z wolontariuszami wycięli i wykopali samosiewy bzu na cmentarzu olęderskim w Białym Borze oraz oczyścili kamienie nagrobne z mchów i porostów. Koordynatorem projektu była absolwentka naszej Szkoły, Aleksandra Nowicka.

Błogosławiony Jan Paweł II

Z okazji zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II - 29 kwietnia 2011r. w Szkole miała miejsce uroczystość przygotowana przez uczniów klasy III Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych na boisku szkolnym odbył się mecz piłki nożnej, w którym oprócz chętnych uczniów wzięli udział również Panowie Krzysztof Sulerzycki i Piotr Dulczewski.

Wieczorem odbyło się przy ognisku spotkanie Nauczycieli i uczniów z Księdzem Proboszczem Markiem Kamińskim. Wszyscy obecni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.

Poranek Wielkanocny

18 kwietnia 2011r. odbył się w Szkole Poranek Wielkanocny, przygotowany przez Koło Teatralne Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Obejrzeliśmy również Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów klasy IV SP, przygotowane przez Pana Wojciecha Kubickiego.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

28 marca 2011r. odbyły się gminne eliminacje 34 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą Szkołę reprezentowały dwie drużyny: SP - Dawid Sagan, Kacper Hapka i Bartosz Franczak z klasy V, G - Szymon Grabowski, Grzegorz Look i Mikołaj Gralla z klasy I. Gimnazjaliści zdobyli podczas eliminacji I miejsce, a tym samym 9 kwietnia wystartowali w turnieju powiatowym, gdzie zajęli miejsce V.

Rajd pieszy "Wiosna w przyrodzie"

9 kwietnia 2011r. SKKT PTTK przy SP nr 5 w Grudziądzu zorganizowało XI Rajd Pieszy "Wiosna w przyrodzie". Celem rajdu było poznanie piękna regionu i okolic Grudziądza oraz czynny wypoczynek na świeżym powietrzu wśród turystycznej braci. Trasa rajdu wyniosła ok. 12 km i wiodła od pętli tramwajowej w Grudziądzu - Tarpnie przez Nową Wieś, Świerkocin, Parski i Mokre oraz Ścieżkę Przyrodniczo - Leśną w Białochowie. Podczas rajdu został przeprowadzony konkurs wiedzy na temat " Rola lasu w przyrodzie".

Naszą Szkołę reprezentowała około 20-osobowa grupa uczniów pod opieką Pani Izabeli Tkaczyńskiej.

Laureat

Uczeń klasy III Gimnazjum, Michał Frela, został laureatem dwóch wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z historii oraz wiedzy o społeczeństwie pt. "Konstytucje polskie - tradycja i współczesność". 7 kwietnia 2011r. podczas gali w Toruniu Michał odebrał nagrodę z rąk Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty.

07.04.2011 - Laureaci konkursów

Materiał filmowy udostępniony dzięki uprzejmości

Telewizji Kablowej Toruń

Wycieczka do Torunia

5 kwietnia 2011r. chętni uczniowie wybrali się na "zaległą" wycieczkę do Torunia - obejrzeli film w kinie oraz spędzili czas w mini aqua-parku.

Konkurs recytatorski

Jak co roku, 2 kwietnia 2011r. odbył się konkurs, którego organizatorem jest Zespół Szkół w Mokrem. Tegoroczne motto konkursu brzmiało: "Podróżnik przeczuwa, że coś pięknego czeka go na skraju świata".

W konkursie recytatorskim naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy II SP - Karolina Różyńska i Paweł Beiger. Obydwoje otrzymali wyróżnienie.

W części plastycznej konkursu udział wzięli: Dorota Kurdziel i Zuzanna Kowalska z klasy I SP oraz Maciej Jaworski i Wiktor Mikulski z klasy V SP. Wiktor zdobył I miejsce.

"Calineczka"

25 marca 2011r. grupa uczniów i rodziców wyjechała do Gdańska, by obejrzeć przedstawienie "Calineczka" w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie.

"Świeżo malowane"

24 marca 2011r. odbył się Gminny Konkurs Plastyczny pn. "Świeżo malowane". Uczniowie naszej Szkoły zajęli w nim również miejsca na podium: Kornelia Kurdziel z klasy V SP - III miejsce, Kamil Stempski z klasy III G - III miejsce, Maciej Adwent z klasy III G - wyróżnienie.

Tenis stołowy

W dniach 22 i 23 marca 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. W turnieju tym uczniowie naszej Szkoły zajęli czołowe, punktowane miejsca:

Powitanie wiosny

21 marca odbył się "Wiosenny kabareton". Występujących uczniów oceniali zarówno uczniowie, jak i grono pedagogiczne. Zabawne scenki i skecze przedstawili:

Poza konkursem wystąpili uczniowie klasy I SP z wierszowaną scenką "Idzie wiosna pomalutku..." oraz Wiktoria Radacka (I SP), której wiersz o wiośnie odczytał Pan Dyrektor.

Tydzień wcześniej w Szkole został ogłoszony konkurs plastyczny "Idzie Pani Wiosna". Do komisji konkursowej wpłynęło wiele prac. Podczas spotkania w pierwszy dzień wiosny zostały ogłoszone wyniki konkursu:

Spotkanie zakończyła Karolina Różyńska (II SP), która przepięknie zaprezentowała wiosenną opowieść o Bambi.

Rajd pieszy "Szlakiem Mikołaja Kopernika" i "Powitanie Wiosny"

19 marca 2011r. odbył się Pieszy Rajd Gwiaździsty X "Szlakiem Mikołaja Kopernika" i XII "Powitanie Wiosny"". Trasa wiodła od Rządza (Pętla Tramwajowa) do Os. Kopernika (SP nr 15). Z naszej Szkoły uczestniczyło w nim 19 uczniów pod opieką Pani Izabeli Tkaczyńskiej. W trakcie rajdu odbył się konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku. Na mecie uczestnicy zostali poczęstowani herbatą i gorącą grochówką.

Puchar EKOTONA

12 marca 2011r. w Węgrowie odbyła się II i III Runda Pucharu EKOTONA w marszach na orientację. Naszą Szkołę reprezentowało 13 uczniów pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej. Zadaniem uczestników było odszukanie wszystkich punktów kontrolnych rozmieszczonych na drzewach i umieszczenie kodów na specjalnej karcie. Po raz pierwszy początkujący zawodnicy udali się do lasu bez pana przewodnika. Aby ułatwić im zadanie, organizatorzy InO oznaczyli trasę czerwonymi wstążeczkami. Po powrocie do bazy czekała na wszystkich gorąca herbata.

Dyskoteka

8 marca 2011r odbyła się dyskoteka z okazji Święta Kobiet. Wszyscy bawili się wspaniale, mimo braku kawiarenki. Odbyło się także parę konkursów, które poprowadzili Karolina (II G) i Piotr (III G). W ramach niespodzianki dla naszych dziewczyn zaśpiewała "gwiazda światowego formatu"... :)

XLII rajd wielodyscyplinowy "Grudziądz wolny"

5 marca 2011r. odbył się kolejny rajd pieszy zorganizowany przez WK PTTK Osesek. Trasa wiodła z Wałdowa Szlacheckiego przez Biały Bór do szkoły w Mniszku (9 km). W wędrówce brało udział 24 uczniów, którzy pod opieką P. Izabeli Tkaczyńskiej dzielnie wędrowali po okolicznych lasach. Szczególne gratulacje należą się uczniom klas I-III SP, którzy bez większego zmęczenia dotarli do mety, gdzie czekała gorąca grochówka. Na miejscu można było porzucać wałkiem na odległość lub postrzelać na szkolnej strzelnicy.

Opowieść o Frycku

3 marca 2011r. Szkołę odwiedziła Pani Krystyna Borucińska - grudziądzka poetka. Uczniom klas I-VI SP Pani opowiedziała o Fryderyku Chopinie, czytając również swoje wiersze.

XX Zimowa InO EKOTONA

26 lutego odbyła się XX Zimowa Impreza na Orientację EKOTONA. Pomimo siarczystego mrozu w zawodach udział wzięli uczniowie klas I-VI SP i Gimnazjum. Ten marsz był wyjątkowy - uczestnicy nie musieli spisywać kodów z drzew, pomników przyrody, lecz odnajdywać właściwe numery bloków na osiedlu Lotnisko. Po powrocie do bazy czekała na nas ciepła zupa i herbata.

1 marca 2011r. odbyło się wręczenie nagród laureatom z naszej Szkoły. II miejsce zdobyli Natalia Kałdowska i Piotr Jurek z klasy III G. W imieniu organizatorów nagrody książkowe i dyplomy wręczyła uczniom Pani Justyna Stopikowska i Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Zabawa karnawałowa

24 lutego 2011r. odbyła się w Szkole zabawa karnawałowa. Najmłodsi bawili się od godziny 16-tej, najstarsi, wraz z przybyłymi absolwentami, bawili się do 20.30.

W pierwszej części imprezy zostali wybrani Królowa i Król Balu: Julia Paprotna z oddziału przedszkolnego oraz Krzysztof Florczyk z klasy I SP. Wyróżnienie otrzymał Sylwester Bugajak z klasy V SP za niecodzienny strój Avatara głównego bohatera znanego filmu.

Pasowanie na czytelników

24 lutego 2011r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klas V i VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przedstawili krótki montaż o książkach. Uczniowie klasy I SP złożyli przyrzeczenie, zaś pasowania dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Marcel Tkaczyński podpisał w imieniu świeżo przyjętych czytelników zobowiązanie, iż przestrzegać będą zasad obowiązujących w bibliotece szkolnej oraz szanować książki.

"Podwieczorek przy mikrofonie czyli co nam w duszy gra"

18 lutego 2011r. w GOK w Małym Rudniku odbyło się niecodzienne przedstawienie. Tym razem na scenie wystąpili nauczyciele z programem artystycznym pt. "Podwieczorek przy mikrofonie czyli co nam w duszy gra". Oprawę muzyczną zapewnił Przyjaciel Szkoły - Pan Zbigniew Poliszczuk wraz z Panią Joanną Błędowską. Gościnnie wystąpił absolwent - Adrian Wiśniewski.

Ideą zorganizowania imprezy było zebranie funduszy, by wspomóc uczniów podczas tegorocznych wyjazdów biwakowych.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji imprezy - Panu Zbigniewowi Poliszczukowi, pracownikom GOK w Małym Rudniku za udostępnienie i przygotowanie sali, Pani Joannie Dulczewskiej za wykonanie dekoracji oraz Rodzicom, którzy zajęli się przygotowanym poczęstunkiem.

Wojewódzki Przegląd Kolęd

22 stycznia 2011r. w Kowalewie Pomorskim odbył się XIII Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych. Martyna Parteka (II G) zdobyła tam I nagrodę w kategorii wiekowej 11-16 lat.

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku, 21 stycznia 2011r., odbyło się uroczyste spotkanie z Babciami i Dziadkami z okazji Ich święta. Uczniowie klas I-III SP zaprezentowali się artystycznie przed Seniorami, przygotowani do występu przez wychowawczynie. Tradycyjnie Babcie i Dziadkowie zostali poczęstowani kawą i słodkościami.

Po raz pierwszy w imprezie uczestniczyli również gimnazjaliści. Uczniowie klasy II G w ramach warsztatów teatralnych pod kierunkiem Pani Doroty Gralla przygotowali scenografię i udźwiękowienie przedstawienia klasy II SP.

Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych

19 stycznia 2011r. odbył się VI Przegląd Kolęd i Piosenek Świątecznych w Małym Rudniku. Naszą Szkołę reprezentowały Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy II Gimnazjum. Śpiewały odpowiednio pieśni: "Maleńka miłość" i "Kolęda żeglarska".

Koncert świąteczny

13 stycznia 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się świąteczny koncert, zorganizowany przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego.

Impreza rozpoczęła się koncertem kolęd w wykonaniu chóru "Tibi Mariae" pod dyrekcją Pani Małgorzaty Gołuńskiej-Michna. Pieśni przeplatano poezją autorstwa jednej z Pań z chóru w wykonaniu członków Koła Teatralnego.

Po krótkiej przerwie miał miejsce recital piosenek świątecznych w wykonaniu wokalistek ze Studia Pana Zbigniewa Poliszczuka, wśród których występowała również uczennica naszego Gimnazjum - Martyna Parteka.

Impreza została uświetniona poczęstunkiem, przygotowanym przez Radę Rodziców.

Karnawał z Majką

13 stycznia 2011r. uczniowie z klas I-IV SP pod opieką Wychowawców udali się do grudziądzkiego Teatru na koncert Majki Jeżowskiej. Zabawa była fantastyczna - wspólnie z artystką dzieci śpiewały i tańczyły.

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2010r. odbyła się szkolna uroczystość świąteczna.

Najpierw uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach, przy stołach, na których oprócz słodkości pojawiła się też tradycyjna wigilijna zupa grzybowa.

Później wszyscy spotkali się, by obejrzeć jasełka, przygotowane przez uczniów klasy IV SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego oraz wspólnie śpiewać kolędy, intonowane przez zespół wokalny pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej. Na zakończenie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył życzenia uczniom i ich Rodzicom oraz Pracownikom Szkoły.

Wigilia w UG

21 grudnia 2010r. w Urzędzie Gminy Grudziądz odbyła się uroczystość świąteczna, którą uświetnili swoim występem uczniowie naszej Szkoły.

Podsumowanie sezonu turystycznego '2010

11 grudnia 2010r. odbył się pieszy rajd podsumowujący sezon turystyczny 2010. Nasi uczniowie wędrowali trasą Grudziądz Tarpno - Nowa Wieś - Klub Garnizonowy, pokonując zaspy śnieżne i brodząc w wysokim śniegu. Było ciężko, ale świetnie się bawiliśmy. Po długim i męczącym marszu dobrnęliśmy do mety, gdzie czekała na nas gorąca herbata i grochówka. Opłacało się, gdyż po raz kolejny otrzymaliśmy nagrodę Komisji Turystyki Pieszej za całokształt pracy w 2010 roku. Zajęliśmy drugie miejsce w kategorii "najlepsza szkoła województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego". Nagroda ta motywuje nas do jeszcze aktywniejszej pracy na trasach rajdów w 2011 roku.

Ludwik Jerzy Kern - mistrz mądrego humoru

6 grudnia 2010r. odbył się coroczny szkolny konkurs recytatorski. Tym razem uczestnicy recytowali wiersze Ludwika Jerzego Kerna.

Jak zawsze konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych. Recytatorów oceniały komisje, pierwsza w składzie: P. Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, P. Dorota Gralla, P. Marlena Wiśniewska oraz druga: P. Renata Jeziorowska, P. Magdalena Kruzel, P. Joanna Błędowska.

Laureatami konkursu zostali:

Rozśpiewane Dzieciaki

5 grudnia 2010r. w Wąbrzeźnie odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej "Rozśpiewane Dzieciaki". Wzięły w nim udział uczennice klasy II Gimnazjum:

Zawody "ORKA"

2 grudnia 2010r. odbyły się zawody pływackie, kończącze uczestnictwo w nauce i doskonaleniu pływania, organizowanej przez GKP ORKA dla uczniów ze szkół z miasta i gminy Grudziądz. Udział w zawodach wzięli uczniowie naszej Szkoły: Julia Rożek, Paulina Kalinowska, Wiktoria Hapka, Radosław Rożek, Kacper Hapka, Dawid Sagan, Dawid Kalinowski, Katarzyna Wiśniewska i Dominika Hapka.

Na podium stanęły:

Poetyckie spotkanie

2 grudnia 2010r. uczniowie klas gimnazjalnych i VI SP spotkali się z poetą - Panem Januszem Kamińskim. Artysta przedstawił krótki monodram. Po występie chętnie odpowiadał na pytania uczniów dotyczące Jego pasji. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, wszyscy z zainteresowaniem słuchali poezji.

Sekcja kolarska w Szkole

26 listopada 2010r. gościliśmy w naszej Szkole przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego z Warszawy, Panów: Mariana Więckowskiego - koordynatora ds. szkolenia młodzieży i Kamila Piaseckiego - asystenta.

W obecności szanownych Gości Panowie: Adam Sieczkowski - Wiceprezes ALKS STAL Grudziądz i Waldemar Chyliński - trener klubowy przekazali Szkole specjalistyczny sprzęt do treningu dla naszych młodych kolarzy.

Treningi chętnych uczniów z klas IV-VI SP odbywać się będą w naszej Szkole pod okiem instruktora sportu kolarskiego - p. Izabeli Tkaczyńskiej, a także dzięki uprzejmości klubu ALKS STAL na hali sportowej w Mniszku lub na Rządzu oraz na basenie.

Dyskoteka andrzejkowa

25 listopada 2010r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV-VI SP i Gimnazjum.

W trakcie zabawy miał miejsce konkurs karaoke. Uczestnicy wystąpili w dwóch kategoriach:

W turnieju wiedzy o konkursie karaoke zwyciężyła absolwentka naszej Szkoły - Daria Makowska. Poza nią udział wzięli: P. Wojciech Kubicki, Oliwia Sentkowska, Oktawia Szymańska i Paulina Żuchowska.

Tradycyjnie już funkcjonowała kawiarenka, którą tym razem zorganizowali uczniowie klasy I Gimnazjum wraz z Rodzicami.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2010r. odbyła się impreza integracyjna dla uczniów klas I-IV Szkoły Podstawowej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Gościnnie bawiły się również dzieci z oddziału przedszkolnego w Rudzie.

Imprezę prowadzili uczniowie klasy III pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej. Uczestnicy zapoznali się z faktami dotyczącymi ustanowienia Światowego Dnia Pluszowego Misia, historią zabawki oraz postaciami różnych misiów z książek i bajek dla dzieci. Dzieci oglądały fragmenty filmów, śpiewały piosenki, tańczyły przy muzyce oraz brały udział w różnych konkursach. W przerwie zjadły śniadanie, zaś na koniec otrzymały "misiowe" światełka odblaskowe i żelki.

Najpiękniejszy Różaniec

19 listopada 2010r. rozstrzygnięto zorganizowany przez Pana katechetę Wojciecha Kubickiego konkurs "Najpiękniejszy Różaniec". Uczniowie klas I-V SP wykonali przepiękne różańce z kasztanów, jarzębiny, masy solnej, orzechów laskowych itp. Oto zwycięzcy konkursu:

Również w radio...

15 listopada 2010r. Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki wziął udział w dyskusji na antenie Radio Maryja.

Radio Maryja

15.11.2010

Doświadczenie życiowe Karoliny w aspekcie dzisiejszej rzeczywistości

Biblio, Ojczyzno moja...

Biblio, Ojczyzno moja,

Biblio, moja ziemio polska (...)

Święto Odzyskania Niepodległości można uczcić w szkole akademią na długiej przerwie. Jednak w Zespole Szkół w Wałdowie Szlacheckim członkowie Koła Teatralnego Gimnazjum i szkolni chórzyści wraz ze swoimi opiekunami postanowili zaprosić na wspólne świętowanie wszystkich Przyjaciół Szkoły.

Coroczne, jesienne spotkania w gościnnych murach Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku stały się już swoistą tradycją. Zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku.

9 listopada 2010r., przy komplecie gości, ze sceny płynęła piękna, choć nostalgiczna muzyka Chopina, przeplatana słowami poezji Romana Brandstaettera i Adama Mickiewicza. Tragiczna historia Polski i jej odwieczne marzenia o niepodległości oraz walka o wolność zostały zilustrowane historycznymi kadrami wielkich bohaterów: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II oraz oficera z Katynia i warszawskich powstańców. Wszyscy oni włożyli wielki wysiłek i poświęcenie, a często oddali życie, za wolność, z której my możemy korzystać, za wartość dziś tak niedocenianą.

Po lirycznym programie młodzieży z Gimnazjum wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Wieczór upłynął w naprawdę miłej atmosferze i nie przypominał w niczym szkolnej akademii, a z pewnością pobudził w każdym z gości poczucie patriotyzmu i przywiązania do ojczystej historii.

Dyrektor Szkoły Krzysztof Sulerzycki złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego listopadowego wieczoru.

(Dorota Gralla)

Gazeta Pomorska

12.11.2010

Patriotyczna nostalgia podczas spotkania w Małym Rudniku

Bezpiecznie na drodze!

26 października 2010r. odbyło się spotkanie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z przedstawicielem firmy Skanska oraz Policji. Goście przedstawili dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a dodatkowo zaprezentowali zagrożenia czyhające na osoby, które nieupoważnione wchodzą na teren wielkiej budowy drogi.

Wszystkie dzieci otrzymały opaski odblaskowe na rękę, a uczniowie klasy I - również przeciwodblaskowe kamizelki.

Rajd pieszy

23 października 2010r. uczniowie SP i klasy I G uczestniczyli w rajdzie pieszym Grudziądz Rządz - Szkoła Podstawowa nr 5. Trasa prowadziła wzdłuż brzegu Wisły, a następnie przez Górę Zamkową do centrum miasta. Podczas marszu towarzyszyła nam wspaniała atmosfera i piękna pogoda. Na końcu wędrówki czekała na nas gorąca herbata i zupa pomidorowa.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Błogosławiona Juta w konkursie Caritas

23 października 2010r.w salach grudziądzkiego Muzeum wręczono 56 nagród w konkursie "Błogosławiona Juta z Chełmży - opiekunka ubogich". Do oceny jury dostarczono prawie 400 prac plastycznych, literackich i multimedialnych. Zwieńczeniem uroczystości było otwarcie wystawy, w czasie której młodzi artyści mogli z dumą prezentować swoje dzieła towarzyszącym im nauczycielom, opiekunom i rodzinom.

Z naszej Szkoły tytuł laureata konkursu otrzymał Piotr Jurek z klasy III G - zajął III miejsce w kategorii gimnazjalnej.

Mistrzostwa Gminy Grudziądz w tenisie stołowym

W dniach 18 i 19 października 2010r. w Małym Rudniku odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w tenisie stołowym. Nasi chłopcy z Gimnazjum zajęli IV miejsce, a dziewczęta III. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej zakończyli zawody na III miejscu.

Pasowanie Pierwszoklasistów

18 października 2010r. odbyło się uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów na uczniów naszej Szkoły. W uroczystości uczestniczyli Nauczyciele na czele z Wychowawczynią - Panią Anną Frela, Rodzice oraz koleżanki i koledzy ze starszych klas.

Uczniowie klasy I przygotowali krótki program artystyczny, udowadniając wszystkim obecnym, że w pełni zasłużyli już na miano Ucznia "Orszy". Następnie złożyli Ślubowanie, a Pan Dyrektor dokonał Pasowania. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Na zakończenie uczniowie wraz z Wychowawczynią i Rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

Życzymy Wam wszystkim na początek

szkolnego roku - samych piątek!

Uczcie się, jak mówicie, "w dechę"

i niech z Was Szkoła ma pociechę!

Marsz na orientację

16 października 2010r. odbyły się III Jesienne Manewry Ekotona "2010. Baza mieściła się na terenie naszej Szkoły. Uczestnicy startowali w kilku kategoriach wiekowych. Celem zawodów było odszukanie wszystkich punktów kontrolnych rozmieszczonych na drzewach oraz przeniesienie kodów na specjalną kartę. Młodsi zawodnicy wyruszyli do lasu pod opieką pana przewodnika Rafała Zbrzeźnego oraz pani Justyny Stopikowskiej. Starsi, po otrzymaniu map, zdani byli tylko na siebie. Po wyczerpujących zmaganiach w lesie na wszystkich czekała gorąca pomidorówka oraz herbata. Pod koniec imprezy organizatorzy wręczyli najlepszym uczestnikom dyplomy i nagrody.

Wspomnienie rocznicy wyboru Papieża Polaka

15 października 2010r. uczniowie klasy VI SP pod przewodnictwem Pana Katechety Wojciecha Kubickiego i Pani Joanny Błędowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji 32 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2010r. spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by świętować z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Mimo, iż dzień ten jest wolny od zajęć dydaktycznych - na scenie odbyła się i lekcja języka polskiego, i lekcja matematyki, a nawet zebranie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego - wszystko oczywiście w zabawnej konwencji.

Za to wszystko, co jeszcze dla nas tajemnicą

(przed nami jeszcze sporo szkolnych lat),

za to składamy Wam dziś wiele życzeń,

z nimi jesienny, najpiękniejszy kwiat!

Oprócz jesiennych kwiatów uczniowie przygotowali również dla Pracowników Szkoły muzyczne upominki.

Marsz na orientację

9 października 2010r. odbyły się w Grupie XXIV Mistrzostwa 1 Ośrodka Szkolenia Kierowców w Marszach na Orientację. W zawodach udział wzięli uczniowie klas I-VI SP i Gimnazjum. Uczestników nie opuszczał dobry humor i piękna, słoneczna pogoda.

Otrzęsiny gimnazjalistów

7 października 2010r. odbyły się otrzęsiny uczniów klasy I Gimnazjum. Organizatorami była klasa II G.

W tym roku organizatorzy postanowili, że otrząsani będą świnkami, zamiast - według dotychczasowych tradycji - kotami :). Na początku "pierwszacy" zostali pomalowani w barwach różu i czerwieni. "Świnkom" przygotowano rozmaite zadania do wykonania: jedzenie pysznego kisielu, przechodzenie przez "Drogę Męki", taniec - wraz z mistrzem tej sztuki, Bartkiem. Po wykonaniu zadań uczniowie klasy I Gimnazjum zostali oficjalnie pasowani przez Pana Dyrektora na gimnazjalistów.

Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka szkolna, podczas której działała kawiarenka zorganizowana przez klasę III G.

Powiatowe wyścigi kolarskie

7 października 2010r. odbył się w Mniszku powiatowy wyścig kolarski. Nasi uczniowie z klasy V SP w składzie: Anna Kardas, Natalia Izdebska, Jesika Czerwińska, Dawid Groszewski, Dawid Sagan i Aleksandra Ziętarska w ogólnej klasyfikacji gmin wywalczyli I miejsce. Indywidualnie Ania zdobyła srebrny medal, Natalia zajęła IV miejsce, a Jesika VII.

Sportowy tydzień

4 października 2010r. walczyliśmy w Mniszku o Puchar Wójta Gminy Grudziądz w wyścigach kolarskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej zajęli III miejsce w podsumowaniu drużynowym.

5 października 2010r. nasze "złote dziewczyny" ze Szkoły Podstawowej zajęły V miejsce na zawodach powiatowych w biegach sztafetowych.

6 października 2010r. chłopcy z Gimnazjum zajęli II miejsce w turnieju piłki nożnej wygrywając dwa mecze, a jeden remisując.

Rajd pieszy

2 października 2010r. odbył się kolejny rajd pieszy. Trasa wiodła od Al.23 Stycznia do Dzikiej Plaży w Mniszku. W rajdzie wzięli udział uczniowie SZkoły Podstawowej. Na trasie przeprowadzony został konkurs ekologiczno-przyrodniczy.

Drużynowe biegi sztafetowe

28 września 2010r. odbyły się w naszej Szkole kolejne zawody sportowe - drużynowe biegi sztafetowe. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta klas V-VI SP. Okazało się, że poziom sprawności naszych dziewcząt jest tak wysoki, iż nie dały dziewczętom z innych szkół żadnych szans.

Sezon rajdów rozpoczęty

25 września 2010r. odbył się po raz 21-szy rajd pieszy "Pamięci Września 1939". Rajd przygotowało Wojskowe Koło Turystyczne PTTK "OSeSeK" z Klubu Garnizonowego.

Uczestniczyli w nim uczniowie i uczennice SP i klasy I Gimnazjum. Rajd rozpoczął się pod szkołą na Lotnisku. Następnie uczniowie szli Lasem Rudnickim do plaży Miejskiej, zbierając po drodze śmieci.

Na plaży w Rudniku odbyły się dwa konkursy. Drużyna naszej Szkoły zajęła III miejsce w konkursie okolicznościowym oraz I miejsce w rzucie granatem na odległość.

Następnie RAJDOWICZE udali się w dalszą drogę na Osiedle Rządz, gdzie każdy uczeń dostał talerz gorącej grochówki.

Jak zwykle wszyscy świetnie się bawili!

Zawody sportowe

Sezon sportowy 2010/2011 rozpoczął się od zorganizowania w naszej Szkole Indywidualnych i Drużynowych Biegów Przełajowych. To już szósty rok, kiedy zajęliśmy się organizacją zarówno zawodów szczebla gminnego, jak i powiatowego, nie tylko w lekkiej atletyce, ale także w kolarstwie górskim. Uczniowie szkól podstawowych walczyli na dystansie 800/1000 m, natomiast młodzież gimnazjalna musiała pokonać dłuższy dystans - 1500/2000m. Nasze uczennice klasy V SP - Anna Kardas i Weronika Zasuń zajęły V i VI miejsce, co daje im awans do zawodów powiatowych w biegach przełajowych.

Czwartki Lekkoatletyczne

Ruszyła XII edycja "Grudziądzkich Czwartków Lekkoatletycznych". Uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej będą rywalizować z uczniami innych szkół w następujących konkurencjach: biegi na 60m, 300m, 600/1000m, skoki w dal, wzwyż, piłeczka palantowa. W sezonie jesiennym spotykamy się na stadionie w Grudziądzu cztery razy: 09.09, 16.09, 21.09, 05.10. Najlepsi uczniowie będą reprezentować Grudziądz w Finale Ogólnopolskich Czwartków w miesiącu czerwcu w Warszawie. Do tej pory najlepsze wyniki osiągnęły uczennice klasy V w skoku w dal - Anna Kardas i Weronika Zasuń, zajmując X i XI miejsce.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2010r. powitaliśmy kolejny rok szkolny - gimnazjaliści o godz. 9.00, zaś uczniowie "podstawówki" o godz. 11.00. Pomiędzy obydwiema uroczystościami uczniowie, Nauczyciele i Rodzice spotkali się w wałdowskiej kaplicy na mszy św. inaugurującej rok katechetyczny.

Zarówno uczniów, jak i Pracowników Szkoły powitał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, zaś w imieniu Rodziców głos zabrała Pani Katarzyna Sikora. Krótki program artystyczny związany z powitaniem Szkoły oraz rocznicą wybuchu II wojny światowej przygotowali uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pani Renaty Jeziorowskiej.

Wycieczka do Warszawy

W dniach 28-29 sierpnia 2010r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy, tym razem tematycznie związana z Rokiem Chopinowskim.

Pierwszego dnia w programie wycieczki znalazło się zwiedzanie dworku w Żelazowej Woli oraz Muzeum Chopina. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu posiłku uczniowie udali się na seans filmowy do kina, natomiast dorośli mieli okazję pospacerować po mieście.

Dzień drugi rozpoczął się mszą św. w kościele pw. Św. Krzyża. Kolejnym punktem programu był plenerowy koncert fortepianowy muzyki Chopina oraz spacer po warszawskich Łazienkach.

Już rano uczestnicy wycieczki spotkali się z Panem Witoldem Broniewskim oraz Jego Żoną i Siostrą, którzy tradycyjnie towarzyszyli nam podczas wizyty na Powązkach.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie