Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2011-2012

Dla Absolwentów Gimnazjum - jeszcze kilka słów od Wychowawcy

Przygotowałam te słowa na dzisiejszy poranek, ale ponieważ umknął mi odpowiedni moment na ich przekazanie, postanowiłam zamieścić je tu, gdzie z pewnością, prędzej czy później, zajrzycie.

Tak długo czekaliście na ten dzień, a teraz jakby jednak trochę żal...

Przed 10. miesiącami ostrzegaliśmy, że czeka Was trudny rok, pełen wytężonej pracy, zwiększonej ilości zajęć i przygotowań do egzaminu. A teraz to wszystko za Wami. Przebrnęliście przez egzaminy i wszelkie klasyfikacje. Faktycznie nie zawsze bywało łatwo. Nawał obowiązków czasem przytłaczał. My, nauczyciele, też zdajemy sobie z tego sprawę. Ale wszystko ma swój sens i cel, po to, abyście właśnie dziś z zadowoleniem mogli oglądać swoje cenzurki.

Myślałam wczoraj o tym, jakimi słowami mam Was dziś żegnać? Moją klasę, zadziorną i niepokorną, czasem przekrzykującą się do granic możliwości, a innym razem wymownie milczącą. Klasę, która nie zawsze była monolitem. A teraz, kiedy się nim stała, nadszedł czas pożegnania. A że pożegnania na ogół nie są przyjemne, bo wiążą się z rozłąką, często z tęsknotą, z przekonaniem, że coś się nieodwracalnie kończy, dlatego też ja nie chcę dziś Was żegnać, chociaż mam świadomość, że nie będziecie od września przekraczać tego szkolnego progu, a zupełnie inne... Chcę, a myślę, że mogę to powiedzieć w liczbie mnogiej, chcemy powiedzieć Wam do zobaczenia, do następnego razu! Do kolejnych spotkań w szkolnym teatrze, czy to na wspólnej scenie, czy na widowni; do spotkań przypadkowych i tych umawianych, do szkolnych zabaw, wycieczek, sportowych rozgrywek i wspólnych prób... Mam nadzieję, że więzi, które się tu zawiązały, będą trwałe. Że będziecie chętnie tu wracać, nie tylko we wspomnieniach.

Kochani, we wtorek życzyłam Wam tego, abyście potrafili w swoim życiu odnaleźć szczęście. Dziś do tych życzeń dołączę jeszcze prośbę, abyście się zbyt mocno nie zmieniali, a byli zawsze sobą: pamiętali o swoich marzeniach i o tym, że są tacy, którzy Wam z całego serca życzą ich spełnienia.

Do zobaczenia!

P.S. Dołączam w prezencie krótki opis moich Uczniów (Was), którego w całości z pamięci dziś niestety nie byłam w stanie przekazać.

Pozdrawiam i całuję Was wszystkich - Dorota Gralla

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

29 czerwca skończył się rok szkolny 2011/2012.

Akademie - dla Gimnazjum i Szkoły Podstawowej - odbyły się w utrudnionych warunkach lokalowych z powodu remontu sali gimnastycznej, niemniej były równie uroczyste jak zawsze.

Podczas części oficjalnej Pan Dyrektor pogratulował uczniom szczęśliwie zakończonego kolejnego roku szkolnego i promocji do następnych klas oraz życzył radosnych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Z podobnymi życzeniami wystąpiły przedstawicielki Rady Rodziców - Panie Joanna Pustuła i Renata Wiśniewska oraz ksiądz kanonik Jerzy Pawłowski. Wychowawcy klas wraz z Dyrektorem wręczyli nagrody i wyróżnienia, listy gratulacyjne Rodzicom wyróżniających się uczniów oraz okolicznościowe dyplomy "Przyjaciela Szkoły" osobom, które w szczególny sposób wspomagały placówkę w minionym roku szkolnym.

Programy artystyczne zaprezentowali uczniowie klas najstarszych, czyli III Gimnazjum i VI SP. Gimnazjaliści przedstawili zabawną wersję bajki o krasnoludkach i królewnie Śnieżce (powtórka sprzed sześciu lat) oraz nostalgiczne wspomnienie lat przeżytych w Szkole. Szóstoklasiści wygłosili montaż humorystycznych tekstów z życia ucznia.

Pożegnanie klasy III SP

27 czerwca 2012r. spotkali się w Szkole Rodzice i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej. Głównym celem spotkania było pożegnanie uczniów klasy III przez wychowawczynię - Panią Renatę Jeziorowską. Przy tej okazji dzieci tej klasy zaprezentowały nostalgiczny montaż słowno - muzyczny, podczas którego niejednemu z Rodziców pociekła łezka... Dodatkowo członkowie Koła Teatralnego przedstawili Rodzicom scenkę pt. "Wróżka Dobra Rada". Po wspólnym odśpiewaniu piosenki "Jak szybko mijają chwile" Rodzice i uczniowie rozeszli się z wychowawczyniami do klas.

Bal Gimnazjalny

26 czerwca 2012r. odbył się pierwszy Bal Gimnazjalny, rozpoczynający nową, sympatyczną tradycję szkolną. Imprezę zorganizowali Rodzice uczniów klasy III Gimnazjum, kończących edukację w naszej Szkole. Zaproszeni zostali nauczyciele, pracownicy i przyjaciele Szkoły oraz uczniowie młodszych klas gimnazjalnych.

Przed oficjalnym otwarciem balu, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki, absolwenci podziękowali za wspólnie spędzone lata. Pożegnała się z nimi wychowawczyni - Pani Dorota Gralla, wręczając pamiątkowe upominki. Podziękowała również Rodzicom uczniów za współpracę. W imieniu Rodziców głos zabrała Pani Hanna Przanowska.

Później rozpoczęła się zabawa przy suto zastawionym stole i muzyce. W przerwach uczennice klasy III Gimnazjum - Klaudia Ciesielska, Estera Pustuła, Martyna Parteka i Marysia Przanowska - zaprezentowały utwory muzyczne, przygotowane specjalnie na tą okazję. Akompaniował im starszy kolega - Karol Biernacki. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ szkolnego kabaretu "KaWał".

W muzeum

20 czerwca 2012r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej udali się do grudziądzkiego Muzeum na zajęcia edukacyjne związane z poznawaniem kultury kaszubskiej. Później obejrzeli w kinie film "Goryl Śnieżek w Barcelonie".

Wybory do SU

20 czerwca 2012r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. O funkcję przewodniczącego Szkoły Podstawowej ubiegało się pięciu kandydatów. Do głosowania przystąpiło 87 uczniów. Największym poparciem wśród społeczności uczniowskiej cieszył się Dominik Załęski z klasy IV, który uzyskał 39 głosów. Drugie miejsce zajął Paweł Szewa z klasy V z liczbą głosów 22.

W Gimnazjum do głosowania przystąpiło 59 osób, które dokonały wyboru spośród trzech kandydatów. Przewodniczącą Szkoły została Aneta Biernacka z klasy I, którą poparło 25 osób, natomiast jej zastępcą Nikodem Pustuła z klasy VI SP z liczbą głosów 16.

Wybory były tajne i przebiegały bez zakłóceń.

W przyszłym roku szkolnym opiekę nad Samorządami Uczniowskimi sprawować będą: Pani Marlena Wiśniewska w Szkole Podstawowej oraz Pan Piotr Dulczewski w Gimnazjum.

Biwaki i wycieczki Szkoły Podstawowej

4 czerwca 2012r. uczniowie klasy II SP udali się na wycieczkę do Torunia. W grodzie Kopernika spacerowali Starówką, obejrzeli seans w Planetarium oraz płynęli statkiem po Wiśle. Dodatkową atrakcją wyjazdu był fakt, iż podróż odbyli pociągiem - niektórzy jechali nim po raz pierwszy :)

14 czerwca 2012r. grupa najmłodszych uczniów wraz z przedszkolakami udała się na wycieczkę do Torunia. Jako że miasto znane jest z pierników - nie mogło obyć się bez wizyty w Muzeum Piernika, gdzie dzieciom zaprezentowano proces pieczenia tychże oraz samodzielnie mogły uformować i upiec pierniczek. Kolejnym przystankiem było toruńskie Planetarium, gdzie dzieci obejrzały seans pt. "Cudowna podróż". Niestety, z powodu ulewy nie można było spacerować po mieście, tak więc po posiłku w Mc Donalds wycieczkowicze wrócili do Wałdowa Szlacheckiego.

W dniach od 13 do 15 czerwca 2012r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej przebywali na biwaku w Mikoszewie. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, udali się na spacer w miejsce ujścia Wisły oraz spędzili czas na zabawie na plaży. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Muzeum Stutthof w Sztutowie, zabawie w mini-zoo w Jantarze oraz konsumpcji pysznych lodów w kawiarence. Trzeciego dnia biwakowicze zażyli kąpieli słonecznej i wodnej na plaży w Stegnie, a w drodze powrotnej zatrzymali się w Malborku, gdzie oglądali zamek krzyżacki i przejechali się kolejką wąskotorową wokół Malborka.

W dniach 18-19 czerwca 2012r. odbył się biwak klas IV-VI SP w Toruniu. Pierwszy dzień poświęcono zwiedzaniu ciekawych miejsc miasta. Uczniowie pod kierunkiem przewodnika spacerowali po Starym Mieście, zaś po obiedzie odbyła się lekcja historii połączona ze zwiedzaniem Fortu IV z przewodnikiem. Wieczorem miało miejsce ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz podchody nocne. Nietypową atrakcją był nocleg w warunkach "polowych" w Forcie IV. Dzień drugi uczniowie spędzili swobodnie, pod opieką wychowawców.

Czwartki LA

W finale miejskim Czwartków La, które odbyły się 4 czerwca 2012r., naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy VI SP:

Wizyta u Wróżki

31 maja 2012r., z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, członkowie Koła Teatralnego klas I-III SP przedstawili społeczności Szkoły Podstawowej i Przedszkola inscenizację pt. "Wróżka Dobra Rada".

IX Prezentacje Muzyczne

31 maja 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyły się IX Prezentacje Muzyczne Szkół Gminy Grudziądz. Naszą Szkołę reprezentował uczeń klasy I Gimnazjum - Szymon Kamiński, który zdobył II miejsce, wykonując dwa utwory z gatunku "dance" na keybordzie.

Gimnazjada LA

21 maja 2012r. miała miejsce Powiatowa Gimnazjada LA. Naszą Szkołę reprezentowała Nikola Różyńska z klasy I G. W biegu na 800 m zajęła I miejsce i tym samym otrzymała awans na zawody wojewódzkie, które odbyły się 31 maja 2012r. w Świeciu.

Biwaki gimnazjalne

W dniach 27-29 maja 2012r. odbył się biwak klasy III Gimnazjum. Młodzież i wychowawcy byli w Sopocie, gdzie zaplanowali wiele atrakcji. W pierwszym dniu biwaku odbył się rejs statkiem z Sopotu na Hel oraz krótki spacer po Półwyspie Helskim, gdzie uczestnicy odwiedzili miejscowe fokarium. Kolejnego dnia wybrali się do Sopockiego Aquaparku oraz do sławnej restauracji "Grycan" na lody. Wieczorem wszyscy poszli do kina na film "Mroczne Cienie". Dopełnieniem wspaniałych atrakcji był czas wolny spędzony na wieczornych spacerach po molo, wspólnym karmieniu łabędzi i puszczaniu latawca na plaży. Z pewnością tegoroczny biwak należał do najlepszych biwaków klasy III Gimnazjum.

Natomiast w dniach 28-29 maja 2012r. uczniowie klas I i II Gimnazjum pod opieką wychowawców przebywali na biwaku szkolnym w Toruniu. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, wyruszyli do Parku linowego na Barbarce. Następnie udali się do kina na seans filmowy pt. "Mroczne cienie". Wieczorem wybrali się na basen. Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Zaczął się bardzo aktywnie, od zwiedzania najciekawszych zakątków Starego Miasta, gdzie uczestnikom towarzyszyła Pani Przewodnik, która w ciekawy sposób zapoznała ich z historią miasta. Po wyczerpującej wędrówce udali się do Planetarium i Geodium.

Marsze na orientację

26 maja 2012r. odbyła się kolejna Impreza na orientację zorganizowana przez Klub Imprez na Orientację Ekoton przy Oddziale PTTK w Grudziądzu. Naszą Szkołę reprezentowało 15 uczniów. Baza rajdu mieściła się w wałdowskiej Szkole.

Początkujący zawodnicy wyruszyli do lasu pod opieką Pana przewodnika oraz Pani Justyny Stopikowskiej. Bardziej doświadczeni uczestnicy zdani byli tylko na siebie. Pod koniec imprezy każdy mógł skosztować pysznego tortu, ponieważ w tym dniu Klub "Ekoton" obchodził 20-lecie swojego istnienia.

Dzień Mamy

25 maja 2012r. z okazji Dnia Matki uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią, Panią Renatą Jeziorowską zaprosili swoje Mamy na przedstawienie "Dlaczego woda morska jest słona?". Przy okazji przedstawienie obejrzeli uczniowie z klas I-IV SP.

Mamy zrewanżowały się swoim dzieciom słodkim poczęstunkiem.

Święto Szkoły '2012

Gdyby nie ty, Warszawo, gdyby nie ty,

gdyby nie Wisła szara, w Łazienkach bzy,

Starówka, Wola, Praga, gdyby nie sny w oflagach,

że witam cię, Warszawo, tak jak matkę syn,

odjechałbym, Warszawo, w szeroki świat,

włóczęgi nie poniechał, wolny jak wiatr.

Chcę patrzeć tu, Warszawo, z twych okien na świat.

Ty we mnie cuda sprawiasz, ty Warszawo, ty Warszawo...

Gdyby nie ty, Warszawo, czym ja bym żył?

Krwawiłaś mi cegłami, starta na pył,

lecz upór twój, odwaga uczyły z losem zmagań,

dziś ptaków chmurka biała świeci w niebie twym.

Gdyby nie ty, Warszawo, nie kochałbym

dziewczyny, co się zjawia w pejzażu twym.

Tu dom mój zmartwychwstawał i dobrze mi w nim.

Ty smutków mnie pozbawiasz, ty Warszawo, ty Warszawo...

19 maja 2012r. w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Doroty Gralla i Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego zaprezentowali przedstawienie muzyczne pt. "Gdyby nie ty Warszawo...". Widowisko przygotowane zostało w ramach realizowanego w Szkole projektu - "W naszej Szkole dzieci się nie nudzą". Wzięły w nim udział również dzieci uczestniczące w zajęciach koła wokalnego i tanecznego.

W przerwie miał miejsce "słodki" poczęstunek.

24 maja 2012r. odbyła się w Szkole coroczna uroczystość Przyrzeczenia Uczniów Orszy. W obecności Pana Dyrektora, grona nauczycielskiego oraz całej społeczności uczniowskiej wychowawczyni klasy VI Szkoły Podstawowej, Pani Magdalena Kruzel-Klauza, odebrała Przyrzeczenie od swoich wychowanków.

Po części oficjalnej uczniowie klasy VI przedstawili montaż poetycki "Nigdy więcej wojny".

Na zakończenie uczennice klasy III Gimnazjum - Klaudia Ciesielska, Martyna Parteka i Estera Pustuła - zaprezentowały piękne interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej oraz fragmenty listów bohaterów lektury "Kamienie na szaniec".

I Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej Linowo '2012

18 maja 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej reprezentowali naszą Szkołę w I Powiatowym Konkursie Poezji Patriotycznej. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Starosta Powiatu Grudziądzkiego oraz Wójt Gminy w Świeciu nad Osą. W kategorii dzieci od 6 do 9 lat zaprezentowała się Zuzanna Rejowska z klasy II SP recytując wiersz Jana Babicza pt. "Warszawiak".

W kategorii dzieci od lat 10 do 13 wystąpił Nikodem Pustuła z klasy VI SP, który recytował wiersz Antoniego Słonimskiego pt. "Alarm". Za swoją interpretację został nagrodzony I miejscem.

Mistrzostwa w Czwórboju i Trójboju LA

10 maja 2012r. odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz w Czwórboju i Trójboju LA szkół podstawowych. Naszą Szkołę reprezentowali chłopcy i dziewczęta z klas IV-VI SP. Drużyna dziewcząt w czwórboju zajęła I miejsce i tym samym otrzymała awans na zawody powiatowe. W klasyfikacji indywidualnej Wiktor Mikulski z klasy VI zajął zaszczytne I miejsce.

17 maja 2012r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego. Reprezentujące naszą Szkołę uczennice klasy VI SP w klasyfikacji drużynowej zajęły III miejsce.

Kabaret KaWał na "Kieszeni Scenicznej '2012"

W dniach 14-16 maja 2012r. na deskach grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr odbyły się coroczne (od 2004r.) konfrontacje teatralne "Grudziądzka Kieszeń Sceniczna 2012" - impreza o zasięgu regionalnym, adresowana do amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych, która w tym roku zakończyła się 18 maja uroczystą galą z udziałem laureatów.

Po lokalnym sukcesie kwietniowego występu chłopcy z klasy II Gimnazjum zawiązali szkolny kabaret pod nazwą "KaWał", którego członkami zostali: Mikołaj Gralla, Jakub Rynkowski, Tomasz Dobek, Andrzej Kwiatkowski, Paweł Paprotny. O opiekę poproszono Pana Piotra Dulczewskiego.

W celu sprawdzenia się na dużej scenie - 15 maja szkolni kabareciarze udali się na "Kieszeń Sceniczną" do grudziądzkiego teatru. W programie, który pokazali, znalazły się dwa skecze z Kabaretu "Dudek" ("U doktora" i "Sęk"), oraz dwie piosenki z "Kabaretu Starszych Panów" ("W czasie deszczu dzieci się nudzą", oraz "Tanie dranie"). Jedną z piosenek gościnnie zaśpiewała koleżanka z klasy IIIG - Marysia Przanowska.

16.05.2012 - Gazeta Pomorska

16.05.2012 - Gazeta Pomorska

My jesteśmy tanie dranie!

Wiwat Maj!

Witaj majowa jutrzenko,

świeć naszej polskiej krainie,

uczcimy ciebie piosenką,

która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj...

30 kwietnia 2012r. odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż przygotowali uczniowie klas V i VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Teksty i wiersze przeplatały się z pieśniami w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pod kierunkiem Pani Joanny Błędowskiej.

Chorym dzieciom

25 kwietnia 2012r. uczniowie klasy III SP pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej zagościli w Grudziądzu w Domu Dziecka przy ul. Mikołaja z Ryńska oraz w Szpitalu Miejskim na oddziale dziecięcym. Przedstawili tam swoją sztukę teatralną pt. "Morska bajka" oraz ciekawą interpretację wierszy Wiesława Drabika. Mali widzowie byli zachwyceni mile spędzonym czasem, który pozwolił im chociaż na chwilę przenieść się w inny wymiar czasu i przestrzeni. Natomiast nasi mali aktorzy mieli kolejną okazję udoskonalić swój artystyczny warsztat.

Konkurs Interpretacji Teatralnej Dzieci i Młodzieży

Konkurs Interpretacji Teatralnej Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem jest "Baj Pomorski", odbył się 18 kwietnia 2012r. w Toruniu. Konkurs powstał z myślą o zachęceniu uczniów do aktywnego współuczestnictwa w życiu kulturalnym. Celem imprezy była prezentacja zdolności interpretatorskich dzieci i młodzieży.

Nasze młode artystki z klasy III SP - Karolina Kałdowska i Karolina Różyńska zachwyciły swoim przekazem artystycznym interpretowanych przez siebie wierszy zarówno jurorów jak i widownię. Świadczyły o tym gromkie brawa i słowa pochwały aktorów - jurorów.

Wiosenny kabareton

17 kwietnia 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się "Wiosenny kabareton", przygotowywany w ramach projektu gimnazjalnego przez uczniów z klasy II Gimnazjum: Mikołaja Gralla, Andrzeja Kwiatkowskiego, Jakuba Rynkowskiego, Tomasza Dobka, Pawła Paprotnego. Chłopcy przedstawili znane skecze kabaretowe, ubarwione piosenkami z Kabaretu Starszych Panów. Do swojego przedstawienia zaprosili "śpiewające" Koleżanki z klasy III Gi: Martynę Partekę, Klaudię Ciesielską, Marysię Przanowską i Esterę Pustułę oraz Anetę Biernacką i Jakuba Jagielskiego z klasy I G.

W drugiej części imprezy miał miejsce mini-recital absolwentki naszej Szkoły - Moniki Beiger, która zaprezentowała własne kompozycje, a także "muzyczne wspomnienie" uczniów i absolwentów, którzy śpiewali piosenki z minionych przedstawień szkolnych.

Gośćmi specjalnymi na scenie byli: Pan Piotr Dulczewski i Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Instrumentalną oprawę całości zapewnił absolwent - Karol Biernacki.

W przerwie Goście zostali poczęstowani pączkami oraz kawą i herbatą.

Recytatorskich sukcesów gimnazjalistek ciąg dalszy...

16 kwietnia 2012r. nasze gimnazjalistki uczestniczyły w Konkursie Interpretacji Teatralnej, organizowanym już po raz IX przez toruński teatr Baj Pomorski. Wzięli w nim udział gimnazjaliści z całego województwa. Cieszymy się z sukcesu naszych uczennic, tym bardziej, iż jest on podwójny, ponieważ Estera Pustuła i Klaudia Ciesielska (z klasy III G) zajęły III miejsce eq aequo :) Spotkało nas również miłe wyróżnienie, którym była udzielona ze sceny pochwała z ust przewodniczącego jury, podkreślającego szczególny klimat, jaki stworzyły w czasie swojego występu obie dziewczyny.

Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

14 kwietnia 2012r. w Łasinie odbył się Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym szczebla powiatowego. Elementami konkursu były: test teoretyczny, dotyczący zasad bezpieczeństwa oraz sprawdzian praktyczny z jazdy na rowerze i udzielania pierwszej pomocy. Startowała w nim drużyna uczniów naszej Szkoły z klasy II G w składzie: Grzegorz Look, Jakub Rynkowski i Szymon Grabowski. Chłopcy, którzy byli zwycięzcami konkursu gminnego, tym razem zajęli IV miejsce.

Poezja sztuką malowana

14 kwietnia 2012r. w Radzynie Chełmińskim odbył się XXV rejonowy konkurs recytatorski, zatytułowany tym razem "Poezja sztuką malowana". Wzięło w nim udział ponad czterdziestu uczestników. Naszą Szkołę reprezentowały Klaudia Ciesielska i Martyna Parteka z klasy III G. Dziewczęta zostały zauważone przez jury - Klaudia zajęła IV miejsce, Martyna zdobyła wyróżnienie.

Wiosna w przyrodzie

14 kwietnia 2012r. odbył się XII Rajd Pieszy "Wiosna w przyrodzie". Około 10-cio kilometrowa trasa rajdu, podczas którego można było przy sprzyjającej aurze obserwować pierwsze oznaki wiosny, przebiegała przez Nową Wieś, Świerkocin, Mokre i Białochowo.

Nasi uczniowie brali udział w konkursie tematycznym pn. "Rola lasu w przyrodzie".

Na mecie tradycyjnie odbyło się ognisko, w którym zdrożeni uczestnicy piekli kiełbaski.

Laureat konkursu Poznawaj Polskę '2011

W marcu dotarła do Szkoły miła informacja o sukcesie ucznia klasy II Gimnazjum - Mikołaja Gralli, który znalazł się z trzecim wynikiem w gronie laureatów konkursu internetowego Poznawaj Polskę '2011, organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi.

Jedną z nagród było spotkanie i pobyt laureatów w Warszawie w dniach 11-13 kwietnia 2012r., w ramach którego odbyło się wręczenie dyplomów i nagród, zwiedzanie stolicy, wizyta w teatrze, a także warsztaty w Domu Historii i Centrum Sztuki Współczesnej.

Konkurs odbywał się w Internecie i składał się z trzech rund. Uczestnicy odpowiadali na pytania testowe, które dotyczyły ogólnej wiedzy o Polsce z dziedzin takich jak historia, literatura, geografia, polityka, życie codzienne, kultura, sport, sławni ludzie itp.

W ostatniej rundzie finaliści redagowali rozprawkę na jeden z 15-tu tematów podanych przez organizatorów. Konkurs trwał od listopada 2011r. do lutego 2012r.

Poranek Wielkanocny

Tradycyjnie, w ostatnim dniu przed feriami wiosennymi - 4 kwietnia 2012r., odbył się Poranek Wielkanocny. Członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pań Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej przedstawili montaż tekstów, wierszy i pieśni związanych tematycznie z Wielkanocą. Na zakończenie Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim zgromadzonym serdeczne życzenia świąteczne.

Świeżo malowane

4 kwietnia 2012r. Gminny Ośrodek Kultury w Małym Rudniku zorganizował V Gminny Konkurs Plastyczny "Świeżo malowane". Celem konkursu była integracja i aktywizacja dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gminnych w dziedzinie plastyki, doskonalenie warsztatu artystycznego wykonawców, a także promowanie najlepszych artystów szkół gminnych.

W konkursie nasi uczniowie brali udział jako wykonawcy indywidualni w trzech kategoriach:

Technika wykonania prac - wydzieranka i stworzenie z niej wiosennej kolorystycznie, przestrzennej kompozycji - okazała się trudnym zadaniem artystycznym dla wszystkich uczestników.

Droga Krzyżowa

30 marca 2012r. odbyła się coroczna Droga Krzyżowa, którą poprzedziła krótka uroczystość przy obelisku poświęconym płk Konstantemu Druckiemu-Lubeckiemu, przygotowana przez uczniów Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

30 marca 2012r. odbyły się gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu drogowego. Drużyna Szkoły Podstawowej w składzie: Kacper Hapka, Dawid Sagan i Kacper Wikliński (z klasy VI) zajęła II miejsce, zaś drużyna Gimnazjum w składzie: Grzegorz Look, Jakub Rynkowski i Szymon Grabowski (z klasy II) - miejsce I. Obydwie drużyny przygotowywały się do zawodów pod kierunkiem Pana Piotra Dulczewskiego.

Dzień Wiosny

21 marca 2012r. odbył się w Szkole Dzień Wiosny, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.

Po kilku godzinach planowych zajęć lekcyjnych wiosenna impreza rozpoczęła się oglądaniem wystawy zgromadzonych zbiorów uczniów. Młodzi kolekcjonerzy zaprezentowali najprzeróżniejsze rzeczy - pluszaki, klocki Lego, muszle, kaktusy, a nawet... zwierzęta :)

Po zwiedzeniu wystawy wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej. Zabawę rozpoczął występ laureatek konkursu "Złote Usta". Następnie chętni uczniowie zaprezentowali swoje zainteresowania i talenty, np. muzyczne. Później miał miejsce pokaz karate w wykonaniu uczniów, będących członkami klubu sztuk walki. Imprezę zakończyło przedstawienie kabaretowe w wykonaniu uczniów Gimnazjum.

Tenis stołowy

19 marca 2012r. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Gminy Grudziądz w Tenisie Stołowym szkół gimnazjalnych. Naszą Szkołę reprezentowali:

"Złote Usta"

16 marca 2012r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie odbył się XIII Powiatowy Przegląd Poezji "Złote Usta". Uczestnicy, wyłonieni w konkursach gminnych, startowali w pięciu kategoriach wiekowych. Gminę Grudziądz reprezentowały uczennice naszej Szkoły, które również w Łasinie weszły na podium.

W kategorii klas III-IV SP Karolina Kałdowska z klasy III zdobyła I miejsce.

W kategorii klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Marysia Przanowska z klasy III zajęła I miejsce, natomiast miejsce II zajęła Aneta Biernacka z klasy I.

Osiągnięte wyniki cieszą tym bardziej, iż poziom tegorocznych prezentacji był bardzo wysoki.

Gminny konkurs recytatorsko - plastyczny

10 marca 2012r. w Zespole Szkół w Mokrem odbył się gminny etap konkursu recytatorsko - plastycznego pod hasłem "Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości". Uczestniczyli w nim laureaci etapu szkolnego, którzy również na wyższym etapie zajęli miejsca na podium:

Wycieczka do Kwidzyna

7 marca 2012r. odbyła się wycieczka do Kwidzyna, której uczestnikami byli uczniowie biorący udział w konkursie teatralnym, zorganizowanym podczas ferii zimowych w grudziądzkim Muzeum. Wycieczkę poprowadził Pan Marian Wesołowski, pracownik Muzeum. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie Małgorzata Kowalewska i Izabela Tkaczyńska.

W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Zamku w Kwidzynie, zajęcia plastyczne związane z opowieścią Pani Przewodnik, zwiedzanie Krypty Wielkich Mistrzów Krzyżackich, a w drodze powrotnej - spacer po mini-zoo w Stadninie Koni w Miłosnej. Uczestnicy wycieczki otrzymali również drobne pamiątki z Kwidzyna.

Konkurs recytatorski

1 marca 2012r, odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego pod hasłem "Każdy rodzaj sportu niesie za sobą bogaty skarbiec wartości".

Konkurs został przygotowany przez Panie: Dorotę Gralla i Marlenę Wiśniewską. W komisji zasiedli: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki (przewodniczący), Panie Renata Jeziorowska i Izabela Tkaczyńska oraz Organizatorki.

W konkursie wzięło udział wielu uczniów z klas młodszych i starszych. Uczestnicy przedstawili ciekawe interpretacje wierszy o tematyce sportowej. Szczególne brawa należą się uczniom z klasy III SP za wręcz teatralne występy. Laureaci I i II miejsc będą reprezentować naszą Szkołę w konkursie gminnym, który odbędzie się w Zespole Szkół w Mokrem.

Wyniki konkursu:

Konkurs Przedmiotowy z Biologii

29 lutego 2012r. odbył się wojewódzki etap Konkursu Przedmiotowego z Biologii organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Martyna Parteka z klasy III Gimnazjum została laureatką.

Piotruś Pan w lesie

24 lutego 2012r. w grudziądzkim Muzeum odbyło się podsumowanie "białych wakacji", których jednym z elementów był konkurs teatralny pn. "Piotruś Pan", promujący postawy proekologiczne, przeznaczony dla szkół, kółek plastycznych, świetlic.

Jedyną grupą, która zgłosiła się na konkurs, byli uczniowie naszej Szkoły, w związku z tym wystąpiliśmy ze swoim przedstawieniem w ostatni dzień ferii. Grupa uczniów z klas I-IV SP pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej zaprezentowała scenkę pt. "Piotruś Pan w lesie". Za udział w konkursie otrzymaliśmy nagrody indywidualne w postaci albumów oraz nagrodę zbiorową - wyjazd do muzeum na Zamku w Kwidzynie.

24.02.2012

TVK SM w Grudziądzu

Grudziądzki Serwis Informacyjny (frag.)

25.02.2012 - Nowości

25.02.2012 - Nowości

Oj, działo się w Muzeum!

25.02.2012 - Nowości

25.02.2012 - Nowości

Sonda Nowości

Kino w Szkole

15 lutego 2012r. w Szkole miały miejsce seanse filmowe. Najstarsi uczniowie przygotowali zestaw filmów dla różnych grup wiekowych. W trzech salach, z wykorzystaniem tablic multimedialnych, chętni uczniowie oglądali filmy, a w przerwie pomiędzy seansami zjedli posiłek.

Niestety, z powodu trudnych warunków pogodowych, nie doszedł do skutku wyjazd do Torunia na basen.

Bal karnawałowy

10 lutego 2012r. odbył się bal karnawałowy. Dyskdźokejem gościnnie był Pan Artur Majrowski, który prowadzi w Szkole zajęcia taneczne. Jak zawsze działała kawiarenka, tym razem zorganizowana przez uczniów, Rodziców i Wychowawczynię klasy III G. Impreza została okraszona kabaretowym występem w wykonaniu członków Koła Teatralnego Gimnazjum.

Pasowanie na czytelnika

9 lutego 2012r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej.

Część artystyczną przygotowali członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej (kl. V-VI). Zaprezentowali montaż na temat książek i czytelnictwa oraz scenkę teatralną "O warszawskim Bazyliszku".

Później nastąpiło pasowanie "pierwszaków" na czytelników, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Najmłodsi członkowie biblioteki szkolnej dostali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek.

Od dziś jesteśmy jak wielka rodzina,

dziś Wasza z książką przygoda się zaczyna.

Książki Was nigdy nie zawiodą,

a w życiu nieraz Wam pomogą!

Tenis stołowy

2 lutego 2012r. odbyły się Gminne Zawody Drużynowe w Tenisie Stołowym. Uczniowie naszego Gimnazjum w składzie: Martyna Parteka, Karolina Laskowska, Damian Ząbek (kl. III G) i Sebastian Ząbek (kl. I G) zajęli II miejsce. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej: Paulina Laskowska, Alina Jurek, Nikodem Pustuła i Kacper Ząbek zajęli IV miejsce.

Polski Internet

20 stycznia 2012r. we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Polski Internet" w konkursie na najlepszą stronę internetową. Nasza szkolna witryna została laureatem w kategorii szkół podstawowych.

XVIII Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych

20 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Łasinie odbył się XVIII Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych, w którym udział wzięli również uczniowie naszej Szkoły, zajmując IV miejsce. Zaprezentowali "Jasełka", przygotowane pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego, z oprawą muzyczną Pani Joanny Błędowskiej.

Święto Seniorów

19 stycznia 2012r. tradycyjnie odbyła się w Szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej jak zawsze ugościli Seniorów, częstując Ich herbatką i słodkościami oraz przygotowali scenki teatralne:

Marsze na orientację

14 stycznia 2012r. Klub Imprez na Orientację Ekoton przy Oddziale PTTK w Grudziądzu zorganizował I Lokalną Imprezę na Orientację Ekotona 2012. Bazą imprezy było I Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu. Trasa wiodła uliczkami grudziądzkiej Starówki. Z naszej Szkoły w imprezie brało udział 12-tu uczniów.

Zanim uczestnicy wyruszyli w teren, odbyło się podsumowanie rywalizacji w ramach Pucharu Ekotona 2011 w Marszach na Orientację. Nasza Szkoła zajęła III miejsce w kategorii TD.

Wigilia szkolna

22 grudnia 2011r. był ostatnim dniem w Szkole przed świętami i nowym rokiem. Pożegnaliśmy się tradycyjnie - podczas spotkań klasowych z wychowawcami oraz uroczystości ogólnoszkolnej, oglądając jasełka przygotowane przez uczniów klas V i VI SP pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

"Życzymy Wam serca jak opłatek"

18 grudnia 2011r. w grudziądzkim Teatrze odbyła się uroczystość świąteczna pt. "Dziewczynka z zapałkami - czyli opowieść od serca". Sztuka była oparta na motywach znanych wszystkim baśni Hansa Christiana Andersena. W scenariuszu wykorzystano również fragmenty wyjątkowej poezji ks. Jana Twardowskiego.

Akcja tej najbardziej wzruszającej baśni rozgrywa się w wigilijny wieczór. Nasza mała bohaterka jest zmuszona przez biedę nawet teraz sprzedawać zapałki, w głodzie i chłodzie. Pozostawiona samej sobie znikąd nie ma pomocy, nie mówiąc już o odrobinie miłości. Zziębnięta, zapada kilkakrotnie w odrętwienie... czy sen? Sama nie wie, czy śni, czy też widzi na jawie: prawdziwe, rodzinne święta z opłatkiem i przy choince, swoją ukochaną Babcię, za którą tak tęskni i, co jest w naszym przedstawieniu wyjątkowe, przenosi się nawet do krainy Królowej Śniegu. Jest na skraju wyczerpania - samotna wśród obojętności innych.

Czego jest w nas więcej: egoizmu czy empatii? Czy w przedświątecznym ferworze zajęć dostrzegamy jeszcze prawdę Bożego Narodzenia? Czy potrafimy przejść obojętnie obok nieszczęśliwego i głodnego dziecka? Nie, nie potrafimy, taka już ludzka natura. Dlatego zmieniamy dziś klasyczne zakończenie tej smutnej opowieści i nie pozwalamy, "aby DOBRO umarło". Naprawiajmy wspólnie nasz świat - na scenie i w życiu...

(Dorota Gralla)

W spektaklu zaprezentowało się: koło teatralne gimnazjalistów ("Dziewczynka z zapałkami"); koło teatralne klas I-III ("Królowa Śniegu"); koło wokalne (kolędy i pastorałki); koło taneczne (partie taneczne śnieżynek, taniec na "łyżwach").

Przedstawienie odbyło się w ramach realizowanego w Szkole projektu - "W naszej Szkole dzieci się nie nudzą".

Po przerwie, podczas której serwowano ciepłe napoje oraz cukierki i świąteczne ciasteczka, upieczone przez uczennice Gimnazjum, odbył się koncert pieśni świątecznych w wykonaniu grudziądzkiego chóru "Tibi Mariae".

VI Halowe Mistrzostwa Reprezentacji Gmin Powiatu Grudziądzkiego

13 grudnia 2011r. w hali GKS OLIMPIA w Grudziądzu odbyły się powiatowe halowe zawody lekkoatletyczne dla szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu grudziądzkiego. Naszą Szkołę reprezentowali:

Opowieść o stanie wojennym...

13 grudnia 2011r., z okazji 30-tej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, odbył się krótki apel dla uczniów Gimnazjum i starszych klas Szkoły Podstawowej, podczas którego Nauczyciele opowiedzieli uczniom o tamtym czasie...

Podsumowanie sezonu turystyczno - krajoznawczego 2011 w Grudziądzu

10 grudnia 2011r. odbyło się podsumowanie sezonu turystyczno - krajoznawczego 2011 w grudziądzkim Oddziale PTTK.

W wyniku rywalizacji, odbywającej się na podstawie przyjętego regulaminu, wyróżniono pucharami i dyplomami osiem szkół podstawowych, trzy gimnazja, cztery szkoły ponadgimnazjalne oraz trzy szkoły startujące w kategorii "szkoły województwa kujawsko - pomorskiego". Nasza Szkoła kolejny raz zajęła zaszczytne I miejsce, jako najlepsza szkoła województwa kujawsko - pomorskiego i pomorskiego.

Ponadto Komisja Turystyki Pieszej grudziądzkiego Oddziału PTTK uhonorowała specjalnymi pucharami najmłodszych uczestników pucharowych zmagań, uczniów z klas I-III ze szkół podstawowych. Nasi najmłodsi turyści również zostali dostrzeżeni.

"Mikołajkowe spotkanie z Andersenem" - konkursy literackie i polonistyczne

Tegoroczny "Mikołajkowy" konkurs literacki odbył się pod hasłem baśni Hansa Christiana Andersena. Jak zawsze - najmłodsi uczniowie czytali, starsi opowiadali, zaś najstarsi - w tym roku zaangażowali się w przygotowanie prezentacji postaci baśniopisarza.

Konkurs poprzedziło przedstawienie teatralne, oparte na treści dwóch baśni Andersena: "Calineczka" i "Księżniczka na ziarnku grochu", przygotowane przez "najmłodsze" Koło Teatralne pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej. To samo przedstawienie zostało zaprezentowane dzień wcześniej Rodzinom członków Koła.

Nie obyło się oczywiście bez wizyty Mikołaja, który porozmawiał z dziećmi, troszkę odpytał i rozdał słodkie upominki.

W "Mikołajkowym" konkursie literackim miejsca na "podium" zajęli:

Przy okazji zostały wręczone nagrody uczniom, którzy zajęli najlepsze miejsca w konkursach organizowanych w listopadzie z okazji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Marsz na orientację

26 listopada 2011r. odbyła się V Runda Pucharu Ekotona 2011 w Marszach na Orientację. Baza mieściła się w Zespole Szkół w Mokrem. Naszą Szkołę dzielnie reprezentowało 7 osób z klas: II, IV oraz VI SP. Uczestnicy musieli pokonać trasę o długości 3 km oraz zdobyć wszystkie punkty kontrolne.

Andrzejki

Dzień 25 listopada 2011r. minął pod znakiem wróżb i zabawy z okazji tradycyjnych dni wróżb - "Katarzynek" i "Andrzejek".

Już od rana w gabinecie Pana Dyrektora przyjmowała Wróżka, przepowiadając chętnym, co czeka ich w przyszłości.

Po południu odbyła się dyskoteka, którą poprowadzili DJ-je z klasy II G - Mikołaj i Grzegorz. Bawiący się mogli skosztować pyszności, jakie pojawiły się w kawiarence, zorganizowanej przez uczniów klasy II Gimnazjum wraz z wychowawczynią, Panią Justyną Stopikowską i Rodzicami.

Światowy Dzień Misia

25 listopada 2011r. uczniowie klasy I SP zostali zaproszeni do Przedszkola na obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Wspólna zabawa polegała na wykonywaniu różnych zadań konkursowych w grupach. Dzieci same podzieliły się na zespoły i budowały domki dla misiów, układały obrazki oraz kolorowały "misiowe" emblematy. W nagrodę za grzeczną zabawę każde dziecko otrzymało pluszowego misia. Na zakończenie wszyscy zatańczyli ze swoimi misiami, a przedszkolaki odśpiewały piosenkę "Abra-kadabra".

"Pinokio"

W dniach 22 i 23 listopada 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej oglądali w grudziądzkim Teatrze przedstawienie "Pinokio". Ciekawostką jest, iż główną rolę zagrał absolwent naszej Szkoły - Adrian Wiśniewski.

Konkurs jesienny

17 listopada 2011r. zakończył się konkurs jesienny dla Szkoły Podstawowej. W ramach konkursu najmłodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne, zaś starsi - tworzyli formy poetyckie.

Święto 11 Listopada

11 listopada 2011r. w Kościele Parafialnym w Sarnowie odbyła się uroczysta Msza Św. związana ze Świętem Niepodległości. Jednocześnie dzień ten był świętem Patrona Parafii - św. Marcina, a Msza Św. - odpustem parafialnym.

Pod pomnikiem pomordowanym na cmentarzu parafialnym zostały złożone kwiaty. W imieniu społeczności naszej Szkoły uczynili to uczniowie: Roksana Różyńska z klasy V SP oraz Nikola Różyńska i Szymon Kamiński z klasy I G.

Wyjazd do Teatru

9 listopada 2011r. uczniowie klas gimnazjalnych pojechali do grudziądzkiego teatru na spektakl pt. "Niemcy" w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego.

Akcja dramatu ma miejsce w czasie II wojny światowej. Dzieło przedstawia losy niemieckiej rodziny podzielonej przez wojnę. Ojciec jest profesorem, który nie chce mieć nic do czynienia z wojną. Z powodu tej wojny, którą rozpętali jego rodacy, zerwał ze wstydu kontakty z innymi profesorami z Europy. Córka jest artystką koncertującą na całym świecie. Jej wojna w niczym nie przeszkadza. Matka i syn - funkcjonariusz Gestapo, są ślepo zapatrzeni w Hitlera i jego ideologię. W sztuce zostały poruszone problemy moralne, ukazujące różny stosunek Niemców do wojny.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu uznali, że spektakl był wartościowy i poruszający.

Święto Niepodległości

9 listopada 2011r. odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Montaż poetycko - muzyczny przedstawili członkowie Koła Teatralnego Szkoły Podstawowej pod kierunkiem Pań Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

W naszej Szkole dzieci się nie nudzą...

Od 1 września 2011r. Stowarzyszenie "Q PRZYSZŁOŚCI", działające w Wałdowie Szlacheckim, realizowało na rzecz Zespołu Szkół projekt pn. "W naszej szkole dzieci się nie nudzą".

Rajd pieszy "Odzyskanie Niepodległości 1918"

5 listopada 2011r. odbył się XXII rajd wielodyscyplinowy "Odzyskanie Niepodległości 1918", którego celem było uczczenie 93 rocznicy odrodzenia się państwowości polskiej. W rajdzie uczestniczyło 27 uczniów ze Szkoły Podstawowej i 1 uczeń Gimnazjum. Uczniowie pracowali z mapą, uczyli się odczytywania na niej znaków i odległości. Po powrocie do bazy otrzymali ciepły posiłek w postaci grochówki i herbaty.

Wśród nas jest mors!

Kacper Hapka, uczeń klasy VI SP, jest członkiem Grudziądzkiego Klubu Morsów. Dla zdrowia zdecydowanie wybierze kąpiel w wodzie o temperaturze 10 st. C niż picie tranu :)

Zaduszki

2 listopada 2011r. w naszej Szkole odbyła się akademia z okazji Zaduszek. Mogliśmy obejrzeć piękny montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV-VI SP, przygotowany pod kierunkiem Pań Marleny Wiśniewskiej i Joanny Błędowskiej.

Rajd pieszy

22 października 2001r. odbył się XI rajd pieszy "Szlakiem Wojska Polskiego II RP". Z naszej Szkoły uczestniczyło w nim 12 uczniów pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej.

Celem wędrówki było uczczenie pamięci poległych żołnierzy, poznanie pomników związanych z Wojskiem Polskim oraz rozbudzanie więzi patriotycznych z własnym regionem. Trasa rajdu wiodła od pętli tramwajowej w Tarpnie, przez Nową Wieś, Świerkocin, Parski, na Stare Miasto. Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy rajdu złożyli kwiaty. Podczas rajdu odbył się konkurs na temat historii Wojska Polskiego.

Rajd okazał się wspaniałym, aktywnym spędzeniem wolnego czasu. Pogoda dopisała, humory uczestnikom - również, a w bazie czekał na nich ciepły posiłek i słodki deser.

Otrzęsiny gimnazjalistów

20 października 2011r. odbyły się otrzęsiny uczniów klasy I Gimnazjum, które zorganizowali o rok starsi koledzy i koleżanki.

Pierwszacy byli tym razem nie tak jak zwykle "kotami", lecz "osiołkami". Przed rozpoczęciem otrzęsin "osiołki" zostały przez organizatorów przygotowane do zabawy.

Otrzęsiny składały się z czterech konkurencji: picia mleka na czas, quizu z wiedzy o Szkole, wyścigu szczurów oraz tunelu strachu. Wszyscy przeszli przygotowane konkurencje pomyślnie. Poza tym każdy "osiołek" narysował portret swojej Wychowawczyni, Pani Janiny Maliszewskiej i Jej go wręczył.

Po wykonaniu zadań nadszedł czas na "oderwanie oślich ogonków" i pasowanie, którego dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Tuż po otrzęsinach rozpoczęła się dyskoteka, na którą zaproszono również pozostałych uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz została otwarta kawiarenka, gdzie funkcję szefa kuchni oraz obsługi pełnił Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki.

Wycieczka do Torunia

19 października 2011r. uczniowie klas IV-VI SP udali się na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym etapem była wizyta w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, gdzie uczniowie uczestniczyli w seansie pt. "Wirująca Ziemia".

Następnie wszyscy udali się do kina Cinema City na seanse filmowe: uczniowie klas IV i V obejrzeli film "Mniam!", zaś szóstoklasiści - film "Trzej Muszkieterowie".

Dzień Papieski

17 października 2011r. uczciliśmy pamięć Papieża Jana Pawła II. Grupa uczennic Gimnazjum pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego przygotowała krótki montaż, na który składały się informacje o Karolu Wojtyle oraz teksty poetyckie. Na zakończenie wszyscy odśpiewali pieśń "Barka".

IV Jesienne Manewry Ekotona

15 października 2011r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej brała udział w marszu na orientację, zorganizowanym przez Klub Imprez na Orientację EKOTON przy Oddziale PTTK w Grudziądzu.

Pasowanie Uczniów klasy I SP

Również 13 października 2011r. odbyło się uroczyste Pasowanie Uczniów klasy I Szkoły Podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. W obecności Pana Dyrektora, Nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów oraz Rodziców pierwszoklasiści ślubowali na Sztandar Szkoły oraz złożyli Przyrzeczenie.

Jestem małym Polakiem, uczę się w szkole polskiej. Przyrzekam uczyć się pilnie. Przyrzekam szanować wszystkich, którzy pracują w Szkole po to, aby nam było w niej dobrze. Będę starał się być dobrym kolegą. Będę przyjacielem zwierząt i roślin. Chcę swoją nauką i zachowaniem sprawić radość Rodzicom, Nauczycielom oraz swojej Ojczyźnie - Polsce.

Ślubujemy!

My, uczniowie klasy pierwszej, zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej Szkoły.

Przyrzekamy!

Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki dokonał Pasowania uczniów.

Po uroczystości pierwszoklasiści udali się do swojej klasy, gdzie czekał na nich poczęstunek, przygotowany przez Rodziców.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2011r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Koło Teatralne przygotowało program artystyczny, składający się z dwóch części.

W części pierwszej przedstawiono historię obchodów Dnia Edukacji oraz zaprezentowano teksty poetyckie, liryczne.

Część druga była kabaretowa w swym nastroju. Składały się na nią scenki oparte o popularne programy telewizyjne: "Mam talent", "Jak Oni świerkają" oraz "Taniec z belframi". Gościem specjalnym programu był absolwent Szkoły - Adrian Wiśniewski, który wystąpił w roli... Kory!!!

Zgromadzona publiczność - nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni Goście - doskonale się bawiła.

Rajd jesienny

8 października 2011r. pod opieką Pań Izabeli Tkaczyńskiej i Renaty Jeziorowskiej odbył się jesienny rajd dla uczniów klas I-V SP po okolicy. W marszu wzięło udział 24 uczniów, którzy w dobrych humorach i wspaniałej atmosferze przeszli 8 km. Na trasie rajdu uczniowie wzięli udział w quizie przyrodniczym, a po jego zakończeniu, już w Szkole zjedli kiełbaskę z grilla.

Powiatowe Biegi Sztafetowe

5 października 2011r. odbyły się w Łasinie Powiatowe Biegi Sztafetowe uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Naszą Szkołę i Gminę reprezentowała sztafeta uczennic z klas IV i VI SP, która zajęła zaszczytne II miejsce, przegrywając w wyrównanej walce z gospodarzami.

Gminne zawody w piłkę nożną

3 października 2011r. odbyły się na boiskach GOK-u w Małym Rudniku gminne zawody chłopców SP i Gimnazjum w piłkę nożną. Po wyrównanej walce nasi uczniowie z Gimnazjum znaleźli się na III miejscu, zaś ze Szkoły Podstawowej - na IV.

Gminne zawody w biegach sztafetowych

28 września 2011r. odbyły się zawody SP i Gimnazjum w biegach sztafetowych. Reprezentacje naszej Szkoły zajęły następujące miejsca:

IV runda Pucharu EKOTON-a 2011

24 września 2011r. odbyła się IV runda Pucharu EKOTON-a 2011 w Marszach na Orientację. Organizatorem rajdu był Klub Imprez na Orientację Ekoton przy Oddziale PTTK w Grudziądzu. Bazą imprezy był Rudnik - Plaża Miejska w Grudziądzu.

Tylko jedna grupa uczniów z naszej Szkoły startowała w kategorii pucharowej, lecz bez skutku. Opiekunem rajdu była Pani Justyna Stopikowska.

Powiatowy wyścig kolarski

22 września 2011r. w Grudziądzu - Mniszku odbył się Powiatowy Wyścig Kolarski uczniów szkół podstawowych. Uczniowie naszej Szkoły, reprezentujący Gminę Grudziądz, w klasyfikacji zespołowej zajęli I miejsce. Indywidualnie:

Gminny wyścig kolarski

21 września 2011r. odbył się w naszej Szkole gminny wyścig kolarski szkół podstawowych. Uczniowie naszej Szkoły w klasyfikacji ogólnej znaleźli się na II miejscu. Indywidualnie czołowe miejsca zajęli:

Do wyścigu powiatowego zakwalifikowało się siedmioro uczniów naszej Szkoły.

Zawody Powiatowe w Biegach Przełajowych

19 września 2011r. odbyły się w Łasinie Powiatowe Biegi Przełajowe uczniów SP i Gimnazjum. Uczennica naszej Szkoły, Nikola Różyńska (IG), została Mistrzynią Powiatu w kategorii Gimnazjum, a Weronika Zasuń (VI SP) zajęła III miejsce.

XXII rajd pieszy "Pamięci Września - 1939"

17 września 2011r. Wojskowe Koło PTTK "OSeSek" Oddział PTTK w Grudziądzu zorganizowało XXII rajd pieszy "Pamięci Września - 1939". Trasa rajdu wiodła od ul. Lotniczej (pętla MZK) poprzez Księże Góry do Fortu w Lasku Miejskim (ok. 12km).

Celem rajdu było uczczenie 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bohaterstwa żołnierza polskiego, poznanie piękna regionu grudziądzkiego, a także czynny wypoczynek.

W trakcie rajdu można było zwiedzać bunkry, a także odbył się konkurs historyczny na temat fortyfikacji Grudziądza. Na zakończenie można było zjeść grochówkę i napić się gorącej herbaty.

Naszą Szkołę reprezentowała 35-osobowa grupa uczniów pod opieką Pani Renaty Jeziorowskiej i Pana Wojciecha Kubickiego.

Inauguracja zawodów sportowych

15 września 2011r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zawody sportowe. Nasza Szkoła zorganizowała Mistrzostwa Gminy Grudziądz w biegach przełajowych szkół podstawowych i gimnazjów.

Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca i zdobyli medale:

Oprócz nagrodzonych sześcioro uczniów zdobyło awans na zawody powiatowe: Radosław Kwiatkowski (V SP), Kornelia Kurdziel (V SP), Anna Kardas (VI SP), Katarzyna Rzepka (I G), Roksana Różyńska (I G), Damian Ząbek (III G).

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2011r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny.

Uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Martyna Parteka, która szczególnie ciepło powitała najmłodszych uczniów.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pani Anny Freli.

Wycieczka do Warszawy

30 sierpnia 2011r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy.

Wyjazd nastąpił wczesnym rankiem.

W stolicy uczestnicy spotkali się z Panią Anną Trojanowską i Panem Witoldem Broniewskim, by razem z Nimi Uczcić minutą ciszy pamięć Patrona Szkoły przy Jego mogile na Powązkach.

Kolejnym punktem wycieczki była kilkugodzinna wizyta w Centrum Nauki Kopernik, a następnie spacer po warszawskiej Starówce.

Powrót do Szkoły nastąpił w późnych godzinach nocnych i tu czekała na chętnych następna, niecodzienna atrakcja - nocny seans filmowy oraz nocleg w Szkole.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie