Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" w Wałdowie Szlacheckim

BIP FB Tarcza
Godło RP

Służę jak Orsza

Kronika Szkoły

2016-2017

Półkolonie w Wałdowie Szlacheckim

w dniach 17-28 lipca 2017r. w budynku Przedszkola w Wałdowie Szlacheckim miały miejsce półkolonie letnie dla chętnych dzieci.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2017r. zabrzmiał ostatni w tym roku szkolnym dzwonek, a Pan Dyrektor Krzysztof Sulerzycki oficjalnie ogłosił rozpoczęcie wakacji.

Wcześniej oczywiście odbyły się uroczystości, podczas których wyróżnieni uczniowie odebrali nagrody, a wszyscy - świadectwa szkolne.

Bal Gimnazjalny

19 czerwca 2017r. uczniowie klasy III G wraz z rodzicami i nauczycielami bawili się na tradycyjnym Balu Gimnazjalnym, który odbył się w GOK w Małym Rudniku.

Piłka nożna

20 czerwca 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej na boiskach Mniszek Arena walczyli w turnieju piłki nożnej o Puchar Prezesa Klubu Stal. Nasza pierwsza drużyna zajęła zaszczytne I miejsce, zaś druga znalazła się na V miejscu. Jędrzej Mikulski i Oliwier Maziarz (V SP) otrzymali nagrody indywidualne.

Pikniki rodzinne

8 czerwca 2017r. uczniowie klas II SP wraz z rodzicami i wychowawczyniami bawili się na pikniku rodzinnym. Atrakcją imprezy była zabawa z Tabalugą, zorganizowana przez zaproszonych animatorów.

21 czerwca 2017r. na III Pikniku Rodzinnym zgromadzili się uczniowie klas III SP, ich rodzice oraz uczący nauczyciele. Impreza została połączona z uroczystością zakończenia nauki na I etapie edukacyjnym.

Biwaki i wycieczki szkolne

W pierwszych dniach czerwca uczniowie uczestniczyli w klasowych biwakach i wycieczkach, m.in. uczniowie klas V-VI SP odpoczywali w Pucku, uczniowie klas III-IV SP w Tleniu.

Gminny Dzień Dziecka

5 czerwca 2017r. w Parku Wiejskim w Wałdowie Szlacheckim miała miejsce impreza z okazji Dnia Dziecka, zorganizowana przez Urząd Gminy Grudziądz.

Lednica '2017

3 czerwca 2017r. grupa uczniów pod opieką Pań Izabeli Tkaczyńskiej i Justyny Stopikowskiej oraz Pana Wojciecha Kubickiego uczestniczyła w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży w Lednicy.

Szkolny Dzień Sportu

1 czerwca 2017r. miała miejsce druga część Święta Szkoły czyli Dzień Sportu, połączony z obchodami Dnia Dziecka.

Profilaktyka bez tajemnic

31 maja 2017r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w gminnym konkursie "Profilaktyka bez tajemnic", organizowanym już cyklicznie przez Zespół Szkół w Piaskach.

Drużyna dziewcząt z klasy III G w składzie: Wiktoria Hapka, Aleksandra Mróz, Julita Szymańska i Agata Wiśniewska zajęła zaszczytne II miejsce w profilaktycznym "turnieju gimnazjalistów".

Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia: uczniowie klas IV-VI SP w kategorii "ulotka profilaktyczna" oraz uczennice klas I-III SP w kategorii "wiersz z profilaktycznym przesłaniem".

Wycieczka do Sopotu

27 maja 2017r. członkowie chóru szkolnego oraz Koła Teatralnego Gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta, gdzie m.in. zwiedzili Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz spacerowali po Sopocie.

Kolarstwo

26 maja 2017r. odbyły się zawody w kolarstwie MTB o Puchar Wójta Gminy Grudziądz. Po raz kolejny zdobyli go uczniowie naszej Szkoły. Indywidualnie na podium w swoich kategoriach stanęli:

31 maja 2017r. na Osiedlu Rządz w Grudziądzu odbył się Powiatowy Wyścig MTB.

Reprezentacja Gminy Grudziądz, w skład której wchodzili uczniowie naszej Szkoły, zajęła I miejsce, natomiast indywidualnie:

Święto Szkoły '2017

20 maja 2017r. miała miejsce pierwsza część Święta Szkoły.

Tego dnia uczniowie, rodzice, nauczyciele i sympatycy Szkoły spotkali się w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, by obejrzeć spektakl teatralny "Balladyna", przygotowany przez Koło Teatralne Gimnazjum pod kierunkiem Pani Doroty Gralla i Pana Krzysztofa Sulerzyckiego.

Z okazji zbliżającego się Dnia Matki chór szkolny pod kierunkiem P. Krzysztofa Zaremby zaprezentował mini-koncert utworów zespołu "Czerwone Gitary" oraz piosenkę dedykowaną specjalnie dla wszystkich Mam - "Matce" (sł. Zenon Zaremba, muz. Krzysztof Zaremba).

W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie w Wałdowie Szlacheckim - przy ognisku, słodkościach, z rozmowami i harcerską piosenką "na ustach". Harcerze złożyli też kwiaty pod obeliskiem ku pamięci płk Konstantego Druckiego-Lubeckiego.

Zawody LA

12 maja 2017r. drużyna dziewcząt z klasy IV SP zajęła III miejsce w trojboju LA.

19 maja 2017r. na Stadionie Olimpii Grudziądz odbyły się gminne zawody w lekkiej atletyce szkół gimnazjalnych. W rywalizacji sportowej czołowe miejsca zajęli:

22 maja 2017r. na stadionie Olimpii Grudziądz odbyły się Mistrzostwa Powiatu Grudziądzkiego w Lekkiej Atletyce szkół gimnazjalnych. Uczestnicy zawodów rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na 100m, 300m, 800m (dziewczęta), 1500m (chłopcy), pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut dyskiem, skok w dal, skok wzwyż oraz sztafeta szwedzka.

W ogólnej klasyfikacji zespołowej Gmina Grudziądz zdeklasowała pozostałe gminy powiatu. Na podium stanęły również uczennice naszej Szkoły:

Promem do Szwecji

W dniach 4-7 maja 2017r. uczniowie klasy III G pod opieką Pani Doroty Gralla uczestniczyli w wycieczce do Szwecji.

Patriotyczne Majowe

1 maja 2017r. nasza Szkoła, Sołectwo oraz Stowarzyszenie "Q Przyszłości" zaprosili wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza młodzież, na marsz patriotyczny, związany z majowym Świętem Flagi i rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, będący kontynuacją realizowanego w poprzednim roku projektu patriotycznego.

Wymarsz nastąpił spod kaplicy w Wałdowie. Uczestnicy przeszli z flagami na polanę w Wiewiórkach. Ważnym punktem spotkania było też Nabożeństwo Majowe, zainaugurowane w plenerze, poświęcone setnej rocznicy objawień fatimskich. Na zakończenie wędrowcy skupili się wokół ogniska, gdzie słuchając historycznej gawędy i śpiewając posilili się kiełbaskami z ogniska i słodkościami.

Dzień projektu gimnazjalnego

28 kwietnia 2017r. uczniowie klasy II Gimnazjum prezentowali efekty pracy nad projektami gimnazjalnymi. W czasie prezentacji bezsprzecznie można było wzbogacić swoją wiedzę na temat życia i roli pszczół, wolontariatu, poziomu czytelnictwa wśród młodzieży, historii Wałdowa i okolic, a także zapowiedzi planowanego Dnia Sportu.

Spotkanie autorskie

24 kwietnia 2017r. uczniowie klasy II Gimnazjum odwiedzili Bibliotekę Gminną w Małym Rudniku. Uczestniczyli w spotkaniu autorskim Pana Zbigniewa Masternaka oraz w warsztatach, które dla nich przygotował.

Wskazówki i zachęta autora zdopingowały uczniów do kontynuacji tematu w ramach zajęć artystycznych.

Wycieczka do Gdańska

20 kwietnia 2017r. uczniowie klas I-III SP wybrali się do Gdańska, by zwiedzić wystawę klocków LEGO oraz poobserwować ptaki w papugarni.

Poranek Wielkanocny

12 kwietnia 2017r. odbył się w Szkole tradycyjny Poranek Wielkanocny, przygotowany przez uczniów klas IV-VI SP pod kierunkiem Pani Marleny Wiśniewskiej.

Gminny Turniej Dziewcząt w piłce nożnej

10 kwietnia 2017r. na boiskach GOK w Małym Rudniku odbył się Gminny Turniej Dziewcząt SP i Gimnazjów w piłce nożnej.

Dziewczęca reprezentacja wałdowskiego Gimnazjum zajęła II miejsce.

Pasyjne rozważania w słowach i w pieśni

9 kwietnia 2017r. Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu licznie zgromadził mieszkańców Miasta i Gminy Grudziądz, którzy postanowili to niedzielne popołudnie przeznaczyć na chwilę zadumy i wielkopostnej refleksji.

Zaproszenie na to niecodzienne spotkanie wystosował Dyrektor Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim - pan Krzysztof Sulerzycki. To właśnie Jego uczniowie przygotowali muzyczno - poetyckie "Pasyjne rozważania w słowach i pieśni". W widowisku wiodącą rolę pełnił chór szkolny pod dyrekcją Pana Krzysztofa Zaremby. Wsparciem służyli zaprzyjaźnieni ze Szkołą aktorzy teatru Baj Pomorski: Grażyna Rutkowska-Kusy, Anna Katarzyna Chudek, Marta Parfieniuk-Białowicz, Jacek Pysiak, Mariusz Wójtowicz, Andrzej Kurkiz i Krzysztof Grzenda.

Przepiękne pieśni pasyjne przeplatał komentarz ewangeliczny, będący rozważaniem Męki Pańskiej oraz poezja w wykonaniu uczniów gimnazjalnego Koła Teatralnego. Przejmujący monolog Szymona z Cyreny, postać Weroniki z chustą czy drżący głos Matki Bolesnej wywołały u słuchaczy głębokie pokłady wzruszenia. Spektakl zakończyła modlitwa współczesnego człowieka do Świętego Całunu - niepodważalnego świadka ofiary Chrystusa.

Wśród publiczności znaleźli się tego dnia wyjątkowi goście: minister MEN - Pani Marzenna Drab, kurator oświaty - Pani Maria Mazurkiewicz, wizytator Kujawsko - Pomorskiego Kuratorium Oświaty - Pan Dariusz Zagórski, wójt Gminy Grudziądz - Pan Andrzej Rodziewicz, kierownik gminnego Wydziału Oświaty - Pani Anna Palczewska. Poza tym uroczystość zaszczycili swą obecnością zaprzyjaźnieni księża, dyrektorzy szkół gminnych, radni Gminy Grudziądz oraz wielu przyjaciół naszej Szkoły oraz osób, które od lat stanowią naszą wierną publiczność. Dziękujemy Wam, Kochani, przede wszystkim za obecność i wiele miłych słów, które usłyszeliśmy.

Chcielibyśmy szczególne podziękowania skierować w stronę gospodarza miejsca, w którym mieliśmy zaszczyt wystąpić - księdza proboszcza Ojca Piotra Marchewki, który swoją gościnnością i otwartym sercem skradł też nasze serca. Dziękujemy gorąco za tak ciepłe przyjęcie!!!

Dziękujemy też panu Cezaremu Zielińskiemu, pracownikowi GOK w Małym Rudniku. Pan Czarek od lat służy nam pomocą techniczną i jest w tym niezawodny.

Dziękujemy również tym, którzy w każdy, nawet najmniejszy sposób przyczynili się do tego, aby to wydarzenie mogło zaistnieć w tym miejscu i w takim kształcie, a zwłaszcza pani Iwonie, Asi, Anicie i Dorocie.

Ponieważ po okresie Wielkiego Postu, Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali przychodzi wiosna i radosne Alleluja, chórzyści uwieńczyli występ pieśnią, która po chwilach refleksyjnej zadumy nastroiła obecnych do chrześcijańskiego optymizmu:

Zawsze chciałem zostać apostołem,

Było to pragnieniem w sercu mym.

Jak odejdziesz, napiszemy ewangelię,

Aby imię Twe znał cały świat!

Radosnych i Głębokich Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

(Dorota Gralla)

Rowerowa wiosna

8 kwietnia 2017r. na plaży Delfin odbyły się wyścigi kolarskie pod hasłem "Rowerowa wiosna".

Indywidualnie uczennica naszej Szkoły Joanna Kardas (VI SP) zajęła II miejsce i zdobyła srebrny medal. W klasyfikacji ogólnej nasza Szkola zajęła IV miejsce.

Dla Kasi

30 marca 2017r. odbyła się w Szkole wielka loteria charytatywna na rzecz Kasi Lontkowskiej, zorganizowana przez uczniów klasy IV SP pod kierunkiem Pani Izabeli Tkaczyńskiej.

"Mam talent"

23 marca 2017r. z okazji rozpoczętej wiosny odbył się w Szkole pokaz talentów. Chętni uczniowie zaprezentowali najprzeróżniejsze umiejętności. Komisja oceniała nie tylko wykonanie, ale też sposób prezentacji. Laureatami przeglądu zostali:

Wizyta w Bibliotece Gminnej

Doktor Alfred Książka kontynuuje swoją misję leczenia dzieci z nieczytania i zarażania miłością do książek na terenie Gminy Grudziądz :)

20 marca 2017r. spotkał się z najmłodszymi uczniami Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim. Kolejka do doktora była bardzo długa:)

Konkurs Wiedzy o Sporcie

16 marca 2017r. w Zespole Szkół w Rudzie odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Sporcie. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III G w składzie: Katarzyna Wiśniewska, Jakub Janicki, Dominik Załęski oraz Kamil Simson.

Drużyna zajęła I miejsce, natomiast indywidualnie I miejsce zajął Jakub Janicki a II miejsce - Katarzyna Wiśniewska.

22 marca 2017r. drużyna Gminy Grudziądz, w skład której weszli Kasia i Kuba, zajęła II miejsce w konkursie na etapie powiatowym.

Gminny Konkurs Recytatorski i Plastyczny

6 marca 2017r. w Mokrem odbył się coroczny Gminny Konkurs Recytatorski i Plastyczny. Naszą Szkołę reprezentowała liczna grupa uczniów. Odnotowaliśmy sukcesy w konkursie plastycznym - III miejsce w swoich kategoriach zdobyli: Marcelina Paprotna (IIIb SP), Emilia Janicka (V SP) i Dawid Wiecki (IIb SP).

W konkursie recytatorskim I i II miejsce w kategorii gimnazjum zajęły uczennice III klasy - Natalia Kowalska i Agata Wiśniewska.

Biegi przełajowe szkółek kolarskich

4 marca 2017r. w Lisewie miały miejsce biegi przełajowe szkółek kolarskich. Uczniowie naszej Szkoły zdobyli wysokie pozycje w wyścigu:

Konkurs recytatorsko - plastyczny

23 lutego 2017r. odbył się szkolny konkurs recytatorsko - plastyczny pod hasłem "Cztery pory roku". W poszczególnych grupach wiekowych w konkursie recytatorskim laury zebrali:

W konkursie plastycznym zwyciężyli:

No Name

22 lutego 2017r. odbył się pokaz taneczny w wykonaniu wielokrotnych nistrzów Polski w breakdance - grupy No Name.

Turniej tenisa stołowego

16 lutego 2017r. w Toruniu odbył się wojewódzki turniej deblowy tenisa stołowego. Antoni Dąbrowski i Jędrzej Krzyżykowski (V SP) zajęli IV miejsce.

Harcerska gra miejska

6 lutego 2017r. harcerze z naszej Szkoły udali się do Grudziądza na grę miejską i wspólne harce. Przeszli całe miasto z mapą w ręku, poznając jego tajemnice i rozwiązując zagadki, które doprowadziły ich do skrzynki finałowej I Grudziądzkiego InoKesza. Następnie udali się na zwiad po mieście, który zakończyli obiadem w pizzerii.

Harcerze na tropie Yeti

2 lutego 2017r. odbył się II Zimowy Rajd Drużyny "Na tropie Yeti". Trasa marszu prowadziła uczestników rajdu przez wałdowskie lasy - łącznie pokonali 6 km. Harcerze musieli wykazać się swoimi harcerskimi i leśnymi umiejętnościami. Na trasie udowodnili, że znają się na znakach patrolowych, musztrze, bezszelestnym poruszania się, maskowaniu, wykazali się sprawnością fizyczną, umiejętnością tworzenia szkiców terenu czy survivalowych "zapalników", przydatnych przy rozpalaniu ognisk. Nie zabrakło również rozrywki w postaci tańca "Skrzypka". Po dotarciu do bazy uczestnicy rajdu nauczyli się rozpalać krzesiwem ognisko, na którym później upiekli kiełbaski.

Ferie zimowe

W pierwszym tygodniu ferii zimowych (30.01-3.02.2017) zorganizowane zostały atrakcyjne zajęcia dla uczniów: bal karnawałowy, wyjazd do kina, zwiedzanie Grudziądza, zajęcia sportowe w hali w Mokrem, wycieczka do Kinder Parku w Toruniu.

II Zimowy Biwak Hufca

W dniach 27-29 stycznia 2017r. w II LO w Grudziądzu odbył się II Zimowy Biwak Hufca, w tym roku pod nazwą "Commentum Hiemis" - łacińskich słów, nawiązujących do średniowiecznej fabuły biwaku, a oznaczających "opowieść zimowa". Podczas biwaku, w którym uczestniczyli harcerze i zuchy z naszej Szkoły, odbywały się zajęcia podzielone na metodyki. Nie zabrakło również świeczkowiska, w czasie którego śpiewali, bawili się oraz poznali biwakujące drużyny harcerskie i gromady zuchowe. Na festiwalu piosenki harcerskiej nasza gromada zuchowa "Wesołe Elfy" zdobyła III miejsce.

Pasowanie na czytelnika

25 stycznia 2017r. miało miejsce pasowanie uczniów klasy I SP na czytelników biblioteki szkolnej. Członkowie Koła Teatralnego klas IV-VI SP pod kierunkiem P. Marleny Wiśniewskiej wprowadzili najmłodszych w świat książki krótkim przedstawieniem, a następnie zostali oni pasowani na czytelników, otrzymali drobne upominki oraz wypożyczyli pierwsze książki z biblioteki szkolnej.

Turniej tenisa stołowego

23 stycznia 2017r. w Małym Rudniku odbył się turniej deblowy tenisa stołowego o Puchar Wójta Gminy Grudziądz. Antoni Dąbrowski i Jędrzej Krzyżykowski (V SP) zajęli I miejsce. W tym samym turnieju uczennice Karolina Różyńska (II G) i Katarzyna Wiśniewska (III G) zajęły miejsce III.

24 stycznia 2017r. w Rogóźnie odbył się turniej powiatowy, w którym chłopcy zajęli miejsce II.

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia 2017r. w Centrum Kultury Teatr odbyła się uroczystość dla Babć i Dziadków z okazji Ich święta. W przedstawieniu pt. "Witajcie w naszej bajce" na scenie wystąpili uczniowie klas I-III SP, prezentując scenki teatralne na motywach tekstów Jana Brzechwy i Marii Kownackiej oraz montaż poetycko - muzyczny z życzeniami dla Seniorów.

XXVI Zima z Kompasem

21 stycznia 2017r. w Chełmży odbyła się Impreza na Orientację, w której wzięło udział 12 harcerzy z 52 DH "Remus". Dh Ewelina Majorkiewicz i dh Bartosz Mróz w swojej kategorii zajęli I miejsce. W kategorii TD nasi harcerze zajęli I i II miejsce. W kategorii TT maszerowały dwa zespoły. Cała drużyna została wyróżniona za udział w imprezie.

W czasie imprezy nagrodzeni zostali zwycięzcy Nocnych Marszy oraz podsumowany został Puchar Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Od stycznia 2016r. harcerze 52 DH "Remus" brali udział w trzynastu imprezach, w co wliczają się dwie długodystansowe InO oraz dwie imprezy rangi ogólnopolskiej. Na podium stanęli siedemnaście razy, zajmując II miejsce trzy razy, II miejsce siedem razy, I miejsce również siedem razy.

Puchar Grudziądza 2016:

Puchar Województwa Kujawsko - Pomorskiego 2016:

Biegi Przełajowe Szkółek Kolarskich

21 stycznia 2017r. na terenie obiektu Stal Grudziądz odbyły się Biegi Przełajowe Szkółek Kolarskich, w których wzięli udział uczniowie naszej Szkoły.

Cyrk w Szkole

18 stycznia 2017r. w Szkole odbyło się przedstawienie dla uczniów w wykonaniu grupy cyrkowej "Szok" z Ukrainy, w którym uczniowie mieli okazję oglądać tresowane zwierzęta (wąż, gołąb) oraz popisy akrobatyczne z obręczami i na małym rowerku. Dzieci były nie tylko widzami, ale również próbowały swych talentów cyrkowych, włączając się czynnie do zabawy.

XII Lokalna Impreza na Orientację Ekotona 2017

14 stycznia 2017r. harcerze z 52 DH "Remus" wzięli udział w XII Lokalnej InO Ekotona, podczas której odbyło się również podsumowanie Pucharu Grudziądza 2016.

Kolędy ulicy

13 stycznia 2017r. w Klubie Akcent w Grudziądzu zebrani widzowie usłyszeli kompozycje wybitnego poznańskiego kompozytora - Mariusza Matuszewskiego do słów ks. Jana Twardowskiego, Emilii Waśniowskiej, Jadwigi Urbanowicz i Andrzeja Malickiego w aranżacji Krzysztofa Zaremby. Kolędy i pastorałki wykonał chór Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim oraz jego goście - aktorzy toruńskiego teatru Baj Pomorski: Grażyna Rutkowska - Kusa, Anna Katarzyna Chudek, Krzysztof Grzęda i Mariusz Wójtowicz, Marta Parfieniuk - Białowicz i Jacek Pysiak.

Koncert chóru poprzedził występ naszych absolwentów, tegorocznych maturzystów: Anety Biernackiej i Tomasza Dobka oraz gościnnie - Oli Romanowskiej, którzy przy akompaniamencie swojego nauczyciela - pana Zbigniewa Poliszczuka, rozwijają talent wokalny. Ta część wieczoru była zadedykowana osobie, młodej dziewczynie - Kasi, która pilnie potrzebuje pomocy w walce z trudną chorobą.

Gazeta Pomorska

13.01.2017

"Kolędy ulicy" - koncert w Klubie Akcent w Grudziądzu

Chór szkolny w Toruniu

5 stycznia 2017r. chór szkolny pod kierunkiem P. Krzysztofa Zaremby wystąpił na deskach Teatru Baj Pomorski w Toruniu podczas imprezy charytatywnej, zorganizowanej wspólnie z Fundacją Pierwsze Skrzypce.

Harcerskie kolędowanie

28 grudnia 2016r. harcerze z 52 DH "Remus" spotkali się, by kolędować przez wieś.

Wigilia w Szkole

22 grudnia 2016r. odbyła się szkolna Wigilia. Ze względu na trudności lokalowe uczniowie świętowali w grupach wiekowych.

Najmłodsi z klas I-III SP spotkali się najpierw w salach lekcyjnych z wychowawczyniami, a później zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie prezentowali "żywe szopki", różne scenki świąteczne, recytowali wiersze i wspólnie śpiewali kolędy oraz pastorałki.

Starsi uczniowie obejrzeli jasełka, przygotowane przez klasę V SP i Koło Teatralne klas IV-VI SP pod kierunkiem P. Wojciecha Kubickiego i P. Marleny Wiśniewskiej, a później również spotkali się w z wychowawcami.

W godzinach wieczornych miało miejsce spotkanie wigilijne uczniów, Nauczycieli i Rodziców w restauracji "Spiżarnia" w Białym Borze, gdzie m.in. zebrani wspólnie śpiewali kolędy.

Wigilia harcerska

19 grudnia 2016r. miało miejsce harcerskie spotkanie świąteczne, w czasie którego odbyła się gra pn. "Uwolnić Świętego Mikołaja". Harcerze, podzieleni na dwa patrole, musieli odnaleźć złego Bałwana i uwolnić Świętego, jednak już na początku poszukiwań sami zostali uwiezieni w jednej z sal. Aby się wydostać, musieli rozwiązać wiele zagadek, wykazując się sprytem i współpracą, a pomogli im Rudolf oraz elfy. Obydwóm patrolom udało się przechytrzyć Bałwana i uratować Mikołaja, który w podziękowaniu poczęstował harcerzy piernikami. Na koniec zbiórki harcerze śpiewali piosenki świąteczne wraz z zaproszonymi gośćmi. Zaprezentowane zostały także bożonarodzeniowe szopki oraz wszyscy złożyli sobie życzenia.

Niezwyczajni 2016

14 grudnia 2016r. reprezentacja 52 DH "Remus" udała się do Torunia na chorągwiane uroczystości związane z odebraniem Betlejemskiego Światła Pokoju oraz galą Niezwyczajni 2016.

Harcerze wzięli udział w grze miejskiej, organizowanej przez toruński szczep. Zbierali informacje dotyczące charakterystycznych miejsc miasta, które wymienili na portrety laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, zaś dodatkowym zadaniem było stworzenie lampionu na odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju.

W kościele Wniebowzięcia NMP odbyła się Msza św., a zaraz po niej wszyscy biorący udział w uroczystościach ustawili się na Rynku Staromiejskim, aby celebrować przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Po części oficjalnej oglądali pokazy świetlne. Następnie udali się do Dworu Artusa na poczęstunek, po którym odbyła się Gala "Niezwyczajni 2016". Druh Bartosz Mróz zajął w plebiscycie IV miejsce. Zostały także rozdane odznaki "Bohater", którą przez mijający rok zdobywała nasza drużyna.

Betlejemskie Światło pokoju, przywiezione z Torunia, zostało przekazane mieszkańcom 18 grudnia 2016r. podczas Harcerskiej Mszy św. w Sarnowie.

Zawody w LA

9 grudnia 2016r. na Hali Sportowej Olimpia w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Gminy Grudziądz Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w LA. Wśród uczniów, którzy reprezentowali naszą Szkołę, czołowe miejsca zajęli:

13 grudnia 2016r. na Hali Sportowej Olimpia w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w LA. Mistrzynią Powiatu w biegu na 60 m została Sylwia Kulczyk (II G), natomiast Karolina Różyńska (II G) zajęła III miejsce w biegu na 600 m.

Kominek harcerski

9 grudnia 2016r. w ramach zbiórki odbył się kominek poświęcony Patronowi Chorągwi - Mikołajowi Kopernikowi. Brali w nim udział nasi harcerze oraz zuchy.

Wśród piosenek i pląsów znalazły się występy czterech zastępów 52 DH Remus. Druhowie z "Wilków Morskich" zaprezentowali święcenia Mikołaja, "Sztormowcy" nawiązali do Traktatu o monecie, wygłoszonego w Grudziądzu, "Horyzont" ukazał podróże zagraniczne Kopernika i przyjaźń z Leonardo da Vinci, natomiast druhny z "Bryzy" przedstawiły ostatnie chwile życia astronoma oraz wydanie jego najsłynniejszego dzieła: O obrotach sfer niebieskich.

To wydarzenie było podsumowaniem zdobywania odznaki "Bohater", zdobywanej przez drużynę w roku 2016.

Mikołajki

5 grudnia 2016r. odbył się tradycyjny szkolny konkurs pięknego czytania i opowiadania, połączony w tym roku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III SP czytali polskie legendy i podania. Miejsca na podium zajęli:

Uczniowie klas IV-VI opowiadali legendy, natomiast gimnazjaliści przedstawiali scenki z powieści Henryka Sienkiewicza.

Nocny Marsz na Orientację

3 grudnia 2016r. przedstawiciele 52 DH "Remus" wybrali się do Torunia, gdzie odbywały się Nocne MnO, organizowane przez Klub InO Skarmat. Przed południem zawitali na Starym Mieście, po czym środkami komunikacji miejskiej dotarli do toruńskiej Osady Leśnej Barbarka. Impreza ta była szczególnym wyzwaniem dla harcerzy, gdyż nocne InO należą do najtrudniejszych, a orientacja w terenie po zmroku jest bardzo utrudniona. Mimo to nasze zespoły zajęły całkiem przyzwoite miejsca, z czego dh Bartosz Mróz z dh Eweliną Majorkiewicz stanęli na podium, zajmując II miejsce na trasie TU, a dh Mateusz Majorkiewicz wraz z dh Emilią Janicką - V miejsce na trasie TD. Była to ostatnia runda Pucharu Województwa w MnO.

Zbiórka "pluszaków"

W dniach od 28 listopada do 16 grudnia 2016r. w Szkole odbyła się zbiórka "pluszaków", przeznaczonych dla dzieci, przebywających w szpitalu. Zbiórkę zorganizowali harcerze.

Wycieczka do Krakowa

26 listopada 2016r. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, którą częsciowo zrefundowała Fundacja Pierwsze Skrzypce.

Jesienne Manewry Ekotona

26 listopada 2016r. harcerze z 52 DH "Remus" uczestniczyli w Jesiennych Manewrach Ekotona. Drużynę reprezentowało pięć zespołów. Współorganizatorem imprezy był również drużynowy Bartosz Mróz, który jako członek Ekotona mógł pierwszy raz wykazać się, tworząc mapy tras TP, TD i TT dla szerszej publiczności. Manewry odbyły się w Grudziądzu na terenie lasu w pobliżu osiedla Lotnisko, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć dawną strzelnicę czy ukryty wśród drzew schron "Leśny Dwór". Podczas ogłoszenia wyników na podium stanęli dh Kacper Bądkowski oraz dh Kacper Majorkiewicz, którzy zajęli 1. miejsce!

Andrzejki

Andrzejkowe zabawy miały miejsce w tym roku wcześniej, bo już 25 listopada 2016r., ze względu na zbliżający się okres adwentu. Uczniowie bawili się na popołudniowo - wieczornej dyskotece szkolnej, podczas której tradycyjnie odbyły się różne konkursy oraz działała szkolna kawiarenka, zorganizowana przez klasę VI SP.

Światowy Dzień Misia

25 listopada 2016r. uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Misia - oglądali "misiowe" filmy, tworzyli prace plastyczne.

Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach 21-25 listopada 2016r. w Szkole miała miejsce Świąteczna Zbiórka Żywności. Zebrane dary przekazane zostały osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej.

Harcerskie "Śpiewogranie"

W dniach 19-20 listopada 2016r. harcerze 52 DH "Remus" uczestniczyli w IV Powiatowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej "Śpiewogranie" w Boguszewie, gdzie zdobyli srebrną statuetkę.

Jesienny biwak "Remusa"

W dniach 10-12 listopada 2016r. odbył się jesienny biwak 52 DH "Remus". Harcerze rozpoczęli go uczestnictwem w wieczornicy z okazji Święta Niepodległości, a kolejne dwa dni spędzili na zajęciach i zabawach harcerskich. 11 listopada 2016r. brali też udział w uroczystości złożenia wieńca pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu, towarzysząc Wójtowi Gminy, Panu Andrzejowi Rodziewiczowi i członkom OSP w Rudzie oraz złożyli wieniec na wspólnej mogile pomordowanych mieszkańców wsi na cmentarzu w Sarnowie.

Święto Niepodległości

10 listopada 2016r. odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości, w której uczestniczyli uczniowie Gimnazjum, starszych klas Szkoły Podstawowej oraz Nauczyciele.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych miała miejsce wieczornica pn. "Polsko, poniesiemy Cię dalej", podczas której gościli w Szkole również chętni Rodzice. Współorganizatorami imprezy byli harcerze z 52 DH "Remus" oraz Stowarzyszenie "Q Przyszłości" w Wałdowie Szlacheckim. Po wieczornicy odbył się bal "niepodległościowy".

Warsztaty artystyczne

W dniach 5-7 listopada 2016r. członkowie chóru szkolnego uczestniczyli w warsztatach artystycznych, odbywających się w domu prowincjalnym w Orliku. Zajęcia z dziećmi poprowadził P. Krzysztof Zaremba.

Wszystkich Świętych

31 października 2016r. uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w kweście na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Grudziądzu.

Jesienny koncert liryczny "Dopóki jesteś..."

29 października 2016r. W Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbył się koncert piosenek zespołu "Skaldowie" w wykonaniu aktorów Teatru Baj Pomorski w Toruniu oraz chóru szkolnego, działającego pod kierunkiem P. Krzysztofa Zaremby. Po koncercie artyści i widzowie spotkali się na słodkim poczęstunku, przygotowanym przez Rodziców.

03.11.2016

i-TVM w Grudziądzu

Aktualności

Dzień Papieski

16 października 2016r. miała miejsce wieczornica pn. "Kawiarenka wspomnień o Janie Pawle II", przygotowana dla społeczności lokalnej przez uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem P. Wojciecha Kubickiego. Gośćmi specjalnymi byli członkowie młodzieżowego zespołu muzycznego pod kierownictwem P. Joanny Krajkowskiej. Całości przedsięwzięcia patronowało Stowarzyszenie "Q Przyszłości".

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2016r. w Szkole miały miejsce dwie uroczystości.

W akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczestniczyli uczniowie klas IV-VI SP i gimnazjaliści. Najstarsi przygotowali zabawny program artystyczny, podczas którego wręczano pracownikom Szkoły "Złore kredy". Każda klasa zaprezentowała się w piosence lub scence przez zgromadzonymi.

Pasowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej odbyło się w obecności uczniów klas II i III SP, Nauczycieli oraz Rodziców. Najmłodsi, nim zostali oficjalnie przyjęci przez Pana Dyrektora w poczet uczniów naszej Szkoły, przedstawili krótki program artystyczny. Po części oficjalnej uczniowie klasy I z Wychowawczynią, P. Anną Frela, spotkali się na słodkim poczęstunku, przygotowanym przez Rodziców.

"Wyjdź z cienia"

6 października 2016r. gościliśmy w naszej Szkole pana Łukasza Piekarskiego - dziennikarza telewizyjnego i prasowego. Było to spotkanie ze wspaniałym człowiekiem, pasjonatem drugiego człowieka! Pan Łukasz podzielił się z młodzieżą gimnazjalną swoimi niełatwymi doświadczeniami życiowymi. Opowiedział o tym, jak można upaść i jak trudno się podnieść, jak wielki wpływ na młodego człowieka ma akceptacja rówieśników, a jeszcze większy - jej brak.

Spotkanie w naszej szkole odbyło się w ramach autorskiego projektu Pana Łukasza pn. "Wyjdź z cienia".

Wycieczka do Torunia

27 września 2016r. uczniowie klasy V SP z wychowawczynią, P. Magdaleną Kruzel - Klauza udali się na wycieczkę do Torunia, do Centrum Nowoczesności "Młyn wiedzy".

Wycieczka do Warszawy

W dniach 25-26 września 2016r. odbyła się coroczna wycieczka do Warszawy.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili zabytkowy Płock i spacerowali wieczorem po warszawskim Nowym Świecie.

Drugi dzień obfitował w różnorodne atrakcje. Było to zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, monumentalnego budynku w Al. Szucha, gdzie mieści się obecnie siedziba Ministerstwa Edukacji Narodowej, spotkanie z p. minister Drab oraz wizyta na Powązkach Wojskowych. Tam tradycyjnie czekał pan Witold Broniewski z Żoną. W trakcie spaceru po Powązkach uczestnicy wycieczki przeżyli również niesamowite spotkanie z pracownikami IPN, którzy prowadzą prace ekshumacyjne na tzw. "Łączce". O tych działaniach w pasjonujący sposób opowiedział sam pan prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami.

Dyskoteka szkolna

29 września 2016r. z okazji Dnia Chłopca odbyła się dyskoteka szkolna dla uczniów Szkoły Podstawowej. Kawiarenkę przygotowali i prowadzili uczniowie klasy VI SP.

Jesienne biegi przełajowe

26 września 2016r. w Mokrem odbyły się Mistrzostwa Gminny Grudziądz w Biegach Przełajowych. Uczniowie naszej Szkoły zajęli miejsca na podium:

28 września 2016r. w Świeciu n/Osą odbyły się Mistrzostwa Powiatu, gdzie Karolina Różyńska (II G) zdobyła brązowy medal.

Kolarstwo

23 września 2016r. w naszej Szkole odbył się Gminny Wyścig Rowerowy. Jak zawsze, uczniowie nie zawiedli i uzyskali I miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz zdobyli 7 medali indywidualnych.

27 września 2014r. na plaży Delfin w Rudniku odbyły się Mistrzostwa Powiatu MTB. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy I miejsce, natomiast indywidualnie Joanna Kardas (VI SP) zajęła I miejsce, a Nina Witkowska (IV SP) - II miejsce.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2016r. odbyła się w dwóch turach uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017. Podczas części oficjalnych uczniów powitali Pan Dyrektor, przedstawicielka Rady Rodziców - Pani Anna Jaszewska oraz Ksiądz Jerzy Pawłowski. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy IIb SP pod kierunkiem Pani Anity Wesołowskiej. Uczniowie uczestniczyli również w Mszy św., inaugurującej nowy rok katechetyczny, a starsi wraz z nauczycielami udali się pod Pomnik Pamięci w Białym Borze, by minutą ciszy uczcić pamięć poległych w II wojnie światowej.

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Broniewskiego "Orszy"

Wałdowo Szlacheckie 57

86-302 Grudziądz

woj. kujawsko - pomorskie