Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2014-2015

Obóz harcerski w Wińcu

W dniach 4-10 lipca 2015r. zuchy z 22 Gromady Zuchowej "Wesołe elfy" oraz harcerze z 52 Drużyny Harcerskiej "Remus" przebywali na obozie harcerskim w Wińcu na Mazurach. Baza harcerska znajdowała się nad samym jeziorem.

Podczas obozu uczestnicy odbyli "podróż" pn. "W siedem dni dookoła świata". Każdego dnia "zwiedzali" inne państwa, a dzięki różnorodnym zajęciom mieli okazję poznać ich kulturę, zwyczaje, popularne potrawy, tańce itp. Wyruszyli m.in. do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Indii, Japonii.

Każdego dnia miały również miejsce zajęcia sportowe, ogniska, śpiewanki oraz pląsy. Nie zabrakło także kąpieli w jeziorze, pływania kajakami oraz żaglówkami. Jedną z atrakcji dla harcerzy starszych była gra nocna, polegająca na wykradaniu flagi harcerzom z innego obozu.

Opiekę nad zuchami i harcerzami podczas obozu pełniły dh. Agnieszka Figurska oraz dh. Justyna Stopikowska.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

26 czerwca 2015r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Jak zawsze, podczas części oficjalnej zostali uhonorowani najlepsi uczniowie oraz mistrzowie sportu. Części artystyczne przygotowali uczniowie klas: III Gimnazjum, VI i Ib Szkoły Podstawowej.

Pożegnanie Szkoły

25 czerwca 2015r. wszyscy uczniowie uczestniczyli we Mszy św. kończącej mijający rok katechetyczny, która odbyła się w kaplicy w Wałdowie Szlacheckim. Następnie spotkali się w Szkole, gdzie pod opieką wychowawców porządkowali sale lekcyjne oraz spożyli wspólny posiłek przy ognisku.

Wręczenie chust zuchom z "Wesołych elfów"

24 czerwca 2015r. odbyła się wspólna zbiórka harcerzy z zuchami. Podczas zbiórki wszyscy udali się do lasu na podchody. Najważniejszym punktem tego dnia była uroczystość wręczenia zuchom z "Wesołych elfów" chust z barwami gromady.

Prezentacje Muzyczne

22 czerwca 2015r. uczennica klasy VI SP Karolina Kałdowska wzięła udział w Prezentacjach Muzycznych w GOK w Małym Rudniku, wykonując utwory "Hallelujah" i "Dmuchawce, latawce, wiatr".

Biwak w Jarosławcu

W dniach od 18 do 20 czerwca 2015r. uczniowie klas I i II Gimnazjum pod opieką wychowawczyń - Pań Doroty Gralla i Izabeli Tkaczyńskiej bawili się na biwaku w Jarosławcu w ośrodku wczasowym "Gryfia". Czas spędzili na grach i zabawach sportowych, kąpielach w basenie, grillowaniu, dyskotece oraz dwóch wycieczkach - do Darłowa i Ustki.

Wycieczka do Gniewu

19 czerwca 2015r. uczniowie klas IV i VI SP pod opieką Pań Marleny Wiśniewskiej i Magdaleny Kruzel-Klauza uczestniczyli w wycieczce do Gniewu, gdzie z przewodnikiem zwiedzili zamek, odbyli żywą lekcję historii pn. "Historia oręża polskiego", wędrowali po warsztatach dawnych rzemieślników oraz obejrzeli widowisko multimedialne (gra świateł) pn. "Wakacje z duchami", które zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie.

Biwak we Wierzchach

W dniach od 17 do 19 czerwca 2015r. uczniowie klasy V SP pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej przebywali na biwaku w miejscowości Wierzchy w ośrodku kolonijno - wczasowym "Kometa". Do dyspozycji mieli boisko do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, siatkówkę plażową oraz plac zabaw, a także drobne atrakcje, takie jak zjazd na linie czy trampolina. Dwukrotnie udali się na pieszą wycieczkę do pobliskiego Tlenia, brali udział w różnych grach terenowych, spędzali czas przy wieczornych ogniskach.

Plener u Styperka

17 czerwca 2015r. uczniowie klasy III SP udali się na III Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski, poświęcony pamięci twórcy ludowego Waldemara Styperka, odbywający się w domu zmarłego rzeźbiarza pod patronatem Jego żony - Danuty Styperek.

Wycieczka do Juraparku

17 czerwca 2015r. uczniowie klas I SP przebywali na wycieczce w Solcu Kujawskim, gdzie spędzili dzień pełen atrakcji i zabawy w Juraparku.

Piknik rodzinny

15 czerwca 2015r. w Parku Wiejskim w Wałdowie Szlacheckim odbył się piknik rodzinny, w którym uczestniczyli uczniowie klas I SP oraz członkowie Koła Teatralnego z klas II i III SP wraz ze swymi rodzinami. Impreza rozpoczęła się od krótkiego przedstawienia, przygotowanego przez dzieci dla rodziców, związanego tematycznie z minionym Dniem Mamy i zbliżającym się Dniem Taty. Następnie zaprezentowała się grupa wokalna pod kierunkiem P. Zbigniewa Poliszczuka. Występy zakończył taniec uczniów klasy Ib.

Po części "rozrywkowej" miała miejsce część "piknikowa". Wszyscy spędzili czas na miłych rozmowach oraz poczęstunku, przygotowanym przez rodziców, dzieci uczestniczyły też w zabawach plenerowych.

Imprezę zorganizowały Panie Iwona Maciulewicz i Małgorzata Kowalewska.

Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej

13 czerwca 2015r. na boiskach przy Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu odbył się Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej. W turnieju brało udział 18 par, w tym uczeń naszej Szkoły - Marcel Tkaczyński (kl. V SP), który wraz ze swoim Tatą zajął III miejsce.

Biwak w Gdyni

W dniach od 9 do 11 czerwca 2015r. uczniowie klasy III SP przebywali na biwaku w Gdyni. Opiekę sprawowali: Pani Anita Wesołowska i Pan Wojciech Kubicki.

Wycieczka do Malborka

9 czerwca 2015r. uczniowie klasy II SP pod opieką Pań Anny Frela i Janiny Maliszewskiej udali się na wycieczkę do Malborka. Głównym punktem programu było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego, ale uczestnicy wycieczki spacerowali też po mieście, gdzie obejrzeli piękne zabytki.

Lednica '2015

6 czerwca 2015r. młodzież z całej Polski zgromadziła się na Polach Lednickich koło Gniezna, gdzie hasłem przewodnim spotkania było"W imię Ducha świętego". XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000 jest trzecim spotkaniem przygotowującym do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami "W Imię Ojca" i "W imię Syna".

Spotkaniom na Lednicy tradycyjnie towarzyszyła bogata symbolika. W tym roku symbolami spotkania były kadzidło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Od godz. 13.00 młodzież modliła się podczas nabożeństwa pokutnego. Po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 17.00 odbyły się kolejne tematyczne części spotkania: ziemia, woda, ogień i wiatr. Podczas części "Ziemia" nastąpiło rozsypanie ziemi na Polach Lednickich na znak zrozumienia, że jest to symboliczny dom każdego z uczestników spotkania. "Woda" była okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i ofiarowaniem wody symbolizującej Ducha Świętego. Eucharystii na Lednicy o godz. 19.30 przewodniczył metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przed północą młodzież wzięła udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie dokonała symbolicznego wyboru Chrystusa w swoim życiu, po północy natomiast przeszła przez Bramę III Tysiąclecia. Naszą wspólnotę uczniowską reprezentowali: Wiktoria Hapka, Jakub Janicki, Aleksandra Mróz, Radosław Rożek, Jarek Rzepka, Dominik Sentkowski, Kamil Simson, Tomasz Szewa, Agata wiśniewska i Dominik Załęski (kl. I G), Izabela Rosinke i Hanna Rzepka (kl. II G), Łukasz Całka, Bartosz Franczak, Alina Jurek, Kornelia Kurdziel, Ewelina Majorkiewicz i Roksana Różyńska (kl. III G), zaś opiekę sprawowali: Pane Izabela Tkaczyńska i Justyna Stopikowska oraz Pan katecheta Wojciech Kubicki.

Wycieczka zuchowa do Grudziądza

3 czerwca 2015r. gromada zuchowa "Wesołe elfy" pojechała na wycieczkę do Grudziądza. W ramach wycieczki dzieci uczestniczyły w grze miejskiej. Ich zadaniem było m. in. szukanie ukrytych w mieście listów. Podczas spaceru zuchy zwiedziły Grudziądz. Na koniec gry zuchy zakopały na Błoniach Nadwiślańskich "Kapsułę czasu" ze swoimi marzeniami i planami na przyszłość. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Święto Szkoły '2015

30 maja 2015r. w Centrum Kultury "Teatr" w Grudziądzu miała miejsce I część tegorocznego Święta Szkoły.

Najpierw uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w obecności Gości specjalnych - Pana Witolda Broniewskiego i Jego Córki oraz Pani Teresy Dangel - Pana Dyrektora, nauczycieli, Rodziców i innych Gości złożyli uroczyste Przyrzeczenie Uczniów "Orszy".

Następnie zgromadzeni widzowie obejrzeli spektakl "Romeo i Julia" na motywach dramatu Wiliama Szekspira, a także wybrane sceny z poprzednich przedstawień teatralnych, których tematem wiodącym była miłość. Na scenie wystąpili uczniowie Gimnazjum oraz absolwenci Szkoły. Całość wyreżyserowali Pani Dorota Gralla i Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki przy współpracy z Panem Krzysztofem Rotnickim - polonistą, reżyserem, animatorem kultury, instruktorem amatorskiego ruchu artystycznego. Oprawę muzyczną zapewnił Pan Zbigniew Poliszczuk.

Podczas przerwy miał miejsce słodki poczęstunek, przygotowany przez Radę Rodziców, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klasy VI SP.

Dzień 31 maja 2015r. rozpoczął się Mszą św. oraz krótką uroczystością przy obelisku płk Konstantego Druckiego - Lubeckiego. Później Goście udali się na spacer po Grudziądzu i obiad w towarzystwie nauczycieli.

1 czerwca 2015r. - świąteczny Dzień Sportu został połączony z obchodami Dnia Dziecka. Oprócz rozgrywek sportowych uczniowie otrzymali słodki poczęstunek i posiłek przy ognisku. Na zakończenie imprezy wszyscy spotkali się z grudziądzkimi żużlowcami.

Wyścigi kolarskie

29 maja 2015r. nasza Szkoła była współorganizatorem wyścigu kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Grudziądz. W wyścigu wzięli udział uczniowie i uczennice z klas IV-VI SP. W klasyfikacji drużynowej zajęli I miejsce, zdobywając 95 pkt, II miejsce SP Piaski - 60 pkt, III miejsce SP Mokre - 57 pkt. Indywidualnie na podium stanęły:

1 czerwca 2015r. na terenie Osiedla Rządz w Grudziądzu odbył się Powiatowy Wyścig Kolarski. Brali w nim udział uczniowie i uczennice klas IV-VI SP. Iga Wiklińska (V SP) i Ewelina Czerwińska (IV SP) zajęły II miejsce.

Spotkanie z Ocalonym

28 maja 2015r. z gimnazjalistami spotkał się Pan Andrzej "Kogut" Sowa - były członek legnickiego zespołu Maria Nefeli, były narkoman, który dziś głosi świadectwo swojego nawrócenia oraz prowadzi programy profilaktyki uzależnień wśród młodzieży.

Piknik ekologiczny

27 maja 2015r. w Szkole Podstawowej w Węgrowie odbył się XIX Gminny i XIII Powiatowy Piknik Ekologiczny. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa w Węgrowie. Naszą Szkołę reprezentowała grupa uczniów z klas V i VI SP pod opieką Pani Justyny Stopikowskiej.

Po oficjalnym otwarciu pikniku odbyła się prezentacja szkół. W dalszej części imprezy dzieci świetnie bawiły się wykonując prace plastyczne. Następnie uczestnicy udali się na "ekozwiad terenowy". Trasa biegła lasem i parkiem w pobliżu szkoły w Węgrowie. Podczas marszu uczestnicy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą i ekologiczną przy stanowiskach rozmieszczonych wzdłuż trasy. Po powrocie wszyscy mieli okazję najeść się pieczoną w ognisku kiełbaską. Nie zabrakło również zmagań sportowych czy prac manualnych, polegających na tworzeniu figurek z nikomu niepotrzebnych odpadów, jakimi były plastikowe butelki, puszki oraz gazety. Kolejnym poczęstunkiem był bigos. Na zakończenie imprezy młodzież otrzymała atrakcyjne upominki oraz dyplomy. Każda ze szkół zabrała ze sobą dwie sadzonki drzew przekazane przez Nadleśnictwo Jamy. W tym roku były to klony oraz lipy.

Świeżo malowane

26 maja 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbył się coroczny konkurs pn. "Świeżo malowane". W tym roku prace plastyczne uczestnicy dedykowali mamom. Naszą Szkołę reprezentowali:

Dzień Matki w klasie II SP

26 maja 2015r. z okazji najpiękniejszego dnia w roku - Dnia Matki - uczniowie klasy II SP zorganizowali uroczystość, na którą zaprosili swoje ukochane Mamusie. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki, składały najserdeczniejsze życzenia, wręczały laurki i własnoręcznie wykonane upominki. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnego "Sto lat". Po części artystycznej była kawa, herbata i ciasto oraz zostały przeprowadzone konkursy, które wcześniej przygotowały dzieci wraz z wychowawczynią - panią Anną Frela. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze.

Czwórbój i trójbój LA

22 maja 2015r. w Grudziądzu odbyły się zawody w LA uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Uczniowie i uczennice klas IV-VI SP reprezentowali naszą Szkołę w czwórboju i trójboju LA. Dziewczęta zajęły II miejsce, a chłopcy - V miejsce.

Rok Życia Konsekrowanego

20 maja 2015r. z okazji Roku Życia Konsekrowanego, trwającego od 30 listopada 2014r. (pierwsza niedziela Adwentu) do 2 lutego 2016r., w naszej Szkole gościła Siostra Tadeusza Frąckiewicz, pochodząca ze zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Zakonnica bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy misyjnej w Kamerunie wśród dzieci i młodzieży.

Powiatowe Zawody w LA

19 maja 2015r. na Stadionie Olimpia w Grudziądzu odbyły się zawody w LA szkół gimnazjalnych. Naszą Szkołę reprezentowali najlepsi sportowcy z klas I-III Gimnazjum. II miejsce w biegu na 100 metrów zajął Damian Pawłowski (III G). Był on również członkiem sztafety, która zajęła II miejsce. Na IV miejscu w skoku w dal zawody ukończyła Roksana Różyńska (III G).

Harcerska Impreza na Orientację

16 maja 2015r. 52 DH "Remus" z Wałdowa Szlacheckiego zorganizowała harcerską Imprezę na Orientację pn. "Ino mi się nie zgub!" W imprezie wzięły udział wszystkie drużyny harcerskie i gromady zuchowe z V Szczepu "Żywioły". Celem uczestników marszu na orientację było pokonanie pieszo wyznaczonej trasy i odnalezienie w terenie punktów kontrolnych, oznaczonych na mapie dostarczonej przez organizatora. Uczestnicy imprezy pokonywali trasy o różnych poziomach trudności. Najlepszymi w kategorii "Harcerze" okazali się: Kamil Maziarz i Mateusz Majorkiewicz (kl. VI SP) oraz Kacper Bądkowski i Piotr Klafczyński (kl. IV SP). W kategorii "Harcerze starsi" najlepsze były Aleksandra Mróz i Kornelia Kurdziel (kl. III G). Natomiast w kategorii "Wędrownicy" bezkonkurencyjny okazał się Kacper Jakubowski (absolwent). Podczas imprezy gromady zuchowe wzięły udział w podchodach.

Tego dnia miały również miejsce liczne pląsy oraz zabawy integracyjne. Nie zabrakło też śpiewanek przy ognisku oraz różnorodnych konkurencji podczas harcerskiego biegu terenowego.

Najważniejszym punktem dnia było mianowanie dh. Justyny Stopikowskiej drużynową 22 Gromady Zuchowej "Wesołe Elfy" oraz wręczenie jej granatowego sznura, natomiast dh. Agnieszka Figurska oraz dh. Aleksandra Mróz zostały przybocznymi gromady zuchowej z Wałdowa Szlacheckiego oraz otrzymały zielone sznury. Poza tym zuchy z "Wesołych Elfów" złożyły przy ognisku Obietnicę Zucha i otrzymały Znaczki Zucha.

Gminne zawody w LA

14 maja 2015r. w Grudziądzu na Stadionie Olimpia odbyły się gminne zawody w LA szkół gimnazjalnych. W zawodach tych brali udział uczniowie i uczennice klas I-III Gimnazjum. Najlepsze wyniki osiągnęli:

Sztafeta chłopców zajęła II miejsce.

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna

12 maja 2015r. uczniowie z klas gimnazjalnych wystąpili w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu na "Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej". Występ się udał, jednak nie udało się zdobyć żadnej nagrody. Opiekunem grupy, która zaprezentowała kabaret, był pan Piotr Dulczewski.

Majowe święto

30 kwietnia 2015r. miało miejsce kilka wydarzeń.

Dzień ten był wolnym od zajęć lekcyjnych dla uczniów Gimnazjum i przeznaczony na prezentację wyników projektów gimnazjalnych.

W południe odbył się uroczysty apel poświęcony Świętu Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Po apelu najmłodsi uczniowie (I-III SP) wyruszyli na rajd po okolicy z chorągiewkami i biało-czerwonymi kwiatami. Pozostali uczniowie obejrzeli dodatkowo montaż poetycko - muzyczny o tej samej tematyce, przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem Pań Agnieszki Figurskiej i Justyny Stopikowskiej. Później odbył się konkurs pn. "Kocham Cię Polsko". Po konkursie uczniowie pod opieką wychowawców również wyruszyli na rajd po okolicy, ozdabiając obejścia barwami narodowymi.

Po powrocie do Szkoły wszyscy posilili się kiełbaskami pieczonymi w ognisku.

Turniej Wiedzy o Sporcie

27 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół w Rudzie odbył się kolejny Gminny Turniej Wiedzy o Sporcie dla szkół gimnazjalnych. Nasza reprezentacja z klasy I Gimnazjum zajęła II miejsce. Indywidualnie Katarzyna Wiśniewska (kl. I G) znalazła się na III miejscu.

Następnego dnia, 28 kwietnia 2015r. w Grudziądzu odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy o Sporcie. Naszą Szkołę reprezentowała Katarzyna Wiśniewska (I G), która weszła w skład drużyny Gminy Grudziądz. Reprezentacja ta, składająca się z czerech osób, zajęła I miejsce.

Przegląd Piosenki Harcerskiej

25 kwietnia 2015r. 52 Drużyna Harcerska "Remus" udała się do Jabłonowa Pomorskiego na Festiwal Piosenki Harcerskiej "Jaworek", zorganizowany przez Hufiec ZHP Jabłonowo Pom. im. hm. PL Jana Perszke. Każda drużyna musiała wykonać dwie przygotowane wcześniej przez siebie piosenki, jedną turystyczną/harcerską, a drugą w klimacie szanty. Ocenie podlegała interpretacja wykonywanych utworów, poczucie rytmu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Dodatkowo każdy zespół miał szanse na zdobycie większej ilości punktów dzięki udziałowi w grze terenowej i karaoke. W trakcie konkursu prowadzone były mini quizy (również punktowane). Wieczorem wszyscy uczestnicy zasiedli przy wspólnym świeczkowisku. Następnego dnia zostały ogłoszone wyniki konkursu. Do domu wracaliśmy we wspaniałym humorze, ponieważ zajęliśmy pierwsze miejsce.

Barwy narodowe

24 kwietnia 2015r. z uczniami klas gimnazjalnych i IV-VI SP spotkał się Pan Lech Rodziewicz, który zaprezentował młodzieży historię polskich symboli narodowych.

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

9 kwietnia 2015r. odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Część teoretyczna odbyła się w Zespole Szkół w Rudzie, natomiast część praktyczna na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku. Naszą Szkołę reprezentowali: Gimnazjum - Dominik Załęski i Kamil Simson (I G) oraz Kacper Hapka (III G) - I miejsce, Szkołę Podstawową - Karolina Różyńska, Sylwia Kulczyk, Szymon Laskowski i Kamil Maziarz (VI SP) - III miejsce.

Gimnazjaliści reprezentowali Gminę Grudziądz podczas eliminacji powiatowych, które odbyły się 18 kwietnia 2015r.w Łasinie, zajmując V miejsce.

Młyn Wiedzy

16 kwietnia 2015r. uczniowie klas IV-VI SP udali się do Torunia do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie bardzo ciekawie spędzili czas w pierwszym centrum nauki w regionie kujawsko - pomorskim. Dzieci miały okazję poznać podstawowe prawa fizyki, wykorzystując wzrok, słuch i dotyk, wykonując różne czynności na różnych urządzeniach. Wzięli też udział w warsztatach pn. "Formuła I", podczas których poznali historię ulicznych wyścigów samochodowych, budowali bolidy oraz brali udział w wyścigu. Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunkami - Paniami Marleną Wiśniewską, Justyną Stopikowską i Magdaleną Kruzel-Klauza - odbyli spacer po toruńskiej Starówce.

Mistrzostwa Miasta w Gimnastyce Sportowej

15 kwietnia 2015r. odbyły się XIV Mistrzostwa Miasta w Gimnastyce Sportowej w Grudziądzu, w których uczeń naszej Szkoły - Paweł Zaborowski (kl. IV SP) - uzyskał II miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Turniej piłki nożnej

13 kwietnia 2015r. na boiskach GOK w Małym Rudniku odbył się turniej piłki nożnej dla dziewcząt ze szkół podstawowych. Reprezentacja naszej Szkoły, składająca się z uczennic klasy IV i VI, zajęła III miejsce, przegrywając walkę o II miejsce stosunkiem małych bramek.

Wyścigi kolarskie

11 kwietnia 2015r. w Ośrodku Delfin odbyły się wyścigi kolarskie szkół podstawowych. Bezkonkurencyjna okazała się nasza drużyna dziewcząt, która w poszczególnych kategoriach wiekowych pokonała rywali i zajęła punktowane miejsca:

Poranek Wielkanocny

30 marca 2015r. odbył się uroczysty Poranek Wielkanocny. Część uroczystą przygotowali uczniowie z Koła Teatralnego klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki złożył wszystkim życzenia świąteczne.

Droga Krzyżowa

Najpierw jechali długo,

wieziono ich wiosenną szarugą.

... Ilu ich było? Dwa? Pięć? Osiem? Dwanaście tysięcy?...

Pamiętamy ich zbrojnych i hojnych,

pamiętamy młodziutkich przed wojną...

O Boże... Nie myśleć więcej. Każdy dzień ma swoją pracę.

A żołnierz nie powraca...

Jeden był jedynak u matki,

a drugi u ojca ostatni.

U jednego synek i żona,

piątemu wielkość sądzona...

Jak to być może?!

27 marca 2015r., w piątek, odbyła się coroczna Droga Krzyżowa, w której tradycyjnie uczestniczą mieszkańcy całej parafii św. Marcina w Sarnowie. Uroczystość religijna została zainaugurowana patriotycznym spotkaniem przy obelisku, znajdującym się przed kaplicą św. Ojca Pio w Wałdowie Szlacheckim.

Dyrektor Szkoły, Pan Krzysztof Sulerzycki oraz obecni nauczyciele w krótkim montażu historyczno - poetyckim przypomnieli zgromadzonym o kilku ważnych rocznicach, które miały miejsce w ostatnim czasie. Wspominano 5. rocznicę zasadzenia "Dębu Pamięci", poświęconego jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej - płk Konstantemu Druckiemu-Lubeckiemu. Oddano również hołd pozostałym zamordowanym ponad 75 lat temu polskim oficerom. W słowach P. Dyrektora pojawiła się tez pamięć oi współczesnych patriotach, na czele ze ś.p. Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010r.

Podniosłym momentem uroczystości było złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów na obelisku przez uczniów Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim.

Trudno

zamknąć tę listę

i wyjść z lasu.

Za ołtarzem

tysiące krzyży.

Przed ołtarzem

96 pustych krzeseł.

Powitanie Wiosny

19 marca 2015r. miała miejsce coroczna już impreza z okazji nadejścia wiosny, mająca na celu zaprezentowanie talentów przed społecznością szkolną. Zabawę zorganizowały Samorządy Uczniowskie SP i Gimnazjum pod kierunkiem Pani Agnieszki Figurskiej. Występujący śpiewali, tańczyli, recytowali, budowali z klocków, a na sam koniec zaśpiewał nawet Pan Dyrektor. Wszyscy zostali obdarowani słodkościami, a najlepsi - wyróżnieni.

W tym samym dniu uczniowie klasy II G zorganizowali kawiarenkę.

Natomiast 23 marca 2015r. uczniowie klas I-III SP zostali zaproszeni do Przedszkola, gdzie wraz z młodszymi koleżankami i kolegami przywitali wiosnę grami, zabawami i śpiewem. Mieli też okazję kupić wiosenne ozdoby i słodkości na kiermaszu zorganizowanym przez Panie Przedszkolanki i Rodziców.

Pasowanie na czytelników

13 marca 2015r. odbyło się pasowanie uczniów klas I SP na czytelników biblioteki szkolnej, którego uroczyście dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki. Wcześniej wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej obejrzeli przedstawienie o Kopciuszku na podstawie tekstu Jana Brzechwy, przygotowane przez Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej.

Jesteśmy dla siebie

12 marca 2015r. w godzinach popołudniowych odbyła się debata pomiędzy gronem nauczycielskim, uczniami Gimnazjum oraz ich Rodzicami. Hasło przewodnie debaty brzmiało "Jesteśmy dla siebie", a jej celem była dyskusja na temat poprawy kondycji wychowawczej.

Złote Usta

12 marca 2015r. w Łasinie odbył się XVI Powiatowy Przegląd Poezji "Złote Usta". Naszą Szkołę w grupie uczniów z Gminy Grudziądz reprezentowali:

Konkurs Interpretacji Teatralnej

W dniach 9-12 marca 2015r. w Teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu trwał się XII Konkurs Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy regionalnego przeglądu walczyli o nagrody przyznawane w pięciu kategoriach wiekowych.

Naszą Szkołę reprezentowali:

Biwak harcerski

W dniach 26-28 lutego 2015r. odbył się w naszej Szkole harcerski biwak.

Zebraliśmy się o godzinie 14.00. O 15.00 na sali gimnastycznej odbył się apel w mundurach, podczas którego podzieliliśmy się na cztery patrole: Niedźwiedzie, Lisy, Sowy i Wilki. Pierwszym zadaniem każdego patrolu było przygotowanie proporców, talizmanów i gawędy. Nasze proporce zawisły na korytarzu i w stołówce. Wieczorem przyszedł czas na rywalizację między grupami. Walczyliśmy o punkty. Przygotowano wiele ciekawych zabaw. Później było "świeczkowisko" na korytarzu. Przynieśliśmy maty i usiedliśmy dookoła świeczek leniwie palących się ciepłym płomieniem. Czytaliśmy nasze gawędy, śpiewaliśmy piosenki i bawiliśmy się. To był ładny wieczór.

Pobudka drugiego dnia była o ósmej. Mieliśmy troszkę czasu na przygotowanie się do rozbudzanek, czyli porannych ćwiczeń na sali gimnastycznej. Podczas śniadania Bartek poznaliśmy zasady "hibernacji", która to zabawa trwała cały dzień, do świeczkowiska. Po śniadaniu poszliśmy do lasu za Szkołą, a później do Parku Wiejskiego, gdzie rozegraliśmy przeróżne gry terenowe.

Po obiedzie odbyły się zajęcia w patrolach. Uczyliśmy się robić orgiami, rysowaliśmy plan pokoju, komiks o początku harcerstwa. W wolnej chwili graliśmy w karty. Po zajęciach przyszedł czas na grę kryminalną. Szkoła stała się domem bogatego nieboszczyka, który pozostawił po sobie wielki majątek. Naszym zadaniem było odnalezienie testamentu. Zuzi się udało!

Kiedy się ściemniło, udaliśmy się na leśną polanę, gdzie płonęło ognisko, podtrzymywane przez druhny Agnieszkę iJustynę oraz naszych gości z hufca. Przy ognisku oficjalnie ogłoszono, że druh Bartek Mróz uzyskał granatowy sznur i został drużynowym.

Po kolacji, już na terenie Szkoły, zaczęła się kolejna gra kryminalna, która niektórym przyniosła sporo strachu, ale też zabawa była wyśmienita. Na zakończenie dostaliśmy słodką przekąskę, a spać poszliśmy dopiero około północy.

Następnego dnia po śniadaniu graliśmy na boisku w "łutututu". Musieliśmy być czujni, ponieważ wśród nas był złodziej, który chciał ukraść chorągwie patroli. Okazał się nim Bartek. Po zabawach wysprzątaliśmy każdy kąt Szkoły i zebraliśmy się na zewnątrz. Czekając na apel podsumowujący tańczyliśmy poloneza. Podczas apelu podsumowującego poznaliśmy wynik rywalizacji patroli: wygrały Niedźwiedzie!

(Julia Opala)

Wieczór Walentynkowy

12 lutego 2015r. odbył się wieczorek walentynkowy pt. "Z miłością nam do twarzy", przygotowany przez Koło Teatralne Gimnazjum wraz z Panią Dorotą Gralla.

Piękny, poetycko - muzyczny wieczór, połączony z kawą i tradycyjnym pączkiem z okazji "tłustego czwartku", dostarczył wszystkim wiele wzruszeń.

Internetowy porywacz

12 lutego 2015r. uczniowie klas gimnazjalnych oraz V-VI SP udali się do Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu na spektakl pt. "Internetowy porywacz", którego tematyka dotyczyła aktualnych zagrożeń płynących z internetu. Sztuka wszystkim bardzo się podobała, a zwłaszcza kreacja głównego bohatera, którego grał absolwent naszej Szkoły - Adrian Wiśniewski.

Gminny konkurs recytatorski

7 lutego 2015r. zwycięzcy szkolnego konkursu recytatorskiego reprezentowali naszą Szkołę na Gminnym Konkursie Recytatorsko - Plastycznym, który odbył się, jak co roku, w Zespole Szkół w Mokrem. W kategorii klas I-III SP Szczepan Łukasik (kl. III) zajął I miejsce, a Maria Romańska (kl. II) uzyskała wyróżnienie. W kategorii gimnazjów Alina Jurek (kl. III) zajęła II miejsce, a Roksana Różyńska (kl. III) - III miejsce.

Bal karnawałowy

5 lutego 2015r. odbył się szkolny bal karnawałowy. Podczas zabawy miały miejsce różne konkursy, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Działała również kawiarenka, przygotowana przez klasę II G.

Szkolny konkurs recytatorski

29 stycznia 2015r. odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem "Ptaki". Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oraz Panie Dorota Gralla, Justyna Stopikowska, Marlena Wiśniewska i Iwona Maciulewicz.

W poszczególnych kategoriach najwyższe noty uzyskali:

Zdobywcy I i II miejsc będą reprezentować naszą Szkołę na konkursie gminnym.

Spotkanie Młodzieży w ZPM Bursa

28 stycznia 2015r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum wraz z panią Agnieszką Figurską wzięli udział w debacie młodzieży "Człowiek człowiekowi człowiekiem", zorganizowanej przez Zespół Placówek Młodzieżowych Bursa w Grudziądzu.

Celem spotkania była dyskusja nad wartością relacji międzyludzkich, szukanie odpowiedzi na pytanie, jak budować dobre relacje z innymi, a także wykazanie, że pomaganie drugiemu człowiekowi nie wymaga wielkich starań a jedynie trochę życzliwości, że miły gest nie powinien przyprawiać o zdziwienie, lecz być czymś codziennym. Gośćmi debaty byli psychologowie, pedagodzy, pracownicy różnych instytucji oraz osoby działające społecznie.

Po pierwszej części spotkania odbyło się szkolenie zorganizowane przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji "Dobre praktyki wobec osób poruszających się na wózkach. Metody asekuracji osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim". Podczas szkolenia omówiono budowę wózka inwalidzkiego oraz przedstawiono różnice pomiędzy wózkiem aktywnym a klasycznym. Poza tym pokazano m.in. metody postępowania w przypadku wywrotki na wózku oraz prawidłowe techniki przenoszenia osoby niepełnosprawnej. Osoby prowadzące szkolenie wyjaśniły również, jak zachowywać się wobec osoby poruszającej się na wózku, a czego unikać.

Teatralnie...

27 stycznia 2015r. uczniowie klas II i III SP zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom z klas I i przedszkola inscenizacje teatralne, które wcześniej przedstawiali podczas uroczystości dla Babć i Dziadków.

Turnieje Tenisa Stołowego

22 stycznia 2014r. w Rudzie odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach brali udział uczniowie szkół podstawowych. W skład naszej reprezentacji weszli Antoni Dąbrowski z klasy III oraz Paweł Jurek z klasy IV. Chłopcy pokonali rywali zajmując I miejsce w turnieju i zostali Mistrzami Gminy.

27 stycznia 2014r. w Rogóźnie na sali GOK-u odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych. Naszą Szkołę reprezentowali Mistrzowie Gminy: Antoni Dąbrowski z klasy III oraz Paweł Jurek z klasy IV. W turnieju powiatowym chłopcy zajęli IV miejsce.

Dzień Babci i Dziadka

20 stycznia 2015r. w GOK w Małym Rudniku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Najmłodsi uczniowie tradycyjnie już zaprosili swoich najbliższych Seniorów na słodki poczęstunek i występy artystyczne.

Najpierw wystąpili uczniowie klasy II SP z interpretacjami "Kopciuszka" i "Kota w butach". Scenariusze i inscenizację przygotowali uczniowie klasy II G w ramach zajęć artystycznych. Całości patronowała Pani Dorota Gralla.

Następnie uczniowie klasy III SP zaprezentowali przedstawienie "Biały wróbelek", przygotowane pod kierunkiem Pani Renaty Jeziorowskiej.

Na zakończenie uczniowie klas Ia i Ib SP, poprowadzeni przez Panie Małgorzatę Kowalewską i Iwonę Maciulewicz, wyrecytowali i wyśpiewali "bukiet życzeń" dla Babć i Dziadków.

Góra grosza

W grudniu 2014r. Samorząd Uczniowski przeprowadził w szkole ogólnopolską akcję "Góra grosza". Celem akcji było zbieranie datków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka realizujących prorodzinne programy wychowawcze. W tym roku szkolnym udało nam się zebrać 76,29 zł.

Książki naszych marzeń

W grudniu 2014r. uczniowie klasy VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej przystąpili do ogólnopolskiego konkursu "Książki naszych marzeń", ogłoszonym przez MEN. Konkurs polegał na przygotowaniu przez uczniów listy książek (do 50 tytułów), "o przeczytaniu których marzą", oraz przygotowaniu na ten temat krótkiego filmu.

Wigilia w Szkole

W ostatnim dniu lekcyjnym przed świętami Bożego Narodzenia - 19 grudnia 2014r. - odbyła się w Szkole tradycyjna uroczystość wigilijna, podzielona na dwie grupy wiekowe.

Uczniowie klas I-IV SP obejrzeli przedstawienie "Pod zieloną choineczką" w wykonaniu Koła Teatralnego klas I-III SP, a następnie udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

Uczniowie klas V-VI SP i I-III G rozpoczęli Wigilię od spotkania z wychowawcami, później zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli "Jasełka" w wykonaniu uczniów klas V i VI SP, przygotowane pod kierunkiem Pana Wojciecha Kubickiego.

Dla obydwóch grup ze świąteczną pieśnią "Niech zapłonie śnieg" wystąpili wokaliści z koła Pana Zbigniewa Poliszczuka. Wraz ze starszymi uczniami Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki zaśpiewał kolędę.

Pod zieloną choineczką

18 grudnia 2014r. odbyło się przedstawienie zimowo - świąteczne "Pod zieloną choineczką", zaprezentowane przez Koło Teatralne klas I-III SP pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kowalewskiej.

Po przedstawieniu ze świąteczną pieśnią "Niech zapłonie śnieg" wystąpili wokaliści z koła Pana Zbigniewa Poliszczuka.

Harcerska Wigilia

17 grudnia 2014r. odbyła się uroczysta harcerska Wigilia.

Powiatowe zawody LA

12 grudnia 2014r. na hali sportowej Olimpia w Grudziądzu odbyła się Powiatowa Gimnazjada LA. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta: Amelia Nalaskowska (kl. V SP), Sylwia Kulczyk (kl. VI SP) oraz Julita Szymańska (kl. I G) i Anna Kardas (kl. III G). Największym sukcesem był występ Sylwii Kulczyk, która zajęła I miejsce w biegu na 60m i tym samym została Mistrzynią Powiatu.

Wycieczka do Bydgoszczy

8 grudnia 2014r. uczniowie klasy Ia SP oraz przedszkolaki pod opieką wychowawczyń udali się na wycieczkę do Zakładu Produkcyjnego "Sopel" w Bydgoszczy, produkującego ozdoby choinkowe. Dzieci miały okazję zapoznać się ze sposobami wytwarzania ozdób oraz mogły je kupić.

Zimowe opowieści

8 grudnia 2014r. z okazji Mikołajek odbył się tradycyjny szkolny konkurs pięknego czytania, opowiadania i tworzenia tekstów literackich, w tym roku pod hasłem "Zimowe opowieści". Przy błyszczącej, pięknie ustrojonej choince zasiadł Mikołaj, który z zaciekawieniem przysłuchiwał się opowieściom. Uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oraz Panie Dorota Gralla, Marlena Wiśniewska i Justyna Stopikowska.

W poszczególnych kategoriach najwyższe noty uzyskali:

Zaznaczyć należy, iż uczniowie klasy Ia z powodu wyjazdu na wycieczkę zaprezentowali komisji swoje opowieści kilka dni wcześniej.

Przy okazji Pani Anna Frela ogłosiła wyniki corocznego Szkolnego Konkursu Ortograficznego:

Stachura. Święte wędrowanie

2 grudnia 2014r. uczniowie i absolwenci naszej Szkoły pod opieką Pani Doroty Gralli obejrzeli w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu koncert pt. "Stachura. Święte wędrowanie", kończący III edycję Festiwalu "Stachura".

Gminne Mistrzostwa w LA

4 grudnia 2014r. w hali sportowej Olimpii w Grudziądzu odbyły się Halowe Mistrzostwa Gminy w LA. Naszą Szkołę reprezentowały dziewczęta i chłopcy ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Najlepsze wyniki osiągnęli następujący uczniowie:

XXII rajd pieszy "Zakończenie sezonu 2014"

29 listopada 2014r. odbył się ostatni w tym sezonie rajd pieszy, który podsumowywał roczną aktywność turystyczną. Trasa rajdu prowadziła od Osiedla Lotnicza (pętla autobusowa) przez Fort Wielka Księża Góra i Fort Mała Księża Góra do Klubu Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.

W rocznym podsumowaniu pracy nasza Szkoła zajęła zaszczytne I miejsce w kategorii "Szkoły Województwa Kujawsko - Pomorskiego" zdobywając Puchar Komisji Turystyki Pieszej.

Andrzejki

W dniach 27-28 listopada 2014r. w Szkole miały miejsce różne wydarzenia związane z Andrzejkami. Przez dwa dni za symboliczne grosiki "wróżki" (uczennice klasy V SP) sprzedawały wróżby. W czwartkowe popołudnie odbyła się dyskoteka szkolna, podczas której uczennice klasy V SP przeprowadziły dla najmłodszych różne konkursy, a uczniowie klasy III G - wesołe zabawy wokalno - taneczne. Uczniowie klasy I G wraz z Rodzicami i wychowawczynią, Panią Dorotą Gralla, zorganizowali tradycyjną kawiarenkę ze słodkościami i napojami. Kawiarenka działała również następnego dnia w czasie przerw międzylekcyjnych.

Wycieczka do Bydgoszczy

27 listopada 2014r. uczniowie klas II i III SP udali się na wycieczkę do Zakładu Produkcyjnego "Sopel" w Bydgoszczy, produkującego ozdoby choinkowe. Dzieci miały okazję zapoznać się ze sposobami wytwarzania ozdób oraz mogły je kupić.

Gminny Dzień Seniora

26 listopada 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku odbyła się uroczystość dla starszych mieszkańców gminy Grudziądz z okazji Światowego Dnia Seniora, które to święto przypada w dniu 14 listopada. Uroczystość okrasili swoim występem członkowie Koła Teatralnego Gimnazjum. Zaprezentowali montaż poetycko - muzyczny "Niezwykłość rzeczy zwykłych", przygotowany pod kierunkiem Pani Doroty Gralli.

Dzień Misia

25 listopada 2014r. uczniowie klas I-III SP oraz przedszkolaki bawili się wspólnie na imprezie z okazji Światowego Dnia Misia. W programie znalazły się konkursy, wspólne tańce przy "misiowych" piosenkach, a także słuchanie fragmentów książki o misiu Puchatku oraz opowiadania o różnych, znanych z książek i filmów misiach. Imprezę zorganizowały Panie Iwona Maciulewicz i Małgorzata Kowalewska.

Biwak harcerski w Boguszewie

W dniach 21-23 listopada 2014r. odbył się w Boguszewie biwak harcerski, w którym uczestniczyli harcerze ze szkolnej drużyny. Biwak został zorganizowany z okazji 100-lecia harcerstwa w Grudziądzu i powiecie grudziądzkim, a podczas niego odbył się II Powiatowy Przegląd Dawnej i Współczesnej Piosenki Harcerskiej "Stuletnik".

Przed godziną 18-tą dojechaliśmy na miejsce, zakwaterowaliśmy się i rozpakowaliśmy, później udaliśmy się na kolację, a następnie na kominek, przy którym śpiewaliśmy piosenki i wspólnie się bawiliśmy.

W sobotę wstaliśmy rano i po porannej toalecie i śniadaniu udaliśmy się na zajęcia wokolne, prowadzone w dwóch grupach wiekowych (7-12 lat oraz 13 i więcej). Po zajęciach mieliśmy czas wolny, później zjedliśmy obiad, wreszcie w godzinach popołudniowych nadeszła wyczekiwana chwila - rozpoczął się festiwal piosenki harcerskiej. Zaprezentowaliśmy się z piosenkami "Kora" oraz "Dalej wesoło". Po występach nastąpiła przerwa na podwieczorek oraz koncert zespołu "Pół na pół", podano także wyniki konkursu. Niestety, nie zostaliśmy wyróżnieni, ale i tak świetnie się bawiliśmy. Po długim kontakcie z muzyką nastąpiła kolacja, a po niej zajęcia metodyczne. Późnym wieczorem odbyła się projekcja filmu harcerskiego, po czym wszyscy zmęczeni udali się do swoich śpiworków.

W niedzielę po śniadaniu zaczęliśmy sprzątać sale, w których spaliśmy. Około godziny 11-tej odbył się apel kończący biwak, po którym bezpiecznie wróciliśmy do domów.

Święto Niepodległości

11 listopada 2014r. harcerki ze szkolnej drużyny: Alina Jurek i Kornelia Kurdziel, pod opieką dh Agnieszki Figurskiej złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem pomordowanych w 1939r. Polaków, znajdującym się na cmentarzu w Sarnowie, po czym uczestniczyły w uroczystej mszy św.

Następnego dnia - 12 listopada 2014r. - w Szkole odbył się apel poświęcony odzyskaniu niepodległości przez Polskę, przygotowany przez Koło Teatralne Gimnazjum pod opieką Pani Doroty Gralli.

Rajd pieszy

8 listopada 2014r. odbył się XXV rajd pieszy "Odzyskanie Niepodległości - 1918". Organizatorem marszu była Szkoła Podstawowa nr 12 w Grudziądzu oraz Wojskowe Koło PTTK "Osesek". W rajdzie wzięło udział 22 uczniów z naszej Szkoły. Marsz zaczynaliśmy przy Realu, następnie Lasem Rudnickim przeszliśmy do Parku Miejskiego kończąc w SP nr 12 przy ul. Moniuszki.

Kwesta na cmentarzu

1 listopada 2014r., w Święto Zmarłych, uczennice klasy III G: Alina Jurek, Ewelina Majorkiewicz, Natalia Izdebska i Angelika Wróblewska wraz z opiekunką - Panią Agnieszką Figurską wzięły udział w kweście na grudziądzkim cmentarzu zorganizowanej przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie zapomnianych, dziecięcych pomników.

Zaduszki

31 października 2014r. odbył się apel związany ze Świętem Zmarłych i Zaduszkami. Część artystyczną przygotowali członkowie Koła Teatralnego klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej.

Harcerski biwak w Łodzi

24 października 2014r. harcerze z V Szczepu "Żywioły" im. hm. Tadeusza Maślankowskiego "Sosny", do którego należy również wałdowska drużyna, wyjechali na biwak harcerski w Łodzi, organizowany przez zaprzyjaźnioną kadrę hufca Łódź Górna.

W ciągu dwóch dni zwiedzili najpiękniejsze miejsca Łodzi: Muzeum Włókiennictwa, ulicę Piotrkowską, dzielnicę Księży Młyn czy pałac Poznańskiego. Chętnie integrowali się przy wspólnym wyrobie pysznych ciasteczek w skansenie Ziemi Łódzkiej oraz rywalizowali w grze w kręgle. Mieli okazję robienia zakupów w sławnej łódzkiej galerii handlowej "Manufaktura", umieszczonej w starej fabryce łódzkiego "króla bawełny" - Izraela Poznańskiego oraz degustacji wytwornych herbat w niezwykle klimatycznej herbaciarni. Nie zabrakło również typowo harcerskich form spędzania czasu: gra miejska, kominek, zwiad po mieście czy Foto Ino.

Biwak był świetną odskocznią od rutyny codziennego życia i na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych harcerzy.

IV Wojewódzkie Spotkanie Samorządów Uczniowskich

24 października 2014r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum wraz z opiekunem - Panią Agnieszką Figurską wzięli udział w IV Wojewódzkim Spotkaniu Samorządów Uczniowskich województwa kujawsko-pomorskiego pt. "Głos należy do Ciebie". "Pasja - drogą do sukcesu" - to hasło spotkania, które miało miejsce w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 22 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorami spotkania byli Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu. Spotkanie zostało objęte patronatem Ewy Mes - Wojewody Kujawsko - Pomorskiego. Ambasadorem toruńskiej edycji był Krzysztof Zanussi - znakomity reżyser, scenarzysta filmowy, filozof, pisarz, doktor honoris causa, Komandor Orderu Sztuki i Literatury.

W tematykę spotkania, opowiadając o własnych pasjach i ich wartości w życiu codziennym i zawodowym, wprowadzili m.in. Zbigniew Ostrowski - Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski, Michał Zaleski - prezydent Torunia, Krzysztof Zanussi - gość specjalny, Anna Łukaszewska - Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty oraz Justyna Bibik - kierownik działu edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu. Następnie swoje pasje, wspierane przez szkołę, zaprezentowali wybrani uczniowie szkół toruńskich.

W drugiej części spotkania obyły się dyskusje w grupach panelowych:

Moderatorami grup byli: Krzysztof Zanussi, Małgorzata Mikulska, Jakub Radzewicz, Jerzy Rafalski. Grupy panelowe wypracowały wnioski, które mają aktywizować samorządy uczniowskie do poszukiwania i wspierania w rozwoju pasji.

Wycieczka do Bydgoszczy

23 października 2014r. uczniowie klas IV-VI SP wraz z wychowawcami pojechali do Bydgoszczy.

Najpierw udali się do Miejskiego Centrum Kultury, które jest siedzibą Bydgoskiego Teatru Lalek "Buratino" na spektakl pt. "Zabawki". Przedstawienie to współczesna historia rozgrywająca się w jednym z dużych miast. Główny bohater, Jerzyk, spotyka Białego Królika, bohatera przeczytanej książki "Alicja w Krainie Czarów". Ratuje mu życie i razem docierają do Galerii, gdzie otrzymuje zabawkę. Chcąc wymienić ją na inną, musi zapłacić częścią swojego życia. Biały Królik próbuje ratować chłopca, który zaczyna szybko dorastać i starzeć się. Na przedstawienie uczniowie zostali zaproszeni przez absolwenta naszej Szkoły - Adriana Wiśniewskiego, grającego w przedstawieniu jedną z ról.

Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach. Aktor - lalkarz przedstawił historię lalek w Polsce i na świecie, technikę budowy lalek, podział lalek na marionetki sycylijskie, pacynki, kukły, jawajki, mapety. Wybrani uczniowie mogli wejść na scenę i wcielić się w jedną z lalek.

Następnym punktem wyjazdu był Ogród Fauny Polskiej w Myślęcinku. Podczas żywej lekcji przyrody uczniowie zwiedzili ogród zoologiczny. Uczestniczyli w prowadzonych przez dydaktyka zajęciach "Przygotowanie zwierząt do zimy". Obejrzeli zwierzęce eksponaty, mieli możliwość dotknięcia żywego zwierzęcia, np.węża. Nie wszyscy się na to odważyli!

Zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń w godzinach popołudniowych wrócili do domów.

Wycieczka harcerzy do Warszawy

W dniach 18-19 października 2014r. odbyła się wycieczka Hufca Grudziądz do Warszawy. Z naszej szkolnej drużyny uczestniczyło w niej sześć harcerek: Marika Zalewska (IV SP), Wiktoria Zalewska (V SP), Ola Mróz (I G), Roksana Różyńska, Ewelina Majorkiewicz oraz Alina Jurek (III G).

Pierwszy dzień, po zakwaterowaniu w schronisku, upłynął na pobycie w Centrum Nauki Kopernik, w którym harcerze mieli okazję zdobyć wiele ciekawych informacji i wykonać różnych doświadczenia, na sam koniec udali się na film 3D do Planetarium.

Drugiego dnia miała miejsce wizyta na Powązkach, gdzie harcerze postawili znicze na nagrobkach Patrona Szczepu Tadeusza Maślankowskiego oraz Patrona Szkoły - Stanisława Broniewskiego "Orszy". Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym harcerze mieli możliwość nie tylko zapoznania się z wszelkimi informacjami na temat Powstania, ale także mogli obejrzeć filmy dotyczące Powstania, przejść się kanałami itp. Ostatnim punktem wycieczki był Pałac Kultury, gdzie z najwyższego (30) piętra harcerze podziwiali piękną Warszawę.

Uczestnicy wycieczki wyjechali ze stolicy zmęczeni, ale pełni dobrych wspomnień :)

Otrzęsiny gimnazjalistów

16 października 2014r. w godzinach popołudniowych miały miejsce otrzęsiny najmłodszych gimnazjalistów, przeprowadzone przez o rok starszych Koleżanki i Kolegów w "duchu wojskowym" - "wojskowe" stroje przywdzieli prowadzący: Julka i Dominik.

Przed godiną 16.00, o której miały rozpocząć się otrzęsiny, pierwszaki-kociaki zostały pomalowane przez uczniów klasy II. Niektórzy usmarowani byli... czekoladą!!! Po malowaniu twarzy udano się na salę gimnastyczną, gdzie przebiegala dalsza część zabawy. Na początku był konkurs z pytaniami, oczywiście o tematyce wojskowej. Kto odpowiedział błędnie lub nie udzielił odpowiedzi, dostawał cięgi sosnową gałązką po nogach. Póżniej kociaki musiały czołgać się po twardych i kłujących szyszkach, po których czekal na nich milutki, mięciutki, aczkolwiek lepiący kisiel. Pierwszaki utworzyły trzy grupy i w tych grupach nawzajem karmiły się różowym kisielkiem. Aby zadanie nie było zbyt łatwe, musiały zamknąć oczy. Kiedy ktoś podglądał - dostawał gałązką... Na zakończenie Czekał na kociaki slodki począstunek, ktory jednak trzeba bylo wydobyć spod bialego puchu (na ławce poukładano kosteczki czekolady i przysypano je mąką). Każdy kociak mial zjeść jedną czekoladkę bez pomocy rąk, nie wolno było też rozdmuchiwać mąki. Po tym "szkoleniu wojskowym" nadszedł czas na pasowanie i nadanie imion. Imiona były dwuczłonowe, np.: Szeregowa Złotowłosa, Szeregowy Rolnik itp.

Tym sposobem kociaki z klasy I Gimnazjum oficjalnie zostały przyjęte w poczet "wałdowskich szeregowych". Mogą nazywać się gimnazjalistami! :)

Po imprezie odbyła się dyskoteka szkolna dla wszystkich gimnazjalistów, uczniów klasy VI SP oraz zaproszonych absolwentów. Kawiarenkę ze słodkościami zorganizowali uczniowie klasy III G.

Powstała drużyna zuchowa!

16 października 2014r. pierwszą zbiórką zainaugurowała swoje istnienie gromada zuchowa "Wesołe elfy". Na zbiórkę przybyły nie tylko dzieci, ale także władca elfickiej krainy, poszukujący pomocników. Po wysłuchanej gawędzie zuchy miały okazję lepiej się poznać poprzez uczestniczenie w różnych zabawach integracyjnych. Wszyscy bardzo dobrze się bawili w przyjaznej atmosferze.

Opiekunkami gromady zuchowej są: dh Agnieszka Figurska i dh Justyna Stopikowska.

Wspomnienie rocznicy wyboru Papieża Polaka

16 października 2014r. przypadła 36 rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji Pan Wojciech Kubicki przeprowadził konkursy związane z postacią św. Jana Pawła II, odrębne dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II. Pierwsze miejsce zdobyły dziewczęta z klasy I Gimnazjum: Agata Wiśniewska i Katarzyna Wiśniewska, drugie miejsce przypadło klasie II Gimnazjum, którą reprezentowali Hanna Rzepka i Paweł Szewa, trzecie miejsce zajęły Alina Jurek i Roksana Róźyńska z klasy III Gimnazjum.

Uczniowie klas I-VI SP wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Święty Jan Paweł II i dzieci". Pierwsze miejsce ex aequo zdobyli: Jędrzej Krzyżykowski (III SP) i Karolina Róźyńska (VI SP). Drugie miejsce przypadło równorzędnie: Annie Bończoszek (I SP), Alicji Janickiej (III SP) oraz Justynie Kulczyk (VI SP). Trzecie miejsce zdobyły: Agata Kasprzyk (III SP) i Sylwia Kulczyk (VI SP).

Powiatowe Biegi Sztafetowe

15 października 2014r. w Łasinie odbyły się Powiatowe Biegi Sztafetowe. Naszą Szkołę Podstawową reprezentowały dziewczęta z klasy V i VI, które walczyły z czterema szkołami z powiatu grudziądzkiego. Od pierwszej zmiany, z coraz większą przewagą nad pozostałymi, aż do ósmej były na II miejscu i zostały Vice Mistrzyniami Powiatu.

O kocie w butach

15 października 2014r. uczniowie z klas I-III SP wraz z przedszkolakami obejrzeli w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu spektakl pt. "O kocie w butach".

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2014r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej miało miejsce spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z nauczycielami. Wierszowane i "śpiewane" życzenia w imieniu wszystkich uczniów złożyli nauczycielom członkowie Koła Teatralnego klas IV-VI SP, przygotowani pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej. Z zabawnym programem wystąpił również szkolny kabaret "KaWał", pracujący pod opieką Pana Piotra Dulczewskiego.

Ślubujemy dziś z ochotą wyjątkową być wspólnotą!

14 października 2014r. odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas I Szkoły Podstawowej. Najpierw miała miejsce część artystyczna, przygotowana i zaprezentowana przez "pierwszaki" pod kierunkiem wychowawczyń - Pań Iwony Maciulewicz i Małgorzaty Kowalewskiej. W części oficjalnej w obecności koleżanek i kolegów z Przedszkola i klas II i III, nauczycieli oraz rodziców uczniowie złożyli Ślubowanie i Przyrzeczenie, a następnie zostali pasowani przez Pana Dyrektora Krzysztofa Sulerzyckiego na pełnoprawnych członków społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej. Po uroczystości uczniowie klas I wraz z wychowawczyniami i rodzicami udali się do własnych sal lekcyjnych na poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

Dzień Chłopca

30 września 2014r. z okazji Dnia Chłopca Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował dla uczniów dyskotekę.

Uczniowie klasy IV SP przygotowali pyszne ciasta i napoje w tradycyjnej kawiarence. O oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy VI SP.

Dziewczęta z klasy V SP przeprowadziły konkurs wiedzy ogólnej, który wyłonił "Najmądrzejszych chłopców" w Szkole:

Chłopcy zostali nagrodzeni słodyczami.

W wyborach Mistera SP wyróżnieni zostali:

2 października 2014r. z okazji Dnia Chłopca Samorząd Uczniowski Gimnazjum zorganizował dla uczniów wybory Mistera Szkoły. Wytypowani chłopcy wzięli udział w kilku konkurencjach i mieli okazję zaprezentować swoje talenty, umiejętności taneczne czy też poczucie humoru.

Ostatecznie tytuł Mistera Gimnazjum uzyskał Bartosz Franczak (III G). Vice Misterem Gimnazjum został Nikodem Pustuła (III G), zaś Misterem Publiczności - Radosław Kwiatkowski (II G). Chłopcy otrzymali dyplomy oraz zostali nagrodzeni słodyczami.

O oprawę muzyczną zabawy zadbali chłopcy z klas I i II G.

Powiatowy wyścig kolarski

29 września 2014r. na terenie Ośrodka Delfin w Rudniku odbył się wyścig kolarski rangi powiatowej. W wyścigu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, którzy zakwalifikowali się podczas wyścigu gminnego. Nasza reprezentacja składała się z 7 dziewcząt i 2 chłopców, którym udało się wywalczyć 3 medale:

Wrześniowa wycieczka do Warszawy

26 września 2014r. już tradycyjnie udaliśmy się do naszej stolicy.

Powązki przywitały nas pięknym, jesiennym słońcem. Zapaliliśmy znicz pamięci i złożyliśmy kwiaty na grobie naszego Patrona Szkoły. Alina, Ola i Nikodem przypomnieli zebranym sylwetkę i ideały życiowe Stanisława Broniewskiego "Orszy". Następnie w zadumie uczciliśmy chwilą ciszy i indywidualną modlitwą pamięć "Orszy", druha "Kamyka", bohaterów "Kamieni na szaniec" oraz Powstańców Warszawskich, których mogiły znajdują się w sąsiedztwie grobu naszego Patrona.

Kolejnym punktem wycieczki była siedziba Telewizji Polskiej. Z ogromnym zainteresowaniem zwiedzaliśmy kolejne studia tv, gdzie są nagrywane takie programy jak: "Reporter Polski", "Pytanie na śniadanie", a także program Agaty Młynarskiej pt. "Świat się kręci". Pan Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał nam o pracy w telewizji. Dowiedzieliśmy się również, gdzie są nagrywane poszczególne programy i seriale, a pytań ze strony wycieczkowiczów było mnóstwo. Każdy mógł też osobiście zajrzeć w oko telewizyjnej kamery i zapozować do zdjęcia jak prawdziwa telewizyjna gwiazda. Na koniec naszego pobytu na terenie TVP zjedliśmy smaczny obiad w lubianej przez pracowników TVP restauracji "Kaprys".

Ostatnim etapem wyjazdu, który wywarł na naszej młodzieży chyba największe wrażenie, był Stadion Narodowy. Jego zwiedzanie zajęło nam ponad 1,5 godziny, a i tak jesteśmy świadomi, ze zobaczyliśmy tylko część tego olbrzymiego obiektu. Liczby i wielkość widowni, telebimów i płyty boiska są naprawdę oszałamiające. Wielu z nas, zwłaszcza chłopcy, na długo zapamiętają pobyt w szatni piłkarskiej. Na miejscu, gdzie niedawno siedział Ronaldo, chciał usiąść i zrobić sobie pamiatkową fotkę prawie każdy. Jeśli komuś się to nie udało, mógł sfotografować sie w tle z oryginalną koszulką Błaszczykowskiego lub innego reprezentanta naszej kadry narodowej. Jak się dowiedzieliśmy, pozostały one niewykorzystane po ostatnich mistrzostwach Euro, gdyż Polacy niestety nie zdołali wówczas rozegrać zbyt wielu meczów. Poza tym obejrzeliśmy też salę z prysznicami oraz pokój kąpielowy, w którym znajduje się 12 wanien. To było ciekawe doświadczenie... Wrażenie zrobiły też na nas loże honorowe z ekskluzywnym zapleczem, w których na meczach zasiadają specjalni goście. Każda z 66 lóż ma swoją nazwę. Wędrując po widowni, byliśmy na różnych jej poziomach, a także w miejscach przeznaczonych dla komentatorów sportowych. Zresztą podziwialiśmy również pomieszczenia, gdzie w czasie Euro pracowali dziennikarze z całego świata i gdzie odbywały się konferencje prasowe. Nie sposób wymienić wszystkich szczegółów naszego pobytu na Stadionie Narodowym - bylo ich naprawdę wiele. Pomimo całodniowego zmęczenia Jarek i Nataniel próbowali jeszcze swych sił w biegu na przyrządach, które znajdowały sie na dolnym holu i gdzie trwała w tym dniu akcja pomocy dzieciom autystycznym. Przebiegając określony dystans, zarabiało się pieniądze dla fundacji zajmującej się chorymi dziećmi. Wniosek jest na pewno jeden, ze na tym warszawskim obiekcie dzieje się jednocześnie bardzo dużo. Widzieliśmy przygotowania do maratonu, widowiskowe zjazdy na linie, akcję charytatywną, a nawet urodziny, które również można spędzić na stadionie.

To był dzień pełen wrażeń, których nie zabrakło także w drodze powrotnej, ale o tym ciiiicho-sza...

46. uczestnikami wycieczki opiekowały sie Panie: Izabela Tkaczyńska, Magdalena Klauza, Justyna Stopikowska i "kierownik zamieszania" - Dorota Gralla.

Turniej piłki nożnej

25 września 2014r. na boiskach GOK-u w Małym Rudniku odbył się turniej piłki nożnej chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Reprezentacja naszego Gimnazjum po rozegraniu trzech meczy zajęła III miejsce.

Powiatowe biegi przełajowe

23 września 2014r. odbyły się w Łasinie powiatowe biegi przełajowe. Nasza reprezentacja liczyła 9 uczniów, w tym 3 z Gimnazjum. Medal brązowy na dystansie 800 metrów wywalczyła Karolina Różyńska (VI SP), która wraz z Sylwią Kulczyk (VI SP) - V miejsce i Anną Kardas (III G) - IV miejsce będą reprezentowały Gminę Grudziądz na zawodach wojewódzkich.

Biegi im. Bronisława Malinowskiego

20 września 2014 r. druhny z 52 DH "Remus" wraz z dh. Agnieszką Figurską pełniły służbę porządkową na Stadionie Miejskim GKS "Olimpia" podczas XXXIII Międzynarodowych Biegów im. Bronisława Malinowskiego.

Rajd "Pamięci Września 39"

20 września 2014r. odbył się pierwszy, inaugurujący sezon 2014/2015, rajd pieszy "Pamięci Września 39". W rajdzie wzięło udział 18 uczniów z naszej Szkoły. Opiekunkami grupy były p. Renata Jeziorowska i p. Izabela Tkaczyńska. Trasa wiodła przez zakątki Grudziądza, liczyła ok 10 km. Rozpoczynała się na pętli tramwajowej na Osiedlu Rządz, a następnie prowadziła wzdłuż Wisły, aby zakończyć się pod Górą Zamkową. Po rajdzie uczestnicy udali się do cukierni na lody.

Wyścig kolarski

19 września 2014r. byliśmy gospodarzami i współorganizatorami wyścigu kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Grudziądz. Startowali uczniowie ze szkół podstawowych z klas IV-VI.W klasyfikacji drużynowej nasza Szkoła znalazła się na III miejscu. Indywidualnie brązowe medale zdobyły: Joanna Kardas (IV SP), Amelia Nalaskowska (V SP), Karolina Różyńska (VI SP).

Wspomnienie lata

18 września 2014r. w godzinach popołudniowych gimnazjaliści pod opieką Pana Wojciecha Kubickiego uczestniczyli we Mszy św., a następnie spotkali się na terenie szkolnym przy ognisku, gdzie przy wtórze wspólnych rozmów i śpiewu posilili się pieczonymi kiełbaskami.

Gminne biegi przełajowe

17 września 2014r. odbyły się w naszej Szkole biegi przełajowe szkół podstawowych i gimnazjów gminy Grudziądz. Uczniowie zmagali się z trasą w pobliskim lesie za Szkołą. Uczennice naszej Szkoły Podstawowej zajęły pierwsze sześć miejsc, z czego na podium medalowym stanęły:

W kategorii gimnazjów wśród dziewcząt srebrny medal zdobyła Anna Kardas (III G), a wśród chłopców brąz Radosław Kwiatkowski (II G).

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2014r. Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki powitał uczniów, ich Rodziców i nauczycieli w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym. Wierszem i piosenką pożegnali wakacje uczniowie klasy II SP pod kierunkiem Pań Anny Freli i Joanny Błędowskiej.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie